Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromny kryzys humanitarny nie tylko na Ukrainie. Polska Misja Medyczna prosi o pomoc

OPRAC.:
Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
https://t.me/mariupolrada
Wojny, problemy gospodarcze i energetyczne, fale uchodźców - rozpoczynający się rok może przynieść humanitarny kryzys, który dotknie setki milionów ludzi nie tylko w Europie. Polska Misja Medyczna, pomagająca ofiarom wojen, apeluje o wsparcie i datki. Każda darowizna ma znaczenie.

Jak podaje PMM, 2023 rok może stać się czasem wielu humanitarnych wyzwań, na które nie możemy pozostać obojętni. Nie chodzi jednak tylko o samą wojnę na Ukrainie, ale o jej regionalne i globalne skutki - agresja Rosji spowodowała kryzys ekonomiczne, energetyczny i żywnościowy. To wszystko może dotknąć ludzi na całym świecie.

"Według szacunków ONZ, pomocy humanitarnej potrzebować będzie 339 milionów osób. Do 103 milionów wzrosła liczba uchodźców i uchodźców wewnętrznych, a 60 milionów dzieci jest zagrożonych skrajnym niedożywieniem" - alarmuje Polska Misja Medyczna.

Organizacja podkreśla, że sam atak na Ukrainę spowodował exodus 14 milionów jej mieszkańców. Przez działania wojenne, ostrzały i zbrodnie przeciwko ludzkości, zginęły już tysiące cywilów, a w skutek ciągłych ataków na infrastrukturę krytyczną, pozostali w kraju ludzie są pozbawieni dostępu do podstawowych życiowych zasobów: ciepła, bieżącej wody, prądu. Co czwarty mieszkaniec - przez setki ostrzałów placówek medycznych - ma problemy z dostępem do leków i opieki lekarskiej. PKB Ukrainy spadło w niecały rok o 30 proc., a ludzie potrzebują pomocy żywnościowej.

Ale wojna na Ukrainie ma wpływ na sytuację ludności w innych częściach świata. Wywołała ona przede wszystkim inflację i kryzys gospodarczy, ale także zaburzenie dostaw żywności na inne regiony. To sprawia, że liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej wzrosła w tym roku do ok. 339 mln. Jak podkreśla ONZ, to o 20 proc. więcej, niż szacowano na 2022 rok. Szczególnie narażeni na głód i nędzę są ludzie zamieszkujący Afrykę i Bliski Wschód. Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme, WFP) wskazuje, że koszty pomocy żywnościowej wzrosły w wyniku kryzysu nawet o 44 proc.

– Nie możemy zapominać o regionach, w których kryzysy trwają już wiele lat. Najwięcej uchodźców na świecie pochodzi nadal z Syrii i Wenezueli, a miejscami, gdzie problem niedożywienia i głodu jest najbardziej dojmujący, są kraje Afryki Subsaharyjskiej – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Jak dodaje, organizacja prowadzi akcje pomocowe na całym świecie - nie tylko na Ukrainie, ale też w krajach "Globalnego Południa".

Przez pogłębiający się kryzys energetyczny, gospodarczy i żywnościowy, szczególnie pogarsza się sytuacja dzieci, kobiet, osób starszych i z niepełnosprawnościami.

"Dla organizacji humanitarnych rok 2023 będzie czasem pełnym wyzwań, których stawką będzie często ludzkie życie" - czytamy w komunikacie PMM.

Polską Misję Medyczną może wesprzeć każdy. I każda wpłata, każdy datek, ma znaczenie.

  • ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
  • przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444.

Więcej informacji możesz uzyskać na stronie Misji, www.pmm.org.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski