Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Około 300 muzułmanów odwiedzi Poznań z okazji zakończenia Ramadanu

Katarzyna Dobroń
Youssef Chadid
Youssef Chadid
Rozmowa z Youssefem Chadid, imamem Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu.

Jakie znaczenie dla muzułmanów ma obchodzone dzisiaj święto Id al Fitr?

Youssef Chadid: Jest to święto ściśle związane z miesięcznym postem nazywanym Ramadan. W tym czasie muzułmanie wstrzymują się do jedzenia i picia od rana do wieczora. W miarę możliwości modlą się, czytają Koran oraz starają się dawać jałmużnę dla biednych. To okazja dla każdego muzułmanina, żeby zbliżyć się do boga. Na zakończenie Ramadanu odbywa się uroczystość Id al Fitr, kiedy dziękujemy bogu za wytrwałość oraz spędzamy czas wspólnie z rodziną.

Jakie są tradycje związane z Id al Fitr?

Youssef Chadid: Najważniejsza jest wspólna, poranna modlitwa. Po niej odbywa się kazanie przygotowane przez Imama, czyli przeze mnie. Moje kazanie jest już niemal gotowe i jak co roku będzie dotyczyć najważniejszych kwestii związanych z Islamem, tego jak być porządnym muzułmaninem oraz jak czynić dobro. Kazanie odbędzie się w trzech językach: polskim, angielskim i arabskim ze względu na to, jak wiele różnych narodowości reprezentuje nasza wspólnota. Również dlatego kultywujemy różne tradycje. Jednak jeden z podstawowych zwyczajów mówi, że jałmużna ofiarowana jeszcze przed poranną modlitwą w dniu Id al Fitr ma szczególne znaczenie. Ponadto, każdy musi założyć najpiękniejsze ubranie jakie ma w szafie.

Czy w uroczystościach mogą wziąć udział tylko muzułmanie?

Youssef Chadid: Niekoniecznie. Jeżeli ktoś jest ciekawy jak wygląda zakończenie Ramadanu, to niech przyjdzie. Nie ma żadnych przeciwwskazań poza wielkością naszego meczetu. W Poznaniu znajduje się jedyny w meczet w Wielkopolsce i niestety nie jest zbyt duży. W tym roku spodziewamy się nawet 300 osób dla których po modlitwie przygotowujemy skromny poczęstunek. Zapowiedzieli się już muzułmanie z Zielonej Góry oraz ze Szczecina.

Ilu jest muzułmanów w Poznaniu i w Wielkopolsce?

Youssef Chadid: Na najważniejszą w ciągu tygodnia modlitwę przychodzi około 80 osób w tym kilka kobiet, dla których nie jest ona obowiązkowa. Natomiast modlitwa świąteczna jest już zalecana dla wszystkich i co roku przychodzi na nią coraz więcej osób. Nie prowadzimy statystyk, ale myślę, że w całej Wielkopolsce mieszka około 1000 wyznawców Islamu. Wydaje mi się, że nie ma takiego miejsca, w którym mieszkałaby większość z nas. Jesteśmy rozproszeni w różnych regionach województwa.

Jak zmiana ustawy dotyczącej uboju rytualnego wpłynęła na obchody muzułmańskich świąt?

Youssef Chadid: Zgodnie z Koranem nie powinniśmy jeść mięsa zwierząt, które zdechły, albo zostały uduszone. Mówi o tym zasada halal, ale niewiele osób przestrzega jej bardzo restrykcyjnie. Zniesienie rytualnego uboju oznacza dla tych osób jedzenie ryb albo wyjazd na zakupy do Berlina po odpowiednie mięso.

Czego życzyć muzułmanom z okazji Id al fitr?

Youssef Chadid: Myślę, że przede wszystkim pokoju, w krajach muzułmańskich oraz na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski