Olimpijskie zapasy o teren dla wioski

  Olimpijskie zapasy o teren dla wioski

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W przyszłym tygodniu okaże się, gdzie powstanie wioska olimpijska przygotowywana w związku ze staraniami Poznania o organizację II Letnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku.
  Wybrane są już wstępnie dwie lokalizacje - na Morasku i Strzeszynie. Druga lokalizacja budzi niepokój mieszkańców oraz rady osiedla.

  Przedstawiciele Rady Osiedla chcieli się dowiedzieć w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej o losie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w rejonie ulic Koszalińska i Hezjoda. Plan został wywołany kilka lat temu. Osiedlowi radni czekają, kiedy zostanie on wyłożony do publicznego wglądu.

  - Na tym terenie miały stanąć domy jednorodzinne, ale miasto skłaniało się ku zabudowie wielorodzinnej - opowiada Arleta Matuszewska, przewodnicząca RO Strzeszyn. - Jesteśmy zaniepokojeni, zwłaszcza że praktyką wydziału urbanistyki i architektury jest wydawanie zgody na budowę domów jednorodzinnych z kilkoma mieszkaniami. Wiemy, że na Starym Strzeszynie wydano już warunki zabudowy.

  Odpowiedź z MPU nadeszła w połowie czerwca. - Wtedy dowiedzieliśmy się, że co prawda koncepcja zabudowy wielorodzinnej upadła, ale za to miasto rozważa tam umiejscowienie młodzieżowej wioski olimpijskiej.

  Koncepcja opracowywana jest we współpracy z Wydziałem Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miasta Poznania. - Dla MKOl wioska olimpijska to jeden z ważniejszych punktów sprawdzanych przez ekspertów oceniających kandydatury miast - wyjaśnia Łukasz Miadziołko z wydziału. - Przy wyborze pod uwagę brane jest Morasko i Strzeszyn, który był już proponowany podczas starań Poznania o organizację igrzysk w 2010 roku.

  O tym, która z lokalizacji okaże się lepsza, przesądzi wiele aspektów. Jak wyjaśnia Łukasz Miadziołko, Strzeszyn to teren należący w całości do miasta. Jednak i Morasko, gdzie mieści się kampus Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, wydaje się odpowiednią lokalizacją dla wioski. Mieści się tam już pływalnia, a w budowie jest hala sportowa z wielofunkcyjnymi boiskami.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo