Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opalenica przystąpi do programu finansującego in vitro. Radni w większości pozytywnie podeszli do pomysłu

Julia Kasperczak
Julia Kasperczak
Radni w większości pozytywnie podeszli do programu wspierającego zabiegi in vitro
Radni w większości pozytywnie podeszli do programu wspierającego zabiegi in vitro Marcin Chróst/UM Opalenica
Urząd Marszałkowski realizuje program dofinansowujący zabiegi in vitro, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Z tego powodu, Samorząd Województwa Wielkopolskiego chce rozpocząć jego kolejną edycję. Gmina Opalenica postanowiła przyłączyć się do programu i zwiększyć dostępność mieszkańców swojego regionu do zabiegów.

Projekt Urzędu Marszałkowskiego

Od kilku lat, w Polsce zabiegi in vitro nie są już finansowane z budżetu państwa. Aby zwiększyć dostęp dla mieszkańców województwa wielkopolskiego do tych zabiegów, Urząd Marszałkowski rozpoczął realizację projektu, który dofinansowuje usługi medyczne w zakresie leczenia niepłodności w formie zapłodnienia pozaustrojowego oraz mrożenia komórek jajowych dla kobiet po terapii gonadotoksycznej, jako metody odroczenia płodności.

In vitro a wychowywanie dzieci wg Małgorzaty Rozenek-Majdan. „Szczerość i otwartość jest podstawą relacji”

Urząd Marszałkowski, zabezpieczył budżet na realizację tego programu na rok 2021, w kwocie 1 000 000zł. Jak wskazuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego, program cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego planowane jest podjęcie działań, które mają na celu uruchomić jego kolejną edycję. Urząd Marszałkowski zwrócił się więc z pytaniem do samorządów gminnych, czy chcieliby włączyć się do finansowania programu w II półroczu 2021r. oraz w 2022r.

Gmina Opalenica będzie finansować in vitro

8 kwietnia, przed obradami Rady Miejskiej w Opalenicy, odbyło się spotkanie komisji, na której burmistrz, Tomasz Szulc zaproponował, aby gmina przyłączyła się do tego programu.

- Czekałem na sesję. Nie chciałem podejmować tej decyzji indywidualnie

– zaznacza i dodaje, że chciał, aby głos w sprawie zabrali radni.

Problem in vitro jest w dzisiejszych czasach skomplikowany, ponieważ wcześniej w dużej mierze NFZ oraz rząd finansowały te programy. Niestety, zostało to wyeliminowane z obecnej polityki, a rodziny potrzebujące, zostały pozbawione pomocy. Koszty zabiegów są bardzo wysokie i wielu rodzin na to nie stać

– tłumaczy Tomasz Szulc. Jak mówi nam burmistrz Opalenicy, po przedstawieniu programu, radni w większości przyjęli pozytywnie tę propozycję.

- Cieszę się, że radni podeszli tak pozytywnie do sprawy i zagwarantujemy środki, dzięki którym będziemy mogli wesprzeć rodziny w naszej gminie, które takiej pomocy będą potrzebować

– mówi. Tłumaczy, że po przystąpieniu do programu, gmina będzie przekazywać do Urzędu Marszałkowskiego dotacje celowe na ten cel, które sama określi.

- Nie ustaliliśmy jeszcze do końca, jaka będzie ich wysokość

– mówi. Tomasz Szulc zaznacza, że będą one dedykowane konkretnie dla mieszkańców gminy, którzy będą tej pomocy potrzebować.

Warto wspomnieć, że program dofinansowań in vitro jakiś już czas temu podjęła gmina Szamotuły. Jak pisał Dzień Szamotulski, sprawa wywołała wiele kontrowersji wśród radnych, a pod adresem jednego, z dwóch pomysłodawcą tego działania padło wiele krytycznych uwag, łącznie z zarzutem, iż następną propozycją radnego będzie eutanazja. Radni podjęli więc decyzję o przeprowadzeniu konsultacji społecznych, w których mieszkańcy i mieszkanki, mieli zadecydować czy samorząd w przyszłości wspierać będzie finansowo pary starające się o potomstwo metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Tekst pochodzi z portalu Nowy Tomyśl Nasze Miasto: Opalenica przystąpi do programu finansującego in vitro. Radni w większości pozytywnie podeszli do pomysłu

Która porodówka w Poznaniu jest najlepsza? Pewną wskazówką mogą być ankiety przeprowadzone wśród kobiet przez Fundację Rodzić Po Ludzku, które rodziły dzieci w poznańskich szpitalach. Kobiety oceniały m.in. postawę personelu, pomoc w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, swobodę rodzenia, czy ogólne warunki w szpitalu. Na podstawie ocen powstał ranking.Zobacz, jak oceniono porodówki w Poznaniu ----->

Która porodówka w Poznaniu jest najlepsza? Zobacz ranking sz...

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski