Opatówek znów będzie miastem

  Opatówek znów będzie miastem

  Elżbieta Bielewicz

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Opatówek znów będzie miastem

  Opatówek znów będzie miastem ©UG Opatówek

  W 1870 r. Opatówek utracił prawa miejskie. Teraz mieszkańcy chcą przywrócenia tych praw. W konsultacjach społecznych, różnicą 480 głosów, wygrali zwolennicy miejskości.
  Opatówek znów będzie miastem

  Opatówek znów będzie miastem ©UG Opatówek

  Mieszkańcy gminy Opatówek w powiecie kaliskim opowiedzieli się za nadaniem tej miejscowości statusu miasta. Konsultacje społeczne, w których mogli wyrazić swoją opinię na ten temat, zakończyły się w niedzielę. Zwolenników wszczęcia starań o przywrócenie Opatówkowi praw miejskich było o 480 więcej, niż przeciwników tej koncepcji. W sumie głosowało 3700 osób.

  - Bardzo się cieszę, że nasze starania nie poszły na marne - mówi Jan Kowalkiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Opatówka, które było inicjatorem całego przedsięwzięcia.
  - Mieliśmy ciężką pracę do wykonania. Przez dwa tygodnie trzyosobowe komisje odwiedzały mieszkańców naszej gminy pytając ich o zdanie na temat zmiany statusu tej miejscowości. Mimo iż w wielu wsiach opowiadano się przeciw temu, by Opatówek stał się znów miastem, w rezultacie starania Towarzystwa zakończyły się sukcesem.

  Podobny wniosek TPO przygotowało już w 2005 roku, ale wtedy na skutek oporu, głównie środowiska nauczycieli, wycofano się z tego pomysłu. W 2015 roku ponowiono próbę składając oficjalne pismo w tej sprawie do Rady Gminy Opatówek. Jak mówił nam Jan Kowalkiewicz, na takiej decyzji zaważyły nie tylko względy historyczne czy prestiżowe, ale i korzyści płynące z faktu bycia miastem, choćby w staraniach o fundusze unijne.

  W sumie w konsultacjach społecznych oddano 1955 ważnych głosów za nadaniem Opatówkowi statusu miasta i 1475 przeciw tej koncepcji. 267 osób wstrzymało się od wyrażenia swojej opinii, a 8 głosów było nieważnych.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stare zapomniane miasteczka

  ajawiem16 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Zgadzam sie w 10000%, bo miasteczka polskie sa cudowne, ale zapomniane i zignorowane, podupadly strasznie. Karczmyoberze, moteliki, cudowne. ryneczki, stragany, kafejki z domowymi wypiekami....rozwiń całość

  Zgadzam sie w 10000%, bo miasteczka polskie sa cudowne, ale zapomniane i zignorowane, podupadly strasznie. Karczmyoberze, moteliki, cudowne. ryneczki, stragany, kafejki z domowymi wypiekami. tzreba tylko chciec. Wspanialy start!!!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo