Operacja Paperclip, czyli jak naziści budowali wielkość...

  Operacja Paperclip, czyli jak naziści budowali wielkość Ameryki

  Zdjęcie autora materiału

  Kamilla Placko-Wozińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Operacja Paperclip, czyli jak naziści budowali wielkość Ameryki
  To do dziś wstydliwa sprawa dla Amerykanów. W ramach operacji paperclip (spinacz) pod koniec drugiej wojny światowej i po niej do USA sprowadzono kilkuset niemieckich naukowców. Zrobiły to służby specjalne USA bez wiedzy Departamentu Stanu. Nikt z tej grupy nie dostałby wizy. Wszyscy naukowcy byli nazistami, członkami NSDAP lub SS. Wielu – zbrodniarzami wojennymi, sądzonymi w Norymberdze.
  Operacja Paperclip, czyli jak naziści budowali wielkość Ameryki
  W Ameryce, do której trafili z rodzinami, niektórym zmieniono tożsamość. Dostali drugą szansę, pod warunkiem, że z równym zapałem pracować będą dla nowej ojczyzny. Wielu, jak Wernher von Braun, trafiło do naukowej elity. Wiedli życie dostatnie i spokojne, czasami tylko, gdy na łamach gazet chwalono ich osiągnięcia, rozpoznawały ich na zdjęciach dawne ofiary...

  Autorka, Annie Jacobsen jest dziennikarką. Ustalając losy bohaterów „spinacza”, przewertowała setki dokumentów, gazet, książek. Pisze o sprawach, o których niezbyt chętnie się w Stanach mówi, przytacza wiele nowych faktów.

  Co sprawiło, że Amerykanie zdecydowali się na sprowadzenie do swojego kraju tak licznej grupy nazistów? Na pewno wisząca w powietrzu zimna wojna i uznanie dla hitlerowskich naukowców. Szczególnie chętnie pozyskiwano specjalistów od rakiet ( Wernher von Barun, późniejszy założyciel NASA był współtwórcą śmiercionośnej V2), broni biologicznej i chemicznej, fizyków, lekarzy, którzy zapisali się okrutnymi eksperymentami. Były to czołowe mózgi III Rzeszy, a nie ludzie, którzy tylko wykonywali rozkazy...

  Wśród nich był m.in. Kurt Blome, lekarz, mikrobiolog, który w ramach „naukowych” eksperymentów uśmiercał sarinem więźniów w Ausch-witz. Kolejnym „lekarzem” był Hubertus Strugnold, badający wpływ aeronautyki na organizm ludzki. Badania wytrzymałości na zamrożenia i warunki, prowadzone na osadzonych w Dachau, często kończyły się ich śmiercią.

  Operacja Paperclip
  Annie Jacobsen
  Wydawnictwo Muza 2015
  cena 49,90 zł

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo