Centrum połączyło sześć oddzielnych lokalizacji oglądu monitoringu, które znajdowały się na terenie Poznania. Obecnie pracownicy, w jednym pomieszczeniu, przy 16 stanowiskach, czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców przez całą dobę, obserwując obraz z 1 279 kamer podłączonych do systemu.
Od października 2022 roku, czyli uruchomienia centrum do końca lutego operatorzy zaobserwowali aż 3030 zdarzeń wymagających interwencji. 1 127 dotyczyło Starego Miasta, 520 terenu komisariatu „KP Północ”, 465 obszaru Wildy, 380 Grunwaldu, 324 Nowego Miasta, a 214 Jeżyc.
Najwięcej interwencji dotyczyło picia alkoholu (1 070 przypadków), uszkodzeń infrastruktury drogowej, MPK oraz oznakowań (530), uchybień porządkowych (403), osób wymagających pomocy medycznej, leżących na ziemi lub ławkach (222) oraz osób bezdomnych potrzebujących pomocy (83).
- Po tych kilku miesiącach widzimy ponad 400 więcej zdarzeń zarejestrowanych przez naszych operatorów monitoringu względem analogicznego okresu przełomu 2021/22 roku. Pokazuje, to że zintegrowanie pracy operatorów oglądu monitoringu przynosi również wymierne efekty w zakresie wykrywalności, prewencji, interwencji na działania przestępcze, czy te znane z wykroczeniami przeciwko prawu. Te 400 więcej interwencji też jest dowodem na to, że monitoring jest rzeczywiście aktywny
- mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Monitoring miejski w Poznaniu. Będzie więcej kamer
W 2023 roku władze Poznania planują przeznaczyć na rozbudowę i modernizacje monitoringu miejskiego ponad 2,5 mln zł. W najbliższych miesiącach wymienione mają być najstarsze kamery działające w okolicach przystanków tramwajowych na trasie PST, rondzie Śródka, pętli Górczyn i trasie Traktatu Królewsko-Carskiego.
Ponadto do końca 2030 roku planowana jest instalacja kolejnych punktów kamerowych w 106 lokalizacjach, które zostały wskazane przez policję i straż miejską w oparciu o liczbę zdarzeń odnotowanych w tych rejonach.
W tym roku system monitoringu miejskiego ma objąć osiedla: Warszawskie, Morasko-Radojewo, Krzyżowniki-Smochowice, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole i Szczepankowo-Spławie-Krzesinki.
Do połowy 2023 roku uruchomione zostaną cztery kamery na terenie sportowo-rekreacyjnym przy ul. Morasko i ul. Radojewo/Lubczykowa oraz na skrzyżowaniach ulic Warszawskiej/Bnińskiej oraz Krańcowej/Trzemeszeńskiej. Trwają również przetargi na wybór wykonawców budowy infrastruktury, instalacji i uruchomienie kolejnych 12 kamer.
5 kamer pojawi się na osiedli Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, zwłaszcza na terenach rekreacyjnych w rejonie ulic Sabiny i Wandy, przy SP nr 55 im. J. Gagarina i na skrzyżowaniu ulic Świętochy i Władimira.
20 niebezpiecznych miast w Wielkopolsce. Mieszkasz tu?
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?