MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opieka koordynowana pozwala kompleksowo zadbać o zdrowie

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W opiece koordynowanej pacjent może liczyć na szerszy pakiet badań, ale także na konsultacje ze specjalistami
W opiece koordynowanej pacjent może liczyć na szerszy pakiet badań, ale także na konsultacje ze specjalistami 123RF
Wielkopolski NFZ przypomina pacjentom o możliwości skorzystania z opieki koordynowanej w POZ-ach. To szansa na bardziej precyzyjne zadbanie o swoje zdrowie pod okiem specjalistów.

Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) to program Ministerstwa Zdrowia, który wprowadzony został 1 października ubiegłego roku.

Jego założenia to przede wszystkim szerszy pakiet badań w POZ, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje z dietetykiem oraz edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą przewlekłą. Celem programu jest szybsze i skuteczne wykrywanie i diagnostyka najczęstszych chorób przewlekłych.

11 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, ustanowiony przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w 2000 r. Z tej okazji warto przypomnieć sobie podstawy dotyczące udzielania pierwszej pomocy, w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może przydać się nam lub innym osobom.W galerii rozróżniliśmy sytuacje, w których taka pomoc może być potrzebna. Zobacz, jak reagować w przypadku każdej z nich.Przejdź dalej -->

Pierwsza pomoc - czy wiesz jak jej udzielać? Jak reagować w ...

– To taki model opieki nad pacjentem, który zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia: diagnostyki, pierwszych, wstępnych diagnoz, diagnoz specjalistycznych, które mają doprowadzić pacjenta do poprawy stanu zdrowia – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji dotyczącej zmian w POZ-ach.

Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń, na które najczęściej chorują Polacy - z zakresu:

  • kardiologii,
  • diabetologii,
  • chorób płuc,
  • endokrynologii.

W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia.

Przedstawiciele wielkopolskiego NFZ podkreślają, że opieka koordynowana jest niesie ogromne korzyści dla pacjentów, którzy dzięki niej mogą kompleksowo i pod okiem specjalistów dbać o swoje zdrowie.

– Pierwszy etap wprowadzania opieki koordynowanej rozpoczął się w październiku 2021 roku, kiedy w poradniach lekarzy rodzinnych pojawili się koordynatorzy. Ich zadaniem było wtedy dbanie o profilaktykę zdrowotną pacjentów. W lipcu 2022 roku, w drugim etapie wprowadzania wspomnianego rozwiązania, lekarze rodzinni zyskali możliwość kierowania pacjentów na dodatkowe badania, co do tamtej pory mogli robić jedynie specjaliści. Utworzony został wtedy też budżet powierzony, czyli osobne pieniądze, które lekarz rodzinny otrzymuje na badania dla pacjentów – mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik Wielkopolskiego NFZ.

I dodaje: – Pełna opieka koordynowana weszła w życie w październiku 2022 roku. Wprowadziła kolejny pakiet badań, na które może kierować lekarz rodzinny, poszerzona została rola koordynatora, który stał dla pacjenta przewodnikiem po systemie ochrony zdrowia, a także dała możliwość konsultacji ze specjalistami, z których w ramach podstawowej opieki zdrowotnej może korzystać pacjent oraz lekarz rodzinny.

Jak dotąd w Wielkopolsce około 30 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej zdecydowało się na opiekę koordynowaną.

– Liczymy na to, że będzie ich więcej i czekamy na kolejne wnioski o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. Wprowadzane rozwiązania to korzyść przede wszystkim dla pacjentów, którzy u swojego lekarza rodzinnego mają dostęp do szerszej oferty, ale też dla samych podmiotów, które zyskują dodatkowe finansowanie – podkreśla Żbikowska-Cieśla.

Czytaj też: Dyrektor wielkopolskiego NFZ: "To był rok ogromu pracy". Jak wyglądały działania Funduszu w 2022 roku?

Wśród nich jest m.in. poznańska przychodnia Medica Pro Familia, która opieką koordynowaną objęła już ok. 200 pacjentów.

– To jest świetne rozwiązanie, ja jestem z niego bardzo zadowolona. Przede wszystkim jest to ogromna korzyść dla pacjenta, bo jeśli robimy np. badanie holterem ciśnieniowym, to dzięki opiece koordynowanej pacjent ten holter dostaje dużo szybciej, nie muszę mu dawać skierowania do kardiologa i przechodzić całego długiego procesu. Omijamy tę kolejkę. Również z perspektywy lekarza to dobry program, bo pozwala on na szybszą diagnostykę, dzięki czemu szybciej wiem, jak pomóc pacjentowi – tłumaczy Violetta Fiedler-Łopusiewicz z przychodni Medica Pro Familia.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski