Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka nad dzieckiem, a ubezpieczenie

Milena Kochanowska
Opieka nad dzieckiem, a ubezpieczenie. Na pytania odpowiada Małgorzata Sydow z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu
Opieka nad dzieckiem, a ubezpieczenie. Na pytania odpowiada Małgorzata Sydow z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu Szymon Siewior
Opieka nad dzieckiem, a ubezpieczenie. Na pytania odpowiada Małgorzata Sydow z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu. To warto wiedzieć!

Kto może byś zgłoszony do ubezpieczenia emerytalno-rentowego z racji sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem?
Małgorzata Sydow z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Prawo do podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu mają osoby, które bezpośrednio przed sprawowaniem opieki podlegały nieprzerwanie przez okres co najmniej 6 miesięcy ubezpieczeniom społecznym z tytułu: prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub bycia zleceniobiorcą i osoby z nimi współpracujące oraz duchowni różnych wyznań. Prawo to przysługuje tylko jednemu z rodziców.


Moja 7 letnia córka ma orzeczenie o niepełnosprawności. Prowadzę działalność gospodarczą, ale chciałabym zająć się opieką nad córką. Czy mam taką możliwość?

Małgorzata Sydow z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Tak. Osobą sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem może być osoba, która zakończy lub zawiesi prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej na okres trzech lat do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jeżeli dziecko ma stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności i wymaga osobistej opieki, ubezpieczeniu możemy podlegać do sześciu lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Kiedy powinnam zgłosić się do ZUS-u, żeby mieć naliczane składki z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem?
Małgorzata Sydow z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Osoby opiekujące się dzieckiem podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia określonego w oświadczeniu, jako dzień rozpoczęcia sprawowania opieki. Nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym oświadczenie zostało złożone w ZUS-ie do dnia wskazanego w oświadczeniu jako dzień zakończenia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Jakie dokumenty muszę złożyć w ZUS-ie, żeby być zgłoszoną do ubezpieczenia w związku z wychowaniem dzieci?
Małgorzata Sydow z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Żeby zostać objętym ubezpieczeniem społecznym należy złożyć oświadczenie oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, a także orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, jeśli dziecko takie posiadania. Druki oświadczeń dostępne są na stronie www.zus.pl lub w każdym ZUS-ie.

Czy w związku ze zgłoszeniem do ubezpieczenia społecznego z tytułu przerwy na wychowanie dziecka, będę podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu?
Małgorzata Sydow z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i nie podlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Czy muszę składać jakieś zgłoszenie lub rozliczenia miesięczne, jeżeli zgłoszę się do ZUS-u jako osoba sprawująca opiekę?
Małgorzata Sydow z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Nie. Płatnikiem składek osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem jest ZUS. Na podstawie danych zawartych w ich oświadczeniach Zakład zgłasza je do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a także wyrejestrowuje je, jeśli nie spełniają już warunków uzasadniających płacenie za nie składek. ZUS sporządza też dokumenty rozliczeniowe za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniom i na tej podstawie za te osoby płacone są składki ze środków budżetu państwa.

Żona jest na urlopie macierzyńskim po urodzeniu drugiego dziecka. Ja na razie prowadzę firmę, która nie przynosi spodziewanego dochodu. Czy gdybym zrezygnował z działalności i zajął się wychowywaniem starszej córki, która ma 2 lata, mógłbym podlegać ubezpieczeniu z tego tytułu?
Małgorzata Sydow z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Nie. Prawo do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym przysługuje jednemu z rodziców, pod warunkiem że drugi nie jest objęty ubezpieczeniem jako osoba pobierająca zasiłek macierzyński, będąca na urlopie wychowawczym lub sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski