Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty mieszkaniowe: kto płaci?

Milena Kochanowska
Opłaty mieszkaniowe ponoszą wszyscy dorośli domownicy
Opłaty mieszkaniowe ponoszą wszyscy dorośli domownicy Agata Komorowska
Opłaty mieszkaniowe: Czy mieszkając razem po rozwodzie musimy też razem płacić za wspólne lokum? Co robić, gdy współdomownik odmawia płacenia za mieszkanie?

Nierzadko jeden z małżonków nie dokłada się do czynszu, rachunków za prąd, gaz i telefon, choć małżonkowie nie mają formalnej separacji ani rozwodu i mieszkają razem. Nieraz zdarza się tak, gdy małżonkowie mieszkają razem, ale żyją w separacji orzeczonej sądownie lub są po rozwodzie.

– Czy taki stan formalny związku ma znaczenie przy płaceniu za wspólne mieszkanie?

**

Opłaty mieszkaniowe: kto płaci? Wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny

**
– Mąż i żona muszą wspólnie zaspokajać potrzeby rodziny – wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny. – Choć mogą mieć różne możliwości zarobkowe czy majątkowe, na obojgu z nich w równym stopniu spoczywa zapewnienie rodzinie nie tylko jedzenia czy ubrania, ale także dachu nad głową. Za płacenie czynszu oraz wszystkich należności związanych z korzystaniem z mieszkania: spółdzielczego, komunalnego, własnościowego, bez względu na to, do którego z małżonków ono należy, oboje odpowiedzialni są solidarnie, niezależnie od tego, czy łączy ich wspólnota majątkowa małżeńska, czy też nie – na przykład po podpisaniu rozdzielności majątkowej, orzeczonej formalnej separacji czy po rozwodzie.

Wierzyciel – spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota, gmina lub inny właściciel wynajmowanego mieszkania, elektrownia, gazownia, operator telefoniczny może egzekwować zapłatę swych należności z majątku wspólnego małżonków, ale także z majątku odrębnego każdego z nich. Po uzyskaniu wyroku zasądzającego przeciwko obojgu, może ściągnąć dług z wynagrodzenia żony albo męża, bądź też zająć ich rzeczy ruchome (samochód, sprzęt RTV itp.) i sprzedać je poprzez licytację komorniczą. Jeśli ruchomości brak, może nawet dojść do zajęcia i zlicytowania mieszkania.

Gdy więc jeden z małżonków odmawia ponoszenia kosztów związanych z mieszkaniem, drugi nie powinien czekać, aż narosną duże zaległości i z powództwem wystąpi wierzyciel. Najlepiej jak najszybciej wystąpić do sądu przeciwko współmałżonkowi o zasądzenie zwrotu części poniesionych opłat. Jeżeli zaś, w czasie wspólnego związku jedna ze stron stale nie płaci za utrzymanie mieszkania, druga może nawet wystąpić do sądu o wydanie nakazu, by wynagrodzenie za pracę albo inne dochody małżonka-dłużnika były w całości lub w części jej wypłacane.

Zgodnie z prawem, obowiązek partycypacji w kosztach utrzymania mieszkania mają również dorosłe dzieci mieszkające nadal z rodzicami.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski