Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Opole - 50 największych przebojów" - album z błędami

Marek Zaradniak
To wydawnictwo zawiera  50 wielkich przebojów Festiwalu Opolskiego.
To wydawnictwo zawiera 50 wielkich przebojów Festiwalu Opolskiego. Archiwum Polskiego Radia SA
Pomylone i pominięte nazwiska autorów tekstów piosenek znajdziemy na wydanym przez Polskie Radio SA trzypłytowym albumie "Opole - 50 największych przebojów"

Jubileuszowemu 50. Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej w Opolu towarzyszy wydany przez Polskie Radio trzypłytowy album "50 największych przebojów". Znajdziemy tam zarówno te piosenki, które zdobywały nagrody jak i te, które stawały się przebojami choć ich twórcy żadnej nagrody w Opolu za nie nie otrzymali. Niestety przy przygotowaniu tej płyty nie ustrzeżono się błędów. W opisie do albumu czytamy, że wykonywaną przez Annę Jantar w koncercie "Interpretacje" na festiwalu w roku 1973 piosenkę "Najtrudniejszy pierwszy krok" skomponował Jarosław Kukulski do tekstu Janusza Kondratowicza. Tymczasem autorem tekstu tej piosenki był Wiktor Leliwa. Pod tym pseudonimem ukrywało się dwóch poznańskich twórców - nieżyjący już dziś Włodzimierz Ścisłowski i Lech Konopiński.

- Przyznam, że nad szlagwortem do tego przeboju pracowałem długo, ale z pomocą przyszedł Włodek Ścisłowski mówiąc - co się tak zastanawiasz przecież najtrudniejszy pierwszy krok. Nie chciał jednak rozwijać dalej tematu choć powiedziałem, że będzie współautorem. Ania wystąpiła z tą piosenką w Opolu podczas koncertu "Interpretacje" . Podczas festiwalu jury przyznało jej same trójki. Tylko Lucjan Kydryński postawił czwórkę. Z Opola Ania i Jarek przyjechali do nas nad morze do Ustronia Morskiego. Byli lekko załamani ocenami jury. Miny im się zmieniły gdy przez całą noc z pobliskiej restauracji dobiegał tylko ten przebój. W Sopocie pojawił się kolejny przebój "Tyle słońca w całym mieście" . I on ostatecznie stał się tytułem pierwszej "Złotej płyty" Ani, która początkowo miała nazywać się "Najtrudniejszy pierwszy krok" - wspomina Lech Konopiński dodając, że nie pierwszy raz zdarzają się takie błędy.

- Podobnie było w przypadku śpiewanej przez Annę Jantar piosenki Piotra Figla i Wiktora Leliwy "Kto wymyślił naszą miłość?". Podawano trzech różnych autorów tekstów. Kto inny był na płycie kompaktowej, kto inny na DVD, a jeszcze kto inny w wersji radiowej piosenki. Napiszę w tej sprawie do ZAIKS-u - mówi zbulwersowany Lech Konopiński.

Wydawnictwo to zawiera także nagrodzony w 1964 roku w Opolu wielki przebój Anny German "Eurydyki tańczące" z muzyką Katarzyny Gaerner i tekstem poznaniaków Ewy Rzemienieckiej i Aleksandra Wojciechowskiego. Niestety nazwisko tego drugiego, nieżyjącego już dziś autora zostało pominięte.

Wśród pięćdziesięciu opolskich przebojów zamieszczonych w tym zestawie próżno szukać także innych wielkich przebojów o poznańskich korzeniach jak "Zapomniałam" z muzyką Urszuli i Elżbiety Sipińskich oraz tekstem Inki Korniszewskiej czy "Daj mi tę noc" Sławomira Sokołowskiego z tekstem Andrzeja Sobczaka.

Pomijanie autorów lub podawanie innych jest po prostu skandalem, bo nieżyjący autorzy, ani wykonawczynie piosenek (Anna Jantar i Anna German) nie mogą już się bronić. Takie wydawnictwa wymagają więcej staranności. A tak pozostał tylko niesmak.

Opole - 50 Największych Przebojów - Polskie Radio, cena około 42 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski