Opóźniona budowa Zamku Królewskiego

  Opóźniona budowa Zamku Królewskiego

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Do końca października miał zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę, który odbuduje Zamek Królewski na Górze Przemysła w Poznaniu. Przetargu nie ogłoszono. Wiosenny termin rozpoczęcia prac stanął teraz ponad znakiem zapytania.
  W lipcu samorządy miejski i wojewódzki uzgodniły, że budząca emocje inwestycja otrzyma wsparcie finansowe. Koszty oszacowano na 18,3 mln zł, czyli o ponad 3 mln zł więcej, niż zakładano w 2004 roku. Urząd Miasta Poznania i Urząd Marszałkowski mają przekazać po 9 mln zł, a resztę dołoży Społeczny Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego.

  Stało się tak mimo wielu kontrowersji, jakie od kilku lat podnosili architekci i mieszkańcy.
  Nie wiadomo bowiem, jak tak naprawdę wyglądała królewska siedziba w Poznaniu. Dlatego kształt budowli zaproponowanej przez profesora Witolda Milewskiego to bardziej wizja artystyczna niż historyczna, którą złośliwi okrzyknęli mianem "Gargamela". Odrzucono zaś wizję warszawskiego rzeźbiarza i architekta Jarosława Kozakiewicza, słynącego z oryginalnych rozwiązań przestrzennych. Przygotował on własny pomysł i przedstawił go władzom miejskim i wojewódzkim. Jego koncepcja zakładała dwukondygnacyjną galerię z tarasem widokowym.

  Sejmik województwa wielkopolskiego jeszcze w lipcu zadecydował o dotacji finansowej na zamek w latach 2009-2010, choć sam zarząd województwa z marszałkiem Markiem Woźniakiem nie krył dystansu do tego pomysłu.

  - Gdybyśmy pieniędzy nie zwiększyli, to inwestycja zostałaby zablokowana, być może na stałe - przekonywał marszałek.

  Decyzji o przekazaniu pieniędzy nie podjął na razie samorząd miejski, choć prezydent Ryszard Grobelny w lipcu był jedną z czterech stron zawartego porozumienia.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo