Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Optymizm pracowników przekłada się na presję na pracodawców

Maciej Badowski AIP
Pozytywne nastroje mają wpływ na opinie i oczekiwania pracowników wobec pracodawców.
Pozytywne nastroje mają wpływ na opinie i oczekiwania pracowników wobec pracodawców. Andrzej Banaś
Rok 2017 był czasem rosnącego optymizmu wśród pracowników, zarówno pod kątem pozycji zawodowej, jak i ogólnej sytuacji na rynku pracy. Blisko co drugi zatrudniony liczy na podwyżkę wynagrodzenia oraz uważa, że znajdzie nowe miejsce pracy w czasie krótszym niż trzy miesiące.

– Według danych GUS, stopa bezrobocia w okresie styczeń-grudzień spadła o 1.9 p.p., wynosząc w grudniu 6,6 proc. Malejące bezrobocie sprawia że pracownicy mogą być bardziej pewni swojej pozycji na rynku pracy i optymistycznych perspektyw na dalsze zatrudnienie. Potwierdza to również nasze badanie. Cieszy więc fakt, że polscy pracownicy są w gronie europejskich nacji najbardziej zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej, według badania jest to aż 63 proc. respondentów – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page oraz członek zarządu Polskiego Forum HR.

Dobre nastroje wśród coraz większej liczby pracowników

Przez ostatni rok Polacy byli coraz bardziej przekonani, że ich sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać – w każdym kolejnym kwartale notowano systematyczny wzrost wskaźnika Confidence Index – od 58 proc. w pierwszym kwartale 2017 roku, 60 proc w drugim, 61 proc w trzecim po 63 proc na koniec roku. W czwartym kwartale wynik ten uplasował Polskę na 3. miejscu w Europie, ex aequo z Austrią. Najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji zawodowej okazali się Szwedzi (70 proc.) oraz Niemcy (67 proc.)– wynika z rocznego podsumowania badania Confidence Index, przeprowadzonego przez firmę Michael Page.

Ponad połowa badanych oczekuje podwyżki

Pozytywne nastroje mają wpływ na opinie i oczekiwania pracowników wobec pracodawców. W czwartym kwartale 2017 roku aż 56 proc. badanych liczyło na otrzymanie podwyżki – to o 2 p.p. więcej niż na początku roku. Sukcesywnie rósł także odsetek osób uważających, że znajdą nowe miejsce pracy w czasie krótszym niż trzy miesiące – od 57,5 proc. w pierwszym kwartale 2017 roku do 59 proc. na koniec roku. Pod tym względem Polska zajęła 4. miejsce na Starym Kontynencie. Na podium znaleźli się kolejno pracownicy z Francji (66 proc.), Turcji (61 proc.) oraz Belgii (63 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Optymizm pracowników przekłada się na presję na pracodawców - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski