Opuszczone miasto-widmo wciąż straszy. Co wydarzyło się w tym miejscu? Stacjonowała tam armia radziecka

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Miasto-widmo na granicy województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego przyciąga żądnych wrażeń. Do 1992 roku mogło tam żyć nawet 5 tys. osób, teraz opustoszałe Kłomino popada w ruinę. Co wydarzyło się w tym tajemniczym miejscu? Zobaczcie, jak wygląda i poznajcie jego historię --->Czytaj też: Zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restauracja jest ruiną. Poznaj jej mroczną historię
Miasto-widmo na granicy województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego przyciąga żądnych wrażeń. Do 1992 roku mogło tam żyć nawet 5 tys. osób, teraz opustoszałe Kłomino popada w ruinę. Co wydarzyło się w tym tajemniczym miejscu? Zobaczcie, jak wygląda i poznajcie jego historię --->Czytaj też: Zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restauracja jest ruiną. Poznaj jej mroczną historię Adam Jastrzębowski
Miasto-widmo na granicy województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego przyciąga żądnych wrażeń. Do 1992 roku mogło tam żyć nawet 5 tys. osób, teraz opustoszałe Kłomino popada w ruinę. Co wydarzyło się w tym tajemniczym miejscu? Odwiedzili je dziennikarze Głosu Wielkopolskiego. Zobaczcie, jak wygląda i poznajcie jego historię.

Zbudowane przez Niemców, baza armii radzieckiej. Kłomino to prawdziwe miasto-widmo

Kłomino to osada leśna położona 12 kilometrów od Bornego Sulinowa, na południowym skraju dawnego poligonu. Pierwotne koszary o nazwie Westfalenhof, zbudowane przez Niemców, wchodziły w skład kompleksu wojskowego Gross Born. Na polskich mapach miejsce to funkcjonowało jako Gródek.

W listopadzie 1939 roku w stalagu znajdowało się tutaj 6 tysięcy polskich jeńców wojennych i 2300 cywilów aresztowanych na terenach Polski. Po odejściu wojsk niemieckich teren ten przejęły zaś wojska radzieckie. Część budynków została wówczas rozebrana. Wybudowano jednak kolejne: bloki, punkt medyczny, garaże, kino oraz liczne sklepy. Kłomino tętniło życiem aż do 1992 roku.

Czytaj też: Zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restauracja jest ruiną. Poznaj jej mroczną historię

Do 1992 roku Kłomino stanowiło bazę Armii Radzieckiej, stacjonował tam 82. Gwardyjski Pułk Strzelców Zmotoryzowanych, i podlegało jej administracji. W tamtym czasie cywile nie mogli wkroczyć na teren miasteczka. W 1993 roku zostało włączone do polskiej administracji wraz z pobliskim Bornem Sulinowem. Nie zostało jednak nigdy zasiedlone.

Jeszcze kilka lat temu miejsce to robiło przerażające wrażenie. Obecnie jednak część opuszczonych obiektów została już wyburzona. Według danych statystycznych w 2012 roku Kłomino liczyło 12 mieszkańców. W lesie w Kłominie można też natrafić na ruiny domu oficera. Niedaleko w miejscowości Borno Sulinowo mieści się budynek również nazywany domem oficera. Pomimo aktualnego, mocno zniszczonego stanu, nadal może zadziwiać swoją okazałością.

Miasto-widmo wciąż straszy. Jak teraz wygląda Kłomino? Zobacz zdjęcia z dawnej bazy armii radzieckiej:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Malowniczo położone, piękne, a nawet... owiane legendą i nawiedzione. Takie pałace zostały wystawione na sprzedaż w Wielkopolsce. Szukają nowego właściciela, który dostrzeże ich potencjał i przywróci im dawny blask. Do tego często kosztują mniej, niż luksusowa rezydencja. Jak wyglądają i ile trzeba za nie zapłacić?Te wspaniałe wielkopolskie pałace mogą być Twoje. Zobacz, które zostały wystawione na sprzedaż (kliknij tutaj)

Tajemnicze, okazałe, a nawet... nawiedzone. Te wspaniałe pał...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie