Ordo Iuris pisze do wojewody wielkopolskiego. "Karta równości jest sprzeczna z prawem"

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
11 lutego poznańscy radni przyjęli europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Na same obrady przyszło ok. 100 protestujących, by przekonać radnych do odrzucenia karty. Dyskusji radnych towarzyszyły okrzyki, modlitwy, a w końcu groźby. Łukasz Gdak
Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris interweniuje u wojewody wielkopolskiego w sprawie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, którą w lutym przejęli poznańscy radni. Według prawników działającym w Ordo Iuris uchwała powinna zostać unieważniona. - Do mnie na biurko taka ekspertyza nie trafiła, decyzję podejmę w swoim czasie - mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

11 lutego poznańscy radni przyjęli Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Dokument jest rekomendowany przez Związek Miast Polskich, jako narzędzie mające służyć realizowaniu zasady równości płci oraz niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie etniczne i społeczne. Kartę do tej pory przyjęło ponad 1,7 tys. miast i regionów w całej Europie.

Sprawdź też:

Przyjęcie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym nakłada obowiązek wypracowania i wdrożenia, w ciągu maksymalnie dwóch lat, Równościowego Planu Działania.

Europejska karta równości: Przeciwnicy twierdzą, że promuje "gender"

Dokument od kilku tygodni budzi jednak zdecydowany opór wśród polityków PiS, duchownych i części mieszkańców. W dokumencie tym widzą oni zagrożenie "ideologią gender", przyzwolenie na deprawację dzieci, czy sposób na rugowanie polskich tradycji.

Czytaj też: Czy równość kobiety i mężczyzny zagraża rodzinom w Poznaniu? Co zawiera Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym?

Przypomnijmy, że jeszcze przed głosowaniem skrzynki mailowe radnych zostały zapchane mailami z apelem, aby nie przyjmować karty równości. Pod petycją w tej sprawie podpisało się 8 tys. osób. Na same obrady przyszło ok. 100 protestujących, by przekonać radnych do odrzucenia karty.

Trwa głosowanie...

Czy wojewoda wielkopolski powinien unieważnić uchwałę poznańskiej rady miasta?

Dyskusji radnych towarzyszyły okrzyki, modlitwy, a w końcu groźby. – Odpowiecie za deprawację dzieci. Wiecie, czym to może się skończyć? Mieliście przykład, co działo się w Gdańsku. Tu może być gorzej - krzyczał jeden z protestujących. Ostatecznie przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz w związku z groźbami zdecydował się na powiadomienie prokuratury.

Tuż po głosowaniu około 60 organizacji pozarządowych z Wielkopolski zaapelowało do wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka o uchylenie uchwały w sprawie europejskiej karty równości. Według nich część zapisów karty jest sprzeczna z polskim prawem. Chodzi na przykład o stwierdzenie, dotyczące "sprawdzania materiałów edukacyjnych szkół i innych programów edukacyjnych oraz metod nauczania, w celu zapewnienia, że zwalczają one stereotypowe postawy i praktyki".

Zobacz więcej: Groźby karalne po przyjęciu karty równości przez poznańskich radnych. Czy w tej sprawie zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury?

Europejska karta równości: Ordo Iuris pisze do wojewody wielkopolskiego

Podobny apel do wojewody wystosował w tym tygodniu Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Prawnicy związani z organizacją uważają, że Łukasz Mikołajczyk powinien unieważnić uchwałę rady miasta. Według Ordo Iuris dokument odwołuje się do pojęcia "gender", które stanowić ma główny wyznacznik zarządzania miastem oraz opracowywania jego budżetu. Niezgodny z procedurami - jak informuje instytut - miał być sam tryb przyjęcia karty.

Sprawdź też:

- Sam tekst karty, który stanowi załącznik do uchwały podjętej przez Radę Miasta Poznania, urąga zasadom prawidłowej legislacji, określonym m.in. w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego. Tłumaczenie z języka angielskiego, które ma wiązać władze Poznania jest nie tylko nieprecyzyjne, ale wręcz niechlujne pod względem stylistycznym i redakcyjnym. W naszej ocenie prowadzi to do naruszenia art. 2 Konstytucji RP, stanowiącego że Polska jest demokratycznym państwem prawnym. Z tego bowiem przepisu orzecznictwo wyprowadza zasady, jakie trzeba zachowywać przy stanowieniu prawa. Poza tym dochodzą do nas sygnały, potwierdzone w niektórych przekazach medialnych, że przyjęcie karty nastąpiło z poważnymi uchybieniami proceduralnymi, co już samo w sobie powinno przesądzić o jej nieważności. Naszą ekspertyzie przekazaliśmy wojewodzie poznańskiemu, który powinien wydać rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały, która przyjmuje Kartę - komentuje mec. Bartosz Zalewski z Ordo Iuris.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk przyznaje, że nie zapoznał się z ekspertyzą Ordo Iuris.

- Na moje biuro nic nie trafiło - mówi. I dodaje: Mamy jeszcze czas na podjęcie decyzji, w tej chwili analizujemy zapisy karty z prawnikami.

Poznański poseł PiS Bartłomiej Wróblewski nie chce wprost odpowiedzieć na pytanie, czy wojewoda powinien unieważnić uchwałę. - Na pewno należy się jej bardzo dokładnie przyjrzeć, a jeśli zachodzi podejrzenie łamania przepisów prawa, to trzeba ją unieważnić - mówi.

Czytaj także

Według parlamentarzysty wdrożenie zapisów karty może skutkować w przyszłości łamaniem prawa oświatowego i prawa zamówień publicznych. - Nikomu nie wolno odbierać prawa do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Gdyby prezydent Jaśkowiak chciał realnej równości płci, wyrównałby pensje kobiet i mężczyzn, pracujących na równorzędnych stanowiskach w urzędzie miasta. Jednak zamiast tego, woli promować ideologiczne treści - uważa B. Wróblewski.

Zobacz też:

Marsz Równości 2019 w Poznaniu. Przemarsz środowisk LGBT+ pr...

Sprawdź też:

Strajk. Górnicy zostają pod ziemią

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 marca, 1:39, Gość:

do "!!!" - najlepszego "w klasie komsomolca" klasowo, rewolucyjnie uświadomionego i przeszkolonego z podręcznika młodego agitatora? Mówimy "tu jest Polska" a mamy na myśli "tu jest zlewaczała Europa z chwilowo przeniesioną stolicą z Moskwy do Brukseli"?

OI i jego akolici to rosyjska piąta kolumna, która ma zdestabilizować bezpieczeństwo Polski rozprawiając o "zgniłym zachodzie", "słabej UE" i różnego typu zagrożeniach. Posługują się kłamstwem, manipulacjami. Krytyczne myślenie jest ich największym wrogiem, bo chcą by ludzie bezwolnie przyjmowali wszystko na wiarę. Ich ulubiony typ to człowiek przerażony. Dlatego cały kreują atmosferę zagrożenia. Ale prawdziwi, nieulękli Polacy odróżnią dobro od zła. Nawet jeśli przebierze się w kapłańskie szaty, sędziowskie togi i będzie przedstawiał się jako "obrońca wartości".

G
Gość

do "!!!" - najlepszego "w klasie komsomolca" klasowo, rewolucyjnie uświadomionego i przeszkolonego z podręcznika młodego agitatora? Mówimy "tu jest Polska" a mamy na myśli "tu jest zlewaczała Europa z chwilowo przeniesioną stolicą z Moskwy do Brukseli"?

!!!
4 marca, 13:47, Gość:

Zalewający Europę eurolewacki neokomunizm odgrzebał starą skompromitowaną do cna śpiewkę o "równości", której nigdy nie było, nie ma i nigdy nie będzie. Propagandowe hasło o równych żołądkach okazało się nieprawdziwe. Niektórzy mają większe żołądki, przez to tyją i dają je sobie skracać. Jedni są bardziej uzdolnieni manualnie, inni są bardziej uzdolnieni intelektualnie. Intelektualny wysiłek włożony w zaprojektowanie i wykonanie bardzo, bardzo skomplikowanych maszyn i urządzeń technicznych wymaga inwestycji w wiedzę pracowicie pozyskiwaną w żmudnym pracochłonnym wieloletnim procesie uczenia się, niestety bez wynagrodzenia. Kombajn do wykopywania ziemniaków zaprojektowany przez uzdolnionego intelektualnie wykonuje pracę dziesiątków uzdolnionych manualnie, którzy tylko ręcznie ziemniaki wykopywać potrafią. Trudno spotkać kogokolwiek zadowolonego z własnego rozumu. Łatwo można znaleźć naiwnych, zakompleksionych i złaknionych "równości". Tacy pozyskiwani są cyniczną propagandą na emocjonalnie rozdygotany elektorat wyborczy. "Równo" układały w zbiorowych mogiłach totalitarne ideologie - niemiecki nazizm i sowiecki komunizm.

Typowe OI, polski kret TDP i Rosjan, który ma podkopać zaufanie do UE. Że "równość" jest będę, że niby taka nielogiczna i jeszcze końcówka z faszyzmem i komunizmem. Tu jest Polska i nikt, kto tu nie będzie tolerował putinowskiej narracji!!!

D
Dokładnie tak!
4 marca, 13:47, Gość:

Zalewający Europę eurolewacki neokomunizm odgrzebał starą skompromitowaną do cna śpiewkę o "równości", której nigdy nie było, nie ma i nigdy nie będzie. Propagandowe hasło o równych żołądkach okazało się nieprawdziwe. Niektórzy mają większe żołądki, przez to tyją i dają je sobie skracać. Jedni są bardziej uzdolnieni manualnie, inni są bardziej uzdolnieni intelektualnie. Intelektualny wysiłek włożony w zaprojektowanie i wykonanie bardzo, bardzo skomplikowanych maszyn i urządzeń technicznych wymaga inwestycji w wiedzę pracowicie pozyskiwaną w żmudnym pracochłonnym wieloletnim procesie uczenia się, niestety bez wynagrodzenia. Kombajn do wykopywania ziemniaków zaprojektowany przez uzdolnionego intelektualnie wykonuje pracę dziesiątków uzdolnionych manualnie, którzy tylko ręcznie ziemniaki wykopywać potrafią. Trudno spotkać kogokolwiek zadowolonego z własnego rozumu. Łatwo można znaleźć naiwnych, zakompleksionych i złaknionych "równości". Tacy pozyskiwani są cyniczną propagandą na emocjonalnie rozdygotany elektorat wyborczy. "Równo" układały w zbiorowych mogiłach totalitarne ideologie - niemiecki nazizm i sowiecki komunizm.

4 marca, 17:07, on:

Dokładnie tak!

XD

G
Gość
4 marca, 13:47, Gość:

Zalewający Europę eurolewacki neokomunizm odgrzebał starą skompromitowaną do cna śpiewkę o "równości", której nigdy nie było, nie ma i nigdy nie będzie. Propagandowe hasło o równych żołądkach okazało się nieprawdziwe. Niektórzy mają większe żołądki, przez to tyją i dają je sobie skracać. Jedni są bardziej uzdolnieni manualnie, inni są bardziej uzdolnieni intelektualnie. Intelektualny wysiłek włożony w zaprojektowanie i wykonanie bardzo, bardzo skomplikowanych maszyn i urządzeń technicznych wymaga inwestycji w wiedzę pracowicie pozyskiwaną w żmudnym pracochłonnym wieloletnim procesie uczenia się, niestety bez wynagrodzenia. Kombajn do wykopywania ziemniaków zaprojektowany przez uzdolnionego intelektualnie wykonuje pracę dziesiątków uzdolnionych manualnie, którzy tylko ręcznie ziemniaki wykopywać potrafią. Trudno spotkać kogokolwiek zadowolonego z własnego rozumu. Łatwo można znaleźć naiwnych, zakompleksionych i złaknionych "równości". Tacy pozyskiwani są cyniczną propagandą na emocjonalnie rozdygotany elektorat wyborczy. "Równo" układały w zbiorowych mogiłach totalitarne ideologie - niemiecki nazizm i sowiecki komunizm.

Nie umrzyj z tego strachu. Lektura Plinia albo innego sekciarzy wyprała ci mózg.

G
Gość
4 marca, 2:14, Gość:

" Europejska Karta Równości Genitaliów Kobiet i Mężczyzn" jest podrzucaną przez eurolewackie gremia destrukcyjną ideologią podstępnie sankcjonowaną prawem stanowionym przez nieuprawnionych do stanowienia prawa urzędników niskiego szczebla. Współczesna "wojna hybrydowa bezpłciowymi hybrydami" idiotyzmami wypełnia urzędniczą pustkę pomiędzy uszami.

4 marca, 10:17, Gość:

Nie pisz głupot. Karta zawiera zapisy tym, że na tym samym stanowisku, za tę samą pracę wynagrodzenie ma takie samo dla kobiet i mężczyzn. Nie ma tam nic o genitaliach.

4 marca, 11:15, XD:

Skoro kobiety rzekomo zarabiają mniej za tą samą pracę co mężczyźnie to dlaczego w ogóle ktokolwiek jeszcze mężczyzn zatrudnia?! Rozumiem, że w firmach gdzie pracują same kobiety na tych samych stanowiskach to wszystkie zarabiają tyle samo? Jeśli tak to nie ma sensu się rozwijać i kształcić, skoro ktoś inny będzie dostawał tyle samo tylko dlatego, że ma ten sam typ stanowiska. Komuna pełną gębą.

Ale pier-olisz. W magazynie jednej firmy pracują same kobiety i zarabiają 2600, mężczyźni w innym za tę samą robotę koszą 3000. Nie kompromituje się więcej z tą komuną.

o
on
4 marca, 13:47, Gość:

Zalewający Europę eurolewacki neokomunizm odgrzebał starą skompromitowaną do cna śpiewkę o "równości", której nigdy nie było, nie ma i nigdy nie będzie. Propagandowe hasło o równych żołądkach okazało się nieprawdziwe. Niektórzy mają większe żołądki, przez to tyją i dają je sobie skracać. Jedni są bardziej uzdolnieni manualnie, inni są bardziej uzdolnieni intelektualnie. Intelektualny wysiłek włożony w zaprojektowanie i wykonanie bardzo, bardzo skomplikowanych maszyn i urządzeń technicznych wymaga inwestycji w wiedzę pracowicie pozyskiwaną w żmudnym pracochłonnym wieloletnim procesie uczenia się, niestety bez wynagrodzenia. Kombajn do wykopywania ziemniaków zaprojektowany przez uzdolnionego intelektualnie wykonuje pracę dziesiątków uzdolnionych manualnie, którzy tylko ręcznie ziemniaki wykopywać potrafią. Trudno spotkać kogokolwiek zadowolonego z własnego rozumu. Łatwo można znaleźć naiwnych, zakompleksionych i złaknionych "równości". Tacy pozyskiwani są cyniczną propagandą na emocjonalnie rozdygotany elektorat wyborczy. "Równo" układały w zbiorowych mogiłach totalitarne ideologie - niemiecki nazizm i sowiecki komunizm.

Dokładnie tak!

G
Gość

Zalewający Europę eurolewacki neokomunizm odgrzebał starą skompromitowaną do cna śpiewkę o "równości", której nigdy nie było, nie ma i nigdy nie będzie. Propagandowe hasło o równych żołądkach okazało się nieprawdziwe. Niektórzy mają większe żołądki, przez to tyją i dają je sobie skracać. Jedni są bardziej uzdolnieni manualnie, inni są bardziej uzdolnieni intelektualnie. Intelektualny wysiłek włożony w zaprojektowanie i wykonanie bardzo, bardzo skomplikowanych maszyn i urządzeń technicznych wymaga inwestycji w wiedzę pracowicie pozyskiwaną w żmudnym pracochłonnym wieloletnim procesie uczenia się, niestety bez wynagrodzenia. Kombajn do wykopywania ziemniaków zaprojektowany przez uzdolnionego intelektualnie wykonuje pracę dziesiątków uzdolnionych manualnie, którzy tylko ręcznie ziemniaki wykopywać potrafią. Trudno spotkać kogokolwiek zadowolonego z własnego rozumu. Łatwo można znaleźć naiwnych, zakompleksionych i złaknionych "równości". Tacy pozyskiwani są cyniczną propagandą na emocjonalnie rozdygotany elektorat wyborczy. "Równo" układały w zbiorowych mogiłach totalitarne ideologie - niemiecki nazizm i sowiecki komunizm.

X
XD
4 marca, 2:14, Gość:

" Europejska Karta Równości Genitaliów Kobiet i Mężczyzn" jest podrzucaną przez eurolewackie gremia destrukcyjną ideologią podstępnie sankcjonowaną prawem stanowionym przez nieuprawnionych do stanowienia prawa urzędników niskiego szczebla. Współczesna "wojna hybrydowa bezpłciowymi hybrydami" idiotyzmami wypełnia urzędniczą pustkę pomiędzy uszami.

4 marca, 10:17, Gość:

Nie pisz głupot. Karta zawiera zapisy tym, że na tym samym stanowisku, za tę samą pracę wynagrodzenie ma takie samo dla kobiet i mężczyzn. Nie ma tam nic o genitaliach.

Skoro kobiety rzekomo zarabiają mniej za tą samą pracę co mężczyźnie to dlaczego w ogóle ktokolwiek jeszcze mężczyzn zatrudnia?! Rozumiem, że w firmach gdzie pracują same kobiety na tych samych stanowiskach to wszystkie zarabiają tyle samo? Jeśli tak to nie ma sensu się rozwijać i kształcić, skoro ktoś inny będzie dostawał tyle samo tylko dlatego, że ma ten sam typ stanowiska. Komuna pełną gębą.

G
Gość
4 marca, 2:14, Gość:

" Europejska Karta Równości Genitaliów Kobiet i Mężczyzn" jest podrzucaną przez eurolewackie gremia destrukcyjną ideologią podstępnie sankcjonowaną prawem stanowionym przez nieuprawnionych do stanowienia prawa urzędników niskiego szczebla. Współczesna "wojna hybrydowa bezpłciowymi hybrydami" idiotyzmami wypełnia urzędniczą pustkę pomiędzy uszami.

Nie pisz głupot. Karta zawiera zapisy tym, że na tym samym stanowisku, za tę samą pracę wynagrodzenie ma takie samo dla kobiet i mężczyzn. Nie ma tam nic o genitaliach.

G
Gość

" Europejska Karta Równości Genitaliów Kobiet i Mężczyzn" jest podrzucaną przez eurolewackie gremia destrukcyjną ideologią podstępnie sankcjonowaną prawem stanowionym przez nieuprawnionych do stanowienia prawa urzędników niskiego szczebla. Współczesna "wojna hybrydowa bezpłciowymi hybrydami" idiotyzmami wypełnia urzędniczą pustkę pomiędzy uszami.

G
Gość
3 marca, 20:48, xxx:

zaraz wyślę pismo, aby zakazać tego ordo... takie organizacje niszczą kraj. Zara kalifat tutaj będzie.

3 marca, 21:38, stop_lgbt:

Będzie kalifat lgbt-owskich zboczeńców, którzy w imię równości i tolerancji będą rozprawiać się z wszystkimi, którzy mają inne zdanie niż oni.

Kalifat chce w Pace wprowadzić Ordo Iuris.

G
Gość

Ordo Iuris ma celu destabilizację demokracji w Polsce. To zdrajcę ojczyzny finansowani przez Rosję. Im wcale nie chodzi o obronę rodzin i dzieci. Im chodzi o zastraszanie urzędników by osłabić Polskę. Zasypują urzędników tzw.alertami o rzekomych zagrożeniach. Najpierw robili ferment wokół aborcji, ale Półki i Polacy dali im odpór pokazując, że Polska nie pozwoli na upodobnianie do Rosji. Teraz chcą upodobnić Polskę do Rosji, jeśli chodzi o mniejszości. Ludzie z Ordo Iuris to zdrajcy Polski, wykorzystujący nieprawdziwe informacje (żadne z przedstawianych przez nie badań nie ma charakteru naukowego) i prawo do terroryzowania i zastraszania. Poza tym mają powiązania z destrukcyjnymi sektami w Ameryce Południowej.

s
stop_lgbt
3 marca, 20:48, xxx:

zaraz wyślę pismo, aby zakazać tego ordo... takie organizacje niszczą kraj. Zara kalifat tutaj będzie.

Będzie kalifat lgbt-owskich zboczeńców, którzy w imię równości i tolerancji będą rozprawiać się z wszystkimi, którzy mają inne zdanie niż oni.

x
xxx

zaraz wyślę pismo, aby zakazać tego ordo... takie organizacje niszczą kraj. Zara kalifat tutaj będzie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3