Orhan Pamuk, turecki pisarz z tytułem Doktora Honoris Causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

OPRAC.:
Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
"Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jednogłośnie podjął dziś uchwałę o nadaniu tytułu Doktora Honoris Causa Orhanowi Pamukowi. Turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, odbierze dyplom 29 czerwca w UAM" - poinformował Uniwersytet.

Orhan Pamuk urodził się w 1952 roku w Stambule. Do 22. roku życia poświęcał się głównie malowaniu. Po ukończeniu American Robert College w Stambule, studiował architekturę na tamtejszej politechnice, jednak po trzech latach porzucił szkołę - chciał zostać artystą lub architektem. Później studiował też dziennikarstwo na Uniwersytecie w Stambule, nigdy jednak nie pracował jako dziennikarz. Od 23. roku życia zajmuje się wyłącznie pisarstwem.

W 1982 roku wydał pierwszą powieść "Cevdet Bej i synowie". Została ona nagrodzona nagrodami literackimi Orhana Kemala i Milliyeta. W następnym roku Pamuk opublikował swoją powieść "Dom ciszy", która w tłumaczeniu francuskim zdobyła Prix de la découverte européene w 1991 roku. „Biały zamek” wydany w 1985 roku, przyniósł Pamukowi pierwszą międzynarodową sławę.

W latach 1985-1988 Pamuk przebywał na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku jako stypendysta wizytujący. Tam napisał większość swojej powieści "Czarna księga". Powieść ta została opublikowana w Turcji w 1990 roku, a francuskie tłumaczenie zdobyło Prix France Culture. "Czarna księga" powiększyła sławę Pamuka zarówno w Turcji, jak i na arenie międzynarodowej jako autora popularnego i eksperymentalnego, zdolnego pisać o przeszłości i teraźniejszości z taką samą intensywnością.

Od połowy lat 90. Pamuk zajmował krytyczne stanowisko wobec państwa tureckiego w artykułach dotyczących praw człowieka i wolności myśli, choć polityką nie interesował się zbytnio. Swoją książkę "Śnieg", wydaną w 2002 roku opisał jako jego pierwszą i ostatnią powieść polityczną”.

(Źródło: orhanpamuk.net)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Dawne miasta w województwie wielkopolskim kryją swoje tajemnice. Każde z nich ma swoją historię, jest wyjątkowe i przyciąga. Każde warto odwiedzić, ponieważ znajdują się tutaj turystyczne perełki. Sprawdź w galerii, które miasta zniknęły z mapy Wielkopolski --->

Te miasta zniknęły z mapy Wielkopolski. Poznaj ich mroczne tajemnice!

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie