Orkan Friederike czy Fryderyka? Skąd orkany mają nazwy? Czy...

  Orkan Friederike czy Fryderyka? Skąd orkany mają nazwy? Czy wichury w Polsce to orkany? [IMGW]

  BAZA

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Orkan Friederike czy Fryderyka? Skąd orkany mają nazwy? Czy wichury w Polsce to orkany? [IMGW]
  1/4
  przejdź do galerii

  Orkan Friederike czy Fryderyka? Skąd orkany mają nazwy? Czy wichury w Polsce to orkany? [IMGW] ©Tomasz Bołt/archiwum Polska Press

  Orkan Friederike nadciąga nad Polskę - donoszą niemal wszystkie media w kraju. Sprawdziliśmy czy zjawisko to rzeczywiście jest "orkanem" oraz skąd wichury biorą swoje nazwy?
  Orkan Friederike: Skąd się biorą nazwy orkanów?
  Kiedy nad Polskę nadciąga kolejny niż, natychmiast pojawiają się pytania, skąd wzięło się jego imię. - Nazwy układom barycznym w Europie nadaje między innymi Wolny Uniwersytet Berliński (Freie Universität Berlin), a dokładnie Instytut Meteorologii tej uczelni. Nadawanie nazw poszczególnym wyżom i niżom odbywa się na zasadach komercyjnych - wyjaśnia Kamil Walczak z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Większość służb meteorologicznych w Europie nie wymyśla już własnych nazw i korzysta z tych zaproponowanych w Berlinie. Powstają jednak nie tylko tam. Jak wyjaśnia Kamil Walczak, w ramach European Meteorological Network (EUMETNET), czyli organizacji skupiającej służby meteorologiczne większości krajów europejskich, powołano grupę roboczą mającą za zadanie zebranie opinii służb z różnych państw w sprawie nazywania układów barycznych, czyli niżów i wyżów, ocena obecnych zasad, a następnie zaproponowanie jednolitego systemu.

  Zobacz też: Ostrzeżenie pogodowe dla Wielkopolski. Silny wiatr i zamiecie śnieżne. Winien orkan Friederike

  A czy jest szansa, że kolejne zjawisko meteorologiczne będzie ochrzczone w Polsce? To raczej wątpliwe, gdyż w IMGW-PIB nie jest prowadzony system nazewnictwa układów barycznych. W dodatku nazwy nadawane są na obszarach, na których powstają dane zjawiska.  Orkan Friederike czy Fryderyka?
  Zdarza się, że oryginalne nazwy układów barycznych zostają zmienione. Na przykład orkan Ksawery funkcjonował jako Bodil lub Sven a orkan Herwart w Polsce dostał imię Grzegorz. Według IMGW spolszczanie lub zmienianie imion niżom to zła praktyka. - Wtedy zaczyna funkcjonować kilka nazw, co jest mylące i nie powinno mieć miejsca. Są to nazwy własne, które muszą być zachowane w wersji pierwotnej - zaznacza Kamil Walczak.

  Wracając do kwestii nadawania imion zjawiskom meteorologicznym, to kwestia ta szczegółowo usystematyzowana jest w przypadku huraganów (dokładniej cyklonów tropikalnych i cyklonów subtropikalnych). Tutaj nazwy nadają poszczególne ośrodki we współpracy ze Światową Organizację Meteorologiczną. Obecnie oficjalne nazewnictwo jest prowadzone przez 11 centrów ostrzegania w różnych częściach świata. Wśród nich są:
  • huragany Atlantyku Północnego i Pacyfiku Wschodniego - National Hurricane Center ze Stanów Zjednoczonych,
  • huragany Pacyfiku Centralnego - Central Pacific Hurricane Center w Honolulu,
  • huragany Pacyfiku Zachodniego - Japan Meteorological Agency,
  • huragany północnej części Oceanu Indyjskiego - India Meteorological Department.

  Orkan Friederike: Czy w Polsce są orkany?
  W mediach przyjęło się, że występujące w Polsce silne wiatry, określa się mianem orkanów. W ostatnich latach pisano między innymi o orkanie Ksawery czy orkanie Grzegorz. Tymczasem nie były one orkanami, ponieważ w terminologii używanej w IMGW-PIB nie występuje słowo „orkan”. Nie znajdziemy go również w fachowej literaturze meteorologicznej. Skąd więc wzięło się słowo "orkan"? Otóż jest to kalka z języka niemieckiego, gdzie "orkan" oznacza "huragan", czyli wiatr o średniej prędkości 115 km/h. Jeśli więc Ksawery, Grzegorz i Friederike nie są orkanami, to czym są? - Stosowane jest opisywanie takich układów barycznych jako głęboki niż - odpowiada Kamil Wilczak.  Zobacz też: Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu o "orkanie" Grzegorz i zachowaniu w trakcie wichur:
  Orkan Friederike: Skąd orkany mają nazwy? Czy wichury w Polsce to orkany? [IMGW]

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  orkan

  grzegorz@interia .pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ORKAN FRYDERYK NIE PRZYSZEDŁ Z NIEMIEC TO JAK W BERLINIE MOGLI MU NADAC NAZWĘ ,coś tu cygaństwem śmierdzi ,czy wcześniej w Holandii miał tę samą nazwę ,nie wierzę wam cygani

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tyt

  md (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  No to wyjaśniłeś czy to kobieta czy mężczyzna

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Orkan

  Julietta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  U mnie już wieczorem dość mocno wiało i sypało śniegiem https://youtu.be/EMCKBORhbqU :(

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.