Orkiestra Amadeus od czerwca samorządową instytucją kultury

  Orkiestra Amadeus od czerwca samorządową instytucją kultury

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kierowana przez Agnieszkę Duczmal Orkiestra Kameralna Amadeus będzie od 1 czerwca instytucją kultury województwa wielkopolskiego.
  1/2
  przejdź do galerii

  Kierowana przez Agnieszkę Duczmal Orkiestra Kameralna Amadeus będzie od 1 czerwca instytucją kultury województwa wielkopolskiego. ©Piotr Jasiczek

  Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus będzie od 1 czerwca instytucją kultury województwa wielkopolskiego. Umowę w tej sprawie zawarto w środę w Poznaniu.
  Od 1 czerwca Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus stanie się instytucją kultury prowadzoną przez samorząd województwa wielkopolskiego i współfinansowaną przez Polskie Radio S.A. Umowę w tej sprawie podpisali w środę w Poznaniu marszałek Marek Woźniak oraz członkowie Zarządu Polskiego Radia S.A. Jolanta Wiśniewska i Henryk Cichecki. W poniedziałek uchwałę w tej sprawie podejmie Sejmik Samorządowy województwa .wielkopolskiego.

  Rozmowy na temat funkcjonowania i finansowania Amadeusa trwały cztery lata. - Uznaliśmy, że Orkiestra Amadeus jest marką Wielkopolski, instytucją, która przez wiele lat działalności dała się poznać jako świetny wykonawca. To dobro Wielkopolski, które powinno trwać i rozwijać się. Stąd decyzja o przejęciu części finansowania orkiestry, zawarciu porozumienia partnerskiego i powołaniu instytucji kultury samorządu województwa współprowadzonej przez Polskie Radio. Razem będziemy ponosić koszty funkcjonowania i wspólnie odpowiadać za przyszłość. W tym roku przekażemy 900 tys. zł z rezerwy celowej. Na przyszły rok planujemy 1,6 mln złotych. Amadeus będzie korzystać też ze wszelkich form dotacji z innych źródeł - powiedział Marek Woźniak.

  Nazwa orkiestry pozostanie taka sama. W tym samym miejscu mieścić się będzie siedziba Amadeusa. W przyszłym roku Polskie Radio ma przekazać 1,5 mln złotych na remont siedziby. Być może uda się też pozyskać środki unijne na ten cel.

  - W tym roku przekażemy na funkcjonowanie Amadeusa 525 tys. zł, a w przyszłym roku 900 tys. oraz wspomniane już środki na remont - powiedział Henryk Cichecki, Jolanta Wiśniewska dodała, że tworząc regionalną instytucję kultury Poskie Radio gwarantuje, że ze Amadeus nie straci nic ze swego ogólnopolskiego charakteru. Będzie ogólnopolski poprzez anteny i koncerty.

  – Dla mnie to dzień wyjątkowy i szczególny. Istniejemy już 46 lat z czego w Poskim Radio spędziliśmy 37 lat. Teraz z jednej strony wracamy jakby do wielkopolskich korzeni, ale nasze korzenie to także Polskie Radio. Cieszę się, że kończą się te 4 lata dyskusji. Będziemy kontynuować nasze działania i dbać o poziom. Będziemy wizytówką Poznania i Polskiego Radia w świecie - stwierdziła Agnieszka Duczmal.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko współczuć

  www (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  biedacy wpadli w szpony niekompetentnej i zawistnej "miss Nowego Yorku" oraz leniwego marszałka, upadek bliski!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ha,ha,ha, dobre "miss Nowego Yorku"

  renata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Takiego okreslenia tej baby jeszcze nie słyszałam, ale dobre, bardzo dobre!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo