Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osadzeni będą pracować w lasach Nadleśnictwa Pniewy! Wiceminister Woś podpisał we Wronkach umowę

Magda Prętka
Magda Prętka
Wraz z dniem 1 marca w Nadleśnictwie Pniewy pracę rozpocznie 2 osadzonych w Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego we Wronkach, działającym w Szamotułach.
Wraz z dniem 1 marca w Nadleśnictwie Pniewy pracę rozpocznie 2 osadzonych w Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego we Wronkach, działającym w Szamotułach. Magda Prętka
W piątek, 18 lutego w Zakładzie Karnym we Wronkach, przy udziale Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia, podpisano porozumienie pomiędzy wroniecką jednostką penitencjarną, a Nadleśnictwem Pniewy. Umowa dotyczyła zatrudnienia osadzonych.

Wraz z dniem 1 marca w Nadleśnictwie Pniewy pracę rozpocznie 2 osadzonych w Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego we Wronkach, działającym w Szamotułach. To początek współpracy podjętej w ramach rządowego programu "Praca dla Więźniów". Oficjalne porozumienie w tym zakresie w miniony piątek podpisali mjr Mariusz Przybył - dyrektor wronieckiej jednostki penitencjarnej oraz Kwiryn Naparty - Nadleśniczy Nadleśnictwa Pniewy.

- Podpisanie we wrześniu ubiegłego roku pomiędzy Służbą Więzienną, a Lasami Państwowymi porozumienie dało początek do nawiązania szerokiej współpracy tych instytucji w zakresie zatrudnienia przy pracach leśnych osób osadzonych w zakładach karnych. Nasze spotkanie to efekt wdrożenia tych rozwiązań na szczeblu lokalnym. Zakład Karny we Wronkach na podstawie zawartej dziś umowy będzie kierować osadzonych do pracy w pniewskim nadleśnictwie

- mówiła w piątek mjr Danuta Zielińska, rzeczniczka prasowa dyrektora ZK Wronki.

Woś: "Praca dla Więźniów" to forma resocjalizacji z ważnym kontekstem społecznym

W wydarzeniu, które odbyło się w liczącym ponad 100 lat więzieniu udział wzięło grono znamienitych gości, w tym m.in. Wiceminister Sprawiedliwości - Michał Woś, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych - Andrzej Konieczny, płk Cezary Kosacz - Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu oraz wicestarosta szamotulski - Rafał Zimny.

Czytaj też:

- Dla nas to bardzo ważne, jako dla rządu, który realizuje już od blisko 5 lat program "Praca dla Więźniów", że zyskujemy kolejnego, wartościowego partnera, który dba o polską markę, polską gospodarkę i o polską przyrodę. Lasy Państwowe, dzięki podpisanemu rok temu porozumieniu na poziomie centralnym stały się jednym z ważniejszych partnerów Służby Więziennej, obok Poczty Polskiej, obok PKP - miejsc, w których więźniowie mogą pracować, mogą resocjalizować się, a przez pracę właśnie poprawiać swoje nawyki, uczyć się odpowiedzialności, uczyć się tego, jak żyć na wolności

- mówił wiceminister.

Woś podkreślał zarazem, że otrzymywanie dodatkowych, miesięcznych przychodów daje osadzonym możliwość m.in. spłacania zobowiązań alimentacyjnych, co w kontekście społecznym jest niezwykle istotne. Podobnie jak szeroko rozumiana ochrona przyrody, którą zajmują się Lasy Państwowe. Poprzez pracę w nadleśnictwach o środowisko dbają też więźniowie. To wartość dodana programu rządowego.

Osadzeni z Szamotuł będą pracować szkółce

Osadzeni w Oddziale Zewnętrznym w Szamotułach pracę rozpoczną wraz z początkiem przyszłego miesiąca. W pierwszej kolejności zostaną skierowani do szkółki leśnej znajdującej się nieopodal siedziby Nadleśnictwa Pniewy. Bo jak podkreśla Kwiryn Naparty - las zaczyna się w szkółce.

- Zakres obowiązków obejmować będzie m.in. wynajmowanie sadzonek, sortowanie, pęczkowanie, liczenie, pielęgnację tych nowych, czyli ogólnie mówiąc - prace szkółkarskie

- wylicza Nadleśniczy Nadleśnictwa Pniewy.

W programie na razie uczestniczyć będą 2 osoby, ale niewykluczone, że - wraz ze wzrostem zapotrzebowania - w przyszłości będzie ich więcej.

- To osadzeni, którzy funkcjonują w zakładzie karnym typu półotwartego - tłumaczy mjr Mariusz Przybył - Postanowiliśmy wytypować osadzonych z Oddziału Zewnętrznego w Szamotułach. Są to osadzeni, którzy przeszli tzw. selekcję i dają przede wszystkim gwarancję właściwego wykonywania pracy, jak również codziennego powrotu do zakładu karnego

- dodaje.

Praca odbywać się będzie w niepełnym wymiarze godzin, stąd w chwili obecnej trudno określić, jakie wynagrodzenie konkretnie otrzymywać będą osadzeni.

- Więźniowie z jednostek położonych na obszarze Wielkopolski pracują już, między innymi, w lasach podlegających nadleśnictwom: Gniezno czy Łopuchówko. Pielęgnują także skwery i parki na terenie Poznania

- informuje mjr Danuta Zielińska.

Nieco wcześniej, Andrzej Konieczny - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wskazywał, że osadzeni uczestniczący już w programie będą wspierać leśników w pracach porządkowych związanych z usuwaniem skutków wichury, jaka przeszła nad Wielkopolską.

O szczegółach programu na szczeblu lokalnym będziemy informować.

Źródło: szamotuly.naszemiasto.pl

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają zakłady karne, areszty śledcze wewnątrz? Zebraliśmy dla Was zdjęcia z naszych archiwów  przedstawiające więzienia od środka. Zobaczcie zdjęcia >>>>>>>Co zabija Polaków?

Tak wyglądają zakłady karne w Polsce. Zobaczcie!

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski