Oscary, Ajnowie i Chopin

  Oscary, Ajnowie i Chopin

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Mimo wysokich notowań muzyka Jana A.P. Kaczmarka do filmu "Visitor" wyświetlanego w Polsce jako "Spotkanie" nie zyskała nominacji do Oscara. Skromny obraz Thomasa McCarthy'ego został wyróżniony wyłącznie za najlepszą rolę męską (nominacja dla Richarda Jenkinsa).
  - Przy pracy Amerykańskiej Akademii Filmowej nie odbywają się żadne debaty. Jest tylko czyste głosowanie i po prostu dostałem za mało głosów. Nikt jednak nigdy nie wie ile brakowało mu do otrzymania nominacji - wyjaśnia Jan A.P. Kaczmarek. Według niego film z jego muzyką należał do siedmiu lub ośmiu filmów, które liczyły się w kategorii "Muzyka filmowa". Tym niemniej urok uprawianego przez niego zawodu polega na trudności przewidzenia, jakie będą rezultaty głosowania. W każdej kategorii głosują członkowie danej sekcji, czyli koledzy po fachu. A więc kompozytorzy głosują na kompozytora, a aktorzy na aktora.

  - To, że koledzy głosowali na Richarda Jenkinsa dobrze o nich świadczy, bo Richard w pełni sobie na tę nominację zasłużył - zauważa Jan A.P.
  Kaczmarek. Jego zdaniem film "Spotkanie" był w trudniejszej sytuacji niż inne nominowane produkcje, bowiem na ekrany kin amerykańskich wszedł wiosną. Premiery reszty filmów odbyły się jesienią, w listopadzie, grudniu, przez co oglądane "na świeżo" bardziej zapadły w pamięci jurorów.

  - Ja miałem taką sytuację przy "Marzycielu" i korzystałem wtedy z przewagi, jaką ma się na finiszu. Tym razem skorzystali moi koledzy - mówi Jan A.P. Kaczmarek.

  Dodajmy, że w rankingach przed nominacjami muzyka do filmu "Visitor" została sklasyfikowana na piątym miejscu przez fachowe pismo Sound Off oraz na szóstym miejscu przez Chicago Tribune.
  Zapytany o plany na ten rok Jan A.P. Kaczmarek stwierdził, że kieruje się zasadą, że dopóki nie ma podpisanego kontraktu nie wszystko może ujawnić. Aktualnie pracuje nad muzyką do swego pierwszego filmu rosyjskiego. Jego akcja toczy się na zachodniej Syberii i dotyczy rzadkiego plemienia Ajnów. W 1917 podczas rewolucji komuniści usiłowali ich skolonizować. To historia stawianego przez nich oporu i miłości. Kaczmarek przygotowuje też muzykę do animowanego projektu "Chopin", którego producentem jest polsko-brytyjska grupa BreakThru Films, szczycąca się wyprodukowaniem między innymi nagrodzonego Oscarem "Piotrusia i wilka". Kompozytor będzie kierownikiem muzycznym tego projektu.
  - Trzeba przygotować trochę reinterpretacji i nowych aranżacji - zauważa Jan A.P. Kaczmarek. Artysta przygotowuje się również do napisania opery o Chopinie.

  Tymczasem w tym roku na ekrany wejdą dwa filmy z muzyką Kaczmarka. Pierwszy to "Chacicco" Lasse Hallstroma - historia przyjaźni psa i profesora, notabene kompozytora. W roli głównej wystąpił Richard Gere. Drugi film to "City Island" z Andre Garcią w roli głównej. To mrożący krew w żyłach film o perypetiach strażnika więziennego i jego rodziny. Polscy kinomani mogą natomiast od piątku wybrać się na najnowszy film Petra Zelenki "Bracia Karamazow". Również i muzyk do opowiadającego o wizycie praskich aktorów w krakowskim awangardowym teatrze filmu została napisana przez polskiego laureata Oscara.

  Co stanie się z Instytutem w wielkopolskim Rozbitku koło Kwilcza, gdzie Jan A.P. Kaczmarek ma swoją posiadłość? Zapytany o Instytut Rozbitek i kolejne seminarium kompozytor powiedział iż ma nadzieję, że do października zakończony zostanie remont pałacu w Rozbitku i wtedy będzie można rozpocząć intensywniejszą działalność.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo