Ośmieszanie Smoleńska?

  Ośmieszanie Smoleńska?

  Leszek Waligóra

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Ośmieszanie Smoleńska?
  Łudzę się, że to niesmaczny żart. Bo idea, aby przy każdym apelu poległych w asyście wojskowej odczytywać również nazwiska ofiar katastrofy w Smoleńsku, nie ma nic z powagi. Ani krzty szacunku. Niezależnie od tego, co minister Antoni Macierewicz uważa, a czego jeszcze nie udowodnił. Nawet gdyby to był zamach, wciskanie 96 nazwisk ofiar z 10 kwietnia 2010 roku, jak zapchajdziury obok 57 nazwisk ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku to podłość. Dla jednych i drugich.
  Ośmieszanie Smoleńska?
  CZYTAJ KOMENTOWANY TEKST

  I jedni i drudzy zasłużyli sobie na cześć, szacunek i upamiętnienie. Ale dlaczego okazja dla upamiętnienia jednych, ma być okazją dla upamiętnienia za wszelką cenę drugich? Czy ktoś podczas obchodów rocznicy Smoleńska odczytywał nazwiska bohaterów Czerwca?
  Albo choć zbliżonej w czasie i w gatunku katastrofy w Mirosławcu? Obok ofiar Czerwca mogłyby stać ofiary Grudnia ’70. Albo górnicy z Wujka. Albo ks. Jerzy Popiełuszko. Ale nie stoją. Bo każdemu z nich dedykowane są osobne obchody, każdy zasłużył na to, aby jego nazwisko wybrzmiało.

  I nie, to nie wyraz braku szacunku i czci dla tych, którzy zginęli w Smoleńsku. Oni nie wyszli protestować, żądając wolności i chleba. Wolność mieli, chleba im nie brakowało. Mają swoje pomniki, mają swój kult. Lech Kaczyński z Poznańskim Czerwcem miał to wspólnego, że kiedy 10 lat temu przybył na obchody 50. rocznicy, powiedział ważne słowa: „Solidarność zaczęła się w 1956 roku w Poznaniu”. Nie próbował stawać na pomniku z bohaterami Czerwca, nawet nie próbował być pierwszoplanową osobą obchodów. Ale osobiście złożył hołd pod Krzyżami.

  Bardzo bym pragnął, aby minister Macierewicz umiał zachować się mądrze. I mądrze wycofał z decyzji. A jeśli nie, jeśli w Poznaniu, z ofiarami Czerwca, połączone zostaną ofiary kwietniowej katastrofy, to już nie będzie tylko ocieranie się o śmieszność. Na szczęście - śmieszni i mali będą tylko żywi, którzy chcą się za wszelką cenę w cudzym bohaterstwie ogrzewać.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gol

  kolesie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Glupis,Panie Waligora. Na twarzy rysuje się tepota. Obchody czerwca 56 zostaly podniesione do rangi swieta panstwowego. To nie jest lokalne swieto Poznania, dlatego powinien organizować Wojewoda,...rozwiń całość

  Glupis,Panie Waligora. Na twarzy rysuje się tepota. Obchody czerwca 56 zostaly podniesione do rangi swieta panstwowego. To nie jest lokalne swieto Poznania, dlatego powinien organizować Wojewoda, przedstawiciel rzadu. Ustawianie rocznicy 56 przeciwko rzadowi jest nieporozumienim. Poznaniacy walczyli z reźimem w imieniu wszystkich Polakow poszkodowanych przez stalinizm.. Poznaniacy, co się z Wami stało? Po 1989 roku w Poznaniu zawsze rządziła albo Unia Wolności, albo Platforma i jaki jest tego skutek? Poznań staje się zaściankiem, traci na znaczeniu na samorządowej mapie Polski. Oprócz Euro 2012 nie było tu żadnej dużej imprezy. Zakłady już w zasadzie nie istnieją. W centrum miasta nie ma już normalnych sklepów, lecz same banki. Na Starym Rynku szemrane kluby go-go. Zmowa milczenia wobec seksualnych występków pewnego arcybiskupa i dyrygenta i ich solidarna obrona. Co tu się dzieje? Poznaniu, czy aż tak nisko upadłeś? Gdzie Twoja dumna przeszłość - praca organiczna, wygrane Powstania 1806 i 1918 roku oraz heroiczne z 1848 roku? Gdzie tradycje Endecji? Teraz poznaniacy są za Jaśkowiakiem, który w zeszłym roku wolał wyścig kolarski w Szklarskiej Porębie zamiast udziału w obchodach Czerwca 56, a zamiast uczestniczyć w rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, wybrał wypoczynek w górach... Co więcej, ten Jaśkowiak, gdy trwała uroczysta msza święta w katedrze poznańskiej z okazji 1050-lecia chrztu Polski, zamiast brać w niej udział (i chociaż jest antyklerykałem, zachować się z kulturą i godnie reprezentować miasto) i pokłonić się szczątkom Mieszka I i Bolesława Chrobrego, wolał manifestację KOD-u na Placu Wolności... No i jeszcze ta fascynacja poznaniaków Nowoczesną i panem Petru... Widać jeszcze za mało wam długów związanych z kredytami w frankach, do których ów pan niegdyś zachęcał... Wstyd mi za Poznań, wstyd za poznaniaków..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolesiostwo

  gol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Do obchodow rocznicy poznanskiego czerwca 56 zaproszono prezydentow kilku krajów. W tej sytuacji rganizatorem uroczystosci powinien byc raczej Wojewoda.
  Trzeba uswiadomosc sobie ,ze Jaskowiak...rozwiń całość

  Do obchodow rocznicy poznanskiego czerwca 56 zaproszono prezydentow kilku krajów. W tej sytuacji rganizatorem uroczystosci powinien byc raczej Wojewoda.
  Trzeba uswiadomosc sobie ,ze Jaskowiak wygral wybory na prezydenta miasta mała iloscia glosow przewagi nad kontrkandydatem. Jego mandat zatem nie pretenduje do autokracji, tym bardziej wiklania miasta w polityke krajowa.
  O honorowej asyscie WP decyduje minister MON. Prezydent jednego z wielu miast nie moze wydawac dyspozycji ministtrowi w takiej sprawie.
  Skoro minister MON zdecydował o smolenskim zawolaniu, jego wola.
  Ponadto przypomniec trzeba ,ze Jaskowiak sprawuje urząd glosami poparcia partii postalinowskiej , ktorej dzialacze nie potepili nigdy skutków komunistycznych represji mieszkancow Poznania w czerwcu 56 roku.
  Jako taki jaskowiak ma slaby mandat do reprezentowania tej rocznicy w imieniu wladzy samorzadowej.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obecna władza trzyma poziom

  BONA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

  Asysta wojskowa przy miesięcznicach każdego 10 dnia miesiąca i to w godz. wieczornych będzie ten apel wykonywać, nie ma słowa o każdej asyście. I kto tu dzieli Polaków, kto zaczyna puszczać do...rozwiń całość

  Asysta wojskowa przy miesięcznicach każdego 10 dnia miesiąca i to w godz. wieczornych będzie ten apel wykonywać, nie ma słowa o każdej asyście. I kto tu dzieli Polaków, kto zaczyna puszczać do mediów fałszywe informacje - obecna władza to nie półgłówki - jesteśmy z niej dumni (oczywiście mówię o najwyższej władzy, nie dogorywającej byłej władzy PO+PSL)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panu Macierewiczowi dziekujemy

  Pitko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Niedługo na każdym pogrzebie będzie trzeba będzie odczytać lista ofiar Smoleńska . Panie prezydencie proszę zrezygnować z asysty wojskowe . Proszę. Szlag mnie trafia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bo się podniecasz niepotrzebnie

  zatroskany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  nie o listę chodzi. Do nadinterpretacja totalnej opozycji przegranych POlantów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo za odwagę

  Zasmucony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Mądry, rozsądny komentarz do sprawy. Gratuluję odwagi autorowi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poznanski Czerwiec w cieniu Smolenska ?

  Tadeusz senior (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Dziekuje Panu Waligorze za trafny i cenny komentarz. Zycze poznanskim zwolennikom PiS - u by otrzezwieli po " pomyslach " generalismusa Macierewicza.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GENERALISIMUS

  BONA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Kiedy Jacuś w pieluchach girkami jeszcze fikał, 17 letni Antoni już działał cyt. ... (po szkole podstawowej rozpoczął)... naukę w XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w...rozwiń całość

  Kiedy Jacuś w pieluchach girkami jeszcze fikał, 17 letni Antoni już działał cyt. ... (po szkole podstawowej rozpoczął)... naukę w XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie, skąd w 1965 z przyczyn politycznych został relegowany[2] (za odmowę potępienia na szkolnym apelu orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich[1])... To On był inicjatorem powstania w latach 1968-70 Komitetu Obrony Robotników. W 1956 nikogo nie było - cała Polska stała i na co czekali? a czołgi stały wokół Poznania, czekaliśmy na takich jak Pan Macierewicz.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  60 rocznica poznańskiego czerwca.

  Sonia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Pamiętam robotnikòw idących w milczeniu,po kocich łbach i stukot ich drewniakö

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo