Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Alzheimerowski w Poznaniu: Milion dolarów od lekarki z USA [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Marta Żbikowska
Ośrodek Adaptacyjno-Rehabilitacyjny oraz Centrum Informacji Alzheimerowskiej na Wildzie ufundowała Jadwiga Roguska-Kyts
Ośrodek Adaptacyjno-Rehabilitacyjny oraz Centrum Informacji Alzheimerowskiej na Wildzie ufundowała Jadwiga Roguska-Kyts Paweł Miecznik
Ponad milion dolarów kosztowało wybudowanie i wyposażenie nowego Ośrodka Adaptacyjno-Rehabilitacyjego oraz Centrum Informacji Alzheimerowskiej, które powstały na Wildzie. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w czwartek. Wzięła w nim udział Jadwiga Roguska-Kyts, która przekazała pieniądze na budowę ośrodka.

Jadwiga Roguska-Kyts to lekarka z Chicago, córka profesora Jana Roguskiego, współzałożyciela Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytet Medyczny) im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Wraz z mężem Robertem Kyts założyła w Stanach Zjednoczonych fundację charytatywną.

- Dr Jadwiga Roguska-Kyts zaproponowała nam ufundowanie nowego obiektu, który będzie służył naszej działalności statutowej. Pomoże naszym podopiecznym i ich rodzinom, a jednocześnie uczci pamięć jej ukochanego ojca - wspomina Andrzej Rossa, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. - W ten sposób powstała idea połączenia sił i wybudowania nowego ośrodka imienia profesora Jana Roguskiego. Pomysł ten wydał nam się wspaniały, ponieważ łączył wieloletni dorobek profesora z naszym działaniem jako organizacji non profit na terenie Poznania.

Dzięki nowej siedzibie, pomieszczeniom dostosowanym do potrzeb stowarzyszenia (o funkcji budynku pomyślano już na etapie projektowania) specjaliści będą mogli jeszcze lepiej pomagać potrzebującym.

- Realizujemy program kompleksowej pomocy dla osób z chorobą Alzheimera, pomagamy także ich rodzinom i bliskim - podkreśla Andrzej Rossa. - Prowadzimy dzienny dom pobytu dla chorych, którzy biorą udział w zajęciach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16. W każdą pierwszą środę miesiąca spotyka się u nas grupa wsparcia. To miejsce, gdzie pod okiem psychologów, rodziny i opiekunowie chorych wymieniają się cennymi radami.

Stowarzyszenie oferuje także terapię zajęciową dla chorych z Alzheimerem oraz rehabilitację ruchową.

Do tej pory stowarzyszenie zajmowało ciasny barak przy ulicy Zagórze. Zmiana warunków jest nieporównywalna.
Fundatorka ośrodka podkreśliła, że studia medyczne skończyła w Poznaniu. Pomagając poznaniakom mogła odwdzięczyć się za zdobytą tutaj wiedzę i doświadczenie.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski