Centralny Port Komunikacyjny jest jeszcze teoretycznym węzłem przesiadkowym, który ma łączyć transport lotniczy, kolejowy i drogowy – ale ma już pierwszy ważny obiekt i to właśnie w Wielkopolsce. Agencja odebrała go od wykonawcy w poniedziałek i od razu pochwaliła się nim publicznie.
- Jest się czym chwalić. Pokazujemy najnowocześniejszą inwestycję w skali świata – zapewnia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK. - Właśnie w Poznaniu budujemy nową architekturę kontroli przestrzeni Polski i nie jest to nasze ostatnie słowo.
- Tu będzie ulokowany supernowoczesny system zarządzania ruchem lotniczym, centrum zapasowe dla wszystkich operacji w polskiej przestrzeni powietrznej, obsługujące nie tylko 15 lotnisk, które swoim zasięgiem obejmuje agencja, ale działające także w strukturach europejskich – dodaje Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
- To także będzie – dzięki współpracy z Politechniką Poznańską i Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym - centrum kształcenia i wytwarzania nowoczesnej technologii. Tu również będą koordynowane działania statków powietrznych załogowych i bezzałogowych – dronów. W ciągu dwóch lat powstanie tu kompleks zdalnych wież rzutujących na informacje spływające do portu - zaznacza Janiszewski.
Sprawdź też:
- Jesteśmy szóstą przestrzenią powietrzną w Unii Europejskiej i powinniśmy być też szóstym rynkiem. Mimo ograniczeń związanych z pandemią trzeba mocno iść do przodu, a nie odkładać takich inwestycji – zapewnia Mikołaj Wild, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny.
Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podkreśla, że Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego wprowadza Poznań do awangardy miast stosujących najnowocześniejsze technologie, ma służyć m.in. Ławicy i zapewni miejsca pracy mieszkańcom aglomeracji.
Budynki Ośrodka powstały w krótkim czasie 13 miesięcy i we wrześniu rozpocznie się ich wyposażanie w systemy i urządzenia. W ciągu dwóch lat uzyska gotowość operacyjną. Dziś jest jeszcze w stanie surowym, choć wyposażony w niezależne, nowoczesne systemy zasilania (może zasilić prądem sporą część Poznania), przeciwpożarowe, oświetleniowe, sterowania systemami wewnętrznymi, czy gotowe do wprowadzania sprzętu serwerownie – już robi duże wrażenie.
Newralgiczne pomieszczenia są zdublowane, zabezpieczone przed awariami i dopracowane do drobnych detali, takich jak eliminujące pogłos ściany i sufity i konkretne, choć dyskretnie maskowane w specjalnych sterowanych listwach oświetlenie. Maszynownia wykorzystuje m.in. ponad 30 odwiertów po 200 metrów każdy, i produkuje ekologiczną energię, a systemy zasilania obiektu pracują w układzie mocy ciągłej, a nie tylko awaryjnej – nie mają miejsc wrażliwych, pracują niezależnie od państwowej sieci energetycznej, także bez przerw na np. tankowanie paliwa do agregatów.
ZOBACZ TEŻ:
15 najbardziej poszukiwanych zawodów w czasach epidemii COVID-19
Sprawdź też:

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?