Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ostatni moment na rozliczenie PIT

Monika Kaczyńska
Jeszcze tylko kilka dni, by złożyć deklarację podatkową.

Jeszcze tylko kilka dni zostało, aby złożyć deklarację podatkową za ubiegły rok. Kto nie zdąży do północy 30 kwietnia naraża się na konieczność zapłacenia karnych odsetek i mandat.

Do tego czasu PIT można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą (za datę złożenia PIT uznaje się datę stempla pocztowego) lub rozliczyć przez internet.

Ta forma robi się coraz bardziej popularna. W zeszłym roku z tej formy rozliczeń skorzystało ponad milion podatników. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ich znacznie więcej. Ponad 555 tys. deklaracji wpłynęło przez pierwsze dwa miesiące roku.

Kto woli jednak rozliczać się tradycyjnie i złożyć lub wysłać PIT do urzędu skarbowego może skorzystać z programu, który można bezpłatnie pobrać z naszej strony tutaj: PIT - program do wypełniania deklaracji. Pobierz!. Wystarczy tylko wpisać w odpowiednie rubryki kwoty, a program sam dokona odpowiednich obliczeń.

18 lub 32 proc. podatku zapłacą Polacy za zeszły rok. 18 proc. zapłaci każdy kto w ciągu roku zarobił mniej niż 85 528 zł. Od kwoty obliczonego podatku będą musieli odjąć 556 zł 02 gr. Kto zarobił więcej niż 85 528 zł zapłaci 14.839 zł 02 gr podatku plus 32 proc. od nadwyżki ponad 85 528 zł.

Kto zarobił w ciągu roku mniej niż 3091 zł podatku nie musi płacić w ogóle.

W tym roku z ulgi internetowej mogą skorzystać też korzystający z internetu mobilnego i kawiarenek internetowych.
Warunkiem jest jedynie posiadanie dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków. Zawierać one muszą: dane identyfikujące podatnika, dane sprzedającego usługę dostępu do internetu, rodzaj zakupionej usługi i kwotę zapłaty. Od dochodów przed opodatkowaniem można odliczyć wydatki na ten cel, ale nie więcej niż 760 zł.

Także wydatki na leczenie i rehabilitację za granicą można odliczyć od dochodu.
Warunkiem jest rozliczanie się z podatku w Polsce. Przeliczając wydatki walutowe na złotówki należy zastosować średni kurs NBP z dnia poprzedzającego poniesienie wydatku lub dnia poprzedzającego złożenie zeznania podatkowego.

Prawo do rozliczenia jako samotny rodzic ma osoba, która wychowywała dziecko sama przez dowolną część roku.
Oznacza to, że z takiej formy rozliczenia może skorzystać rozwiedziony małżonek wychowujący dziecko nawet wtedy, gdy rozwód nastąpił w grudniu.

Osoba rozliczająca się jako samotny rodzic także może skorzystać z ulgi na dziecko.

Pełna ulga na dziecko wynosi 1112,04 zł. W praktyce może ją więc odliczyć w całości jedynie osoba rozliczająca się indywidualnie, której wynagrodzenie przekracza miesięcznie kwotę 1798 zł. W przypadku niższych dochodów lub korzystania z innych ulg można odliczyć tę część, która jest równa wysokości pozostałego podatku. Pozostała część ulgi przepada.

Małżeństwo może rozliczyć się wspólnie, nawet jeśli każdy zameldowany jest gdzie indziej.
Warunkiem jednak wspólnego rozliczenia jest pozostawanie we wspólnocie majątkowej przez cały poprzedni rok. Prawo do wspólnego rozliczenia tracą także ci małżonkowie, którzy nie rozliczą się z urzędem skarbowym w terminie czyli do 30 kwietnia.

Kto złożył e-deklarację z błędem może poprawić ją przez internet.

W poprzednich latach korektę zeznania podatkowego złożonego elektronicznie trzeba było przeprowadzić na papierze. W tym roku można to zrobić przez internet za pośrednictwem systemu e-deklaracje. Korektę trzeba jednak złożyć na takim samym formularzu jak zeznanie z błędem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski