Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia tegoroczna korekta rozkładu jazdy pociągów od 6 listopada. Co się zmieni?

WB
Od 6 listopada zmieni się rozkład jazdy kursowania pociągów.
Od 6 listopada zmieni się rozkład jazdy kursowania pociągów. Adam Jastrzębowski/materiał ilustracyjny
Od niedzieli, 6 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Według zapowiedzi ma to być ostatnia w tym roku korekta w kursowaniu pociągów.

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów

Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od niedzieli 6 listopada do 10 grudnia. Jak zapowiadają przedstawiciele PKP, dzięki wprowadzonym zmianom możliwa jest budowa nowych przystanków i bezkolizyjnych skrzyżowań, pozwala ona także zaplanować połączenia dalekobieżne, regionalne i aglomeracyjne oraz kontynuować miliardowe inwestycje.

- KP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z przewoźnikami opracowały połączenia w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać możliwości linii kolejowych dla atrakcyjnych podróży, a wykonawcom zapewnić kontynuację prac. Inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego zwiększają atrakcyjność, dostępność i konkurencyjność kolei w podróżach dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych

– wyjaśnia rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe, Mirosław Siemieniec.

Dzięki dotychczas przeprowadzonym korektom rozkładu jazdy PLK wykonały i udostępniły nowe perony m.in. w województwie dolnośląskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, podlaskim i łódzkim. Wykorzystywane są bezkolizyjne skrzyżowania np. w: Warce, Łochowie, Skierniewicach.

- W tym roku oddane do użytku będą kolejne m.in.: w Tłuszczu, Mokrej Wsi i Łowiczu. Kontynuowane są prace przy nowych wiaduktach w: Andrespolu, Gałkowie, Kobylnicy, Legionowie, Pruszkowie, Sulejówku. Poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym zwiększają lokalne centra sterowania uruchomione w: Lubartowie, Czechowicach Dziedzicach, Krakowie, Porcie Gdańskim, Łowiczu

– dodaje Siemieniec.

Od korekty listopadowej zwiększy się liczba przystanków na Podkarpaciu. Podróże będą możliwe z Dębicy przez Mielec do Padwi. Pociągi pojadą nową trasą przez Łódź – wiaduktem nad ul. Aleją ks. bp. Władysława Bandurskiego. Pociągi dalekobieżne sprawniej pojadą przez CMK w relacjach Warszawa – Kraków i Warszawa – Wrocław. Korekta pozwoli utrzymać ruch pociągów i kontynuować prace m.in. przy przebudowie stacji Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny, na trasie Rail Balitca Warszawa – Białystok, Poznań – Szczecin, Centralnej Magistrali Kolejowej.

Większe możliwości kolei w łódzkim węźle kolejowym i wzrost komfortu podróżowania koleją zapewnia odnowiona stacja Łódź Kaliska. Od niedzieli do dwóch nowych peronów dołączą trzy kolejne. Przebudowa wiaduktu nad al. ks. bp. Władysława Bandurskiego w Łodzi zwiększa możliwości ruchu pociągów na łódzkim węźle kolejowym. Dzięki nowym torom znika „wąskie gardło” tj. jednotorowe połączenie z Łodzi Kaliskiej do stacji Łódź Chojny, w kierunku woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Dłuższa relacja z Dębicy przez Mielec do Padwi to powrót po 13 latach połączenia na odcinku Mielec – Padew.

Lepszy dostęp do kolei zapewni zmodernizowana stacja Chorzelów oraz przystanki: Jaślany, Tuszów Narodowy, które są dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Szeroki zakres robót wymaga zmian, na niektórych trasach wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Nowy rozkład jazdy PKP

Od 6 listopada, w związku z kolejnym etapem modernizacji międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica w Ełku zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa za dwa pociągi dalekobieżne na odcinku Olsztyn – Grajewo oraz jeden pociąg na odcinku Ełk – Grajewo. Komunikacja autobusowa za pociągi regionalne będzie obowiązywać na odcinku Ełk – Prostki, a od 27 listopada także na odcinku Ełk – Drygały.

W Warszawie kontynuowane są prace przy przebudowie stacji Warszawa Zachodnia. W rozkładzie jazdy uwzględnione są roboty przy budowie trzech wiaduktów kolejowych na wjeździe na stację oraz rozbiórkę peronu nr 5. Część pociągów kursujących przez Warszawę Zachodnią jedzie przez stację Warszawa Gdańska. Pomimo znaczącego obszaru przebudowy stacji i ograniczenia czynnych torów utrzymane jest kursowanie pociągów.

Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, rozklad-pkp.pl, www.intercity.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Środowisko i zmiany klimatyczne nie są obojętne dla naszego zdrowia. Życie w miastach też nie wychodzi nam na dobre. Coraz częściej występujące choroby przewlekłe są zmorą mieszkańców mocno zurbanizowanych terenów. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że wpływ na zdrowe życie ma też komunikacja miejska, infrastruktura czy dostęp do edukacji i mieszkań. Czy w miastach da się żyć zdrowo? Jak polskie miasta dbają o zdrowie mieszkańców? Które z nich oferują najlepsze warunki do życia? Dzięki pracy ekspertów, naukowców i przedstawicieli organizacji samorządowych powstał Indeks Zdrowych Miast. Jak w tym rankingu wypadł Poznań i inne wielkopolskie miasta? Sprawdź wyniki w poszczególnych kategoriach i pozycję Poznania wśród innych polskich miast --->

Tak się żyje w Poznaniu. Ten ranking mówi wszystko i nie poz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski