Ostre słowa opozycji nie zatrzymały rządzących. Projekt ustawy o TK trafił do komisji

Paula Radwanowicz AIPZaktualizowano 
„Rzeźnia demokracji”, „grabież konstytucji” i pytanie: „Jakie podłości macie przygotowane?” to słowa jakie padły podczas czwartkowego pierwszego czytania projektu noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Do zadawania pytań zgłosiło się blisko 70 posłów.

W czwartek, przed godz. 17, w wyniku głosowania, projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS trafił do komisji.
Choć pierwsze czytanie projektu miało rozpocząć się o godz. 11, z uwagi na puste miejsce Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło i ministrów, opozycja domagała się przerwy. - Projekt to destrukcja TK. Jesteście grabarzami konstytucji, grabarzami wolności i demokracji. Proszę o przerwę, żeby na tej sali pojawili się Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Marek Kuchciński - zaapelowała Monika Wielichowska z Platformy Obywatelskiej.

Przerwę ogłosił wicemarszałek Ryszard Terlecki z PiS-u. Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło pojawili się na stali sejmowej przed godz. 13.

Wśród zmian, które chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość jest m.in. wymóg orzekania przez trybunał w pełnym składzie, czyli w składzie co najmniej 13 z 15 sędziów. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą większością. Zmiany dotyczą także ślubowania. Nowi sędziowie TK mieliby składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie, jak dotychczas, przed prezydentem. Projekt PiS przewiduje też przeniesienie siedziby Trybunału poza Warszawę, choć nie definiuje do którego miasta.

W trakcie czwartkowego posiedzenia poseł Tomasz Rzymkowski z klubu Kukiz'15 zaproponował, w imieniu swojego klubu, m.in. wybór sędziów trybunału kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków i badanie ustawy zgodności TK z konstytucją przez sąd najwyższy. Jak twierdzą posłowie klubu Kukiz 15: - Wyjściem „zerowym” byłoby wybranie całego Trybunału Konstytucyjnego od nowa.

LECH WAŁĘSA: PO WYPOWIEDZI PREZYDENTA DUDY W GDYNI ZACZYNAM SIĘ WSTYDZIĆ ZA TEN DAR DEMOKRACJI

- Chciałem pogratulować PiS-owi i jej przywódcy Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jesteście świetni. Znowu w Europie jest o Polsce głośno, wszyscy mówią o zamachu stanu i łamaniu konstytucji. Tę ustawę nazywacie ustawą naprawczą ale to jest ustawa kagańcowa. Chcecie ograniczyć obywatelom prawo do sądu i tego obywatele wam nie darują, bo obywatele mają prawo do tego by ich sprawy były szybko rozstrzygane przez władzę sądowniczą – mówił Cezary Grabarczyk z PO. I zwrócił się do prezesa PiS-u: - Jest pan odważnym człowiekiem czy tchórzem? Jakie podłości macie przygotowane?

Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz z klubu Nowoczesna powiedziała: - Armia PiS to armia szeregowców. Jest dowodzona przez kaprala. I kierując się w stronę posłów PiS wezwała: - Nie pozwalajcie się sprowadzać do roli bezwolnej maszynki do głosowania. Jesteście posłami na Sejm Rzeczpospolitej Polski, nie posłami Jarosława Kaczyńskiego. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zarzucił partii rządzącej, że nie zajmuje się realizowaniem obietnic zapowiadanych w kampanii i poradził: - Weźcie się w końcu do roboty. A poseł Mieszkowski określił działania PiS-u „rzeźnią demokracji”.

Podczas czytania projektu ustawy nie zabrakło też głosu najmniejszego klubu parlamentarnego – PSL-u: - PiS ma taką skłonność i to od lat - zapowiada naprawę, dobrą zmianę, po czym psuje i niszczy - powiedział Krzysztof Paszyk.
W obronie Trybunału stanął poseł Mularczyk z PiS-u. - Bardzo często z góry było wiadomo jaki wyrok będzie, czy sprawa lustracji, czy sprawy OFE. TK często stał na straży partyjnych interesów większości.

Stanisław Piotrowicz z PiS-u zabrał głos przed godz.16. Zapewnił, że „decyzja co do miejsca Trybunału Konstytucyjnego jest jeszcze przed nami”. - Mogę z tej karuzeli miast zapewnić, że nie będzie trybunału obwoźnego – powiedział. Ustosunkował się tez do pytań zadawanych przez posłów i dodał, że obywatele podziękowali ekipie rządzącej 25 października. - Demokracja ma być oparta na konstytucji a nie na statucie Platformy Obywatelskiej – powiedział.

Ostatecznie w głosowaniu projekt noweli ustawy o TK trafił do dalszych prac w komisji.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Ostre słowa opozycji nie zatrzymały rządzących. Projekt ustawy o TK trafił do komisji - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
antek

na razie co wychodzi z dudy to katolickie g....
a będzie tego zdecydowanie więcej

m
małpa w czerwonym

+ etaty tu i tam. Kaczor. wywal tych żuli na zbity pysk !!!!!

d
dla Niemca

i oduraczonego lewactwa europejskiego wlacznie z naszymi narodowymi lewakami.

z
ze peloctwo

to nie folksdojcze , tylko patrioci

G
Gość

zadzwonil kieska POmalu, z patrona robi sie kondel. A zaczynalo sie tak, jedza pija lulki pala , tance , hulanka swawola .......Czyz Adam Mickiewicz nie byl wielkim wieszczem !

p
psiarnia wyje i skuczy

a karawna jedzie dalej , prosto, powoli i do celu !

d
dla siebie

jak ktos kiedys powiedzial ,aby mogli sie uwlaszczac bez ponoszenia odpowiedzialnosci, wiec nic dziwnego ze tak jej tak bronia i tego przezytku komuny.. Gdyby byla dobra dla ludzi to dawno by ja ta klika zmienila i nie byloby zadnego szumu, jest to jasne jak slonce i az nadto widoczne . Kiedy ta dzisiejsza opozycja tak dzielnie walczyla w interesie Polakow -nigdy ! Walczyli o swoje interesy i obcych , gender i inne dziadostwa kolankami przepychali , a nagradzali sie ze az hej, a nas vatami i innymi podatkami obciazali , aby mogli krecic lody, miliardy bez zadnej kontroli na nasze konto pozyczali. Za to pownna byc jedna nagroda, Trybunal Stanu i paka ! A tak mordy strzepia o demokracji , "Polacy nic sie nie stalo" i wariatow rzna na calego jak gdyby byli krzysztalowo czysci.Ostatnia wiadomosc , premie kwartalne w MON po 50 000 zl. zostaly odebrane , zaraz urzedasy oglosza zamach stanu.

w
w POstaci

Budki z pieniacym piwem

t
tekst

Swetronow Pierdu, uśmiałem się z Rycha do łez.

s
się zaciął

Po przegranym Herr Donaldzie z drukarki 3D miał wyjść nowy robotron, udoskonalony, jeszcze gładszy i wyśniony przez media cyborg, który znowu celnie uderzy w Kaczora.
Niestety program się popsuł i wyszedł Swetronow Pierdu.
Nawet w informatyce Ch.. du.a i kamieni kupa.
Może to zmieni Windows 10?

B
BiBa

Albo, jej nie mieć, i wtedy już wojna na modłę: „Kargul podejdź no do płota”. Sejm nie jest własnym domkiem posłów,
bo jest własnością całego narodu. I stąd, wniosek do Marszałka Sejmu: czy nie należałoby wprowadzić w Sejmie
i stosowne kary dla tych posłów, którzy brukają ostoję i imię polskiego parlamentaryzmu? Te kary i z pozbawieniem
mandatu posła. W innym razie co niektórzy posłowie uczynią z Sejmu wiejską oberżę.

Natomiast i słowem co do postulatów posłów Kukiz15. Otóż, Wasz organ miał zmiejszać liczebność urzędów i organów,
a nie je zwiększać. A dwa, dlaczego ma być z 15 na 18, a nie na 20 czy i na 10?

I także, nieco już więcej, do posła Grabarczyk & Co z PO. W PRL były i takie media: „Głos Ludu”, „Trybuna Ludu”,
„Sztandar Młodych”, „Dziennik Ludowy”, „Kraj Rad”... i inne tam badziewia, i o czym pośle Grabarczyk wiecie. W tych
właśnie badziewiach ówcześni politycy mogli sobie wpisywać co tylko zechcieli. Jednak, pośle Grabarczyk, jest po PRL.
I po PRL jest ogólnie dostępna sieć światłowodowa i inne zdobycze techniki. I w których to, pośle Grabarczyk, jest
natychmiast toż wszystko, co w świecie istnieje. A jak istnieje, wówczas można ujrzeć i wasze, pośle Grabarczyk,
pokrętne i jazgoczące przemowy.

No i niemniej ważny aspekt, pośle Grabarczyk. Nie każdy z Polaków jest Gomułką. A jak nie jest, wtedy ten Polak,
a raczej ich większość, ma wykształcenie wiele wyższe niż 4-klasy. A jak ma wyższe, wtedy stać go na własną ocenę.

To że w Europie o Polsce mówią, jest bardzo dobrym i właściwym znakiem. Bowiem za waszego 8-letniego PO-skiego
panowania wielu Europejczyków, i nie mówiąc o tych spoza Europy, nie wiedziało i o tym, że Polska jest krajem
samodzielnym o 38 mln populacji. Wielu z nich uważa, że Polska jest 17 landem Niemiec, lub 16 republiką rosyjską.
A że o Polsce mówią niezbyt dobrze, jest, pośle Grabarczyk, wyłączną zasługą delegacji w składzie: Schetyna & Petru.

Reasumując, pośle Grabarczyk, więcej taktu wobec Polaków, więcej szacunku do tych wszystkich, którzy i pana, pośle
Grabarczyk, nie wybrali ani nigdy nie wybiorą. Albowiem, oni nie mają 4 klas, czy partyjnych legitymacyj.

g
gość

Pełny SKŁAD Trybunału to 15, NIE 13 sędziów! Warunek 2/3 pełnego składu ŁAMIE artykuł 190.5., który mówi, że "Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ZAPADAJĄ WIĘKSZOŚCIĄ GŁOSÓW."

NIKT NIE MA PRAWA ŁAMAĆ ŻADNEGO ARTYKUŁU KONSTYTUCJI!

Realizacja artykułu 190.5. Konstytucji JEST MOŻLIWA ZAWSZE.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego POWINNI BYĆ LUDŹMI ZDOLNYMI do SAMODZIELNEJ ANALIZY KAŻDEJ USTAWY. Wyniki takiej analizy MUSZĄ BYĆ KONFRONTOWANE na ZGROMADZENIU PEŁNEGO SKŁADU SĘDZIÓW TRYBUNAŁU i tam powinno być WYPRACOWANE WSPÓLNE STANOWISKO Trybunału Konstytucyjnego.

Większość głosów Trybunału Konstytucyjnego to ZAWSZE, co najmniej 8 głosów, także wtedy, gdy któryś z sędziów nie może się stawić na zgromadzeniu PEŁNEGO SKŁADU z uzasadnionej i usprawiedliwionej przyczyny!

Czy dla WYPRACOWANIA wspólnej decyzji Trybunału WYSTARCZY jedno spotkanie PEŁNEGO SKŁADU? Jeżeli spotkań będzie musiało być kilka, to KAŻDY Z PEŁNEGO SKŁADU SĘDZIÓW będzie mógł wyrazić swoją opinię, a ostatecznie zagłosują obecni.

Takie wnioski wynikają z Konstytucji.

g
gość

KTO WIE, JAKIE SĄ ZAŁOŻENIA KONSTYTUCJI? AUTORZY? To jednak KTOŚ WIE, całe szczęście!

Szanowni awanturnicy, zamiast się awanturować, SPYTAJCIE AUTORÓW: po co ZAŁOŻYLI, że NA STRAŻY KONSTYTUCJI BĘDZIE STAŁ Trybunał Konstytucyjny oraz JAK TEN Trybunał POWINIEN BYĆ ZORGANIZOWANY i JAK POWINIEN FUNKCJONOWAĆ, aby ZAŁOŻONY CEL KONSTYTUCJI MÓGŁ BYĆ ZREALIZOWANY?

Zwolennicy demokracji, zastanówcie się, dlaczego NA STRAŻY KONSTYTUCJI MA STAĆ Trybunał Konstytucyjny, a NIE Sąd Najwyższy? Pomóc w tym może artykuł 193. Konstytucji.

Czyż nie jest oczywiste, że gdyby STRÓŻEM KONSTYTUCJI miał być Sąd Najwyższy, to "coś takiego" jak Trybunał Konstytucyjny BYŁOBY ZBĘDNE?

Kiedy wreszcie przedstawiciele Narodu zrozumieją, że TRYBUNAŁ, TO TRYBUNAŁ, jak sama nazwa wskazuje?

P
Pelagia

JaroSSław. Sieg heil !

F
Francuz

Ostatnio w pseudopolskich mediach pisze się tylko o tym co mówią o nas niemieckie media i politycy ... A no mówią że po 8 latach tworzenia z polski swojej koloni dzięki podstawionym i sfinansowanym przez berlin ludzi z Po w polsce wybory wygrało pis i eldorado się skończyło z czym nie mogą się pogodzić ani w niemczech ani ich pieski w polsce . A co do wypowiedzi wałęsy to dla ludzi takich jak on powinno się rozważyć referendum za przywróceniem kary śmierci dla zdrajców narodu i współpracownikom służb obcego wywiadu

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3