Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów: Unia uratuje jedyny zabytek w mieście

Marek Weiss
Ostrowska synagoga wreszcie doczekała się remontu i wkrótce będzie służyła mieszkańcom. Chylący się od kilkudziesięciu lat ku upadkowi jedyny praktycznie zabytek w mieście zostanie odnowiony dzięki rekordowej kwocie 10 milionów złotych, jakie udało się pozyskać z funduszy unijnych.

Cała inwestycja wyceniana jest na 14 milionów złotych, a brakujące 4 miliony wyłoży miasto. Wniosek dotyczący remontu i adaptacji synagogi na cele kulturalne, wraz z dokumentacją konserwatorską, został wysoko oceniony. Znalazł się na czwartym miejscu wśród 62, jakie złożono do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Wiele lat ten obiekt czekał na to, żeby przywrócić go do stanu poprzedniego. Ponieważ jest już pewne, że pieniądze dostaniemy, ujęliśmy remont synagogi w wieloletnim planie inwestycyjnym i ogłosiliśmy przetarg wcześniej. Gratka dla firm jest duża i stąd odwołania od wyników przetargu. W najbliższych dniach ma on jednak zostać rozstrzygnięty i będzie można rozpocząć prace - mówi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Radosław Torzyński.

Zgodnie z planem remont zacznie się jeszcze w tym roku i potrwa dwa lata. Na pierwszy rzut pójdą dach i kopuły, potem elewacja zewnętrzna, a na koniec planowana jest renowacja wnętrz. Przyszły kolor elewacji ustalono na podstawie badań warstwowych. W wyniku tych ekspertyz ustalono, że synagoga zostanie pomalowana na tzw. ugier (brudny żółty). Remont będzie ingerował w bryłę obiektu jedynie w zakresie doprowadzenia niezbędnych mediów. Docelowo wieże będą podświetlone i zniknie betonowy płot, a w jego miejscu pojawi się zieleń.

- Najtrudniejsze elementy do odrestaurowania to stolarka drzwiowa, okienna oraz elewacja będąca w najgorszym stanie. Mimo wszystko jest to jedna z lepiej zachowanych synagog w Polsce - mówi Elżbieta Wolniewicz-Kukuła, miejski konserwator zabytków.

Po modernizacji liczący sobie 150 lat obiekt przy ulicy Raszkowskiej przeznaczony zostanie na cele kulturalne. Powstanie tam duża sala koncertowa na około 150 osób. Scena będzie umieszczona od strony wschodniej. Balkony zostaną wykorzystane jako galeria. Po remoncie udostępniona zostanie dla celów widokowych wieża synagogi. Wewnątrz gmachu planowane są spektakle teatralne. Oprócz tego pojawią się tam sezonowo kioski promocyjne, a cały obiekt będzie ogólnodostępny. Odnowiona synagoga formalnie przekazana zostanie Ostrowskiemu Centrum Kultury.

Przypomnijmy, że w roku 2006 Gmina Żydowska we Wro-cławiu przekazała synagogę miastu, otrzymując 225 tys. zł tytułem odszkodowania za zrzeczenie się roszczeń do nieruchomości. Warunkiem umowy było wybudowanie dwóch lapidariów na dawnych żydowskich cmentarzach. Ten warunek miasto już spełniło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski