Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Wielkopolski: Odebrano dziecko matce, która rodziła po pijanemu

Marta Żbikowska, Marek Weiss
Po przewiezieniu do szpitala noworodek trafił do inkubatora, gdzie doszedł do zdrowia
Po przewiezieniu do szpitala noworodek trafił do inkubatora, gdzie doszedł do zdrowia Marek Weiss
Decyzją sądu noworodek, która przyszedł na świat mając 1,7 promila trafi do rodziny zastępczej. Problemem zainteresował się Rzecznik Praw Dziecka.

Trwa prowadzone pod nadzorem prokuratury postępowanie w sprawie narażenia noworodka na niebezpieczeństwo utraty życia przez 32-letnia kobietę. Urodziła ona dziewczynkę w domu, mając 3,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Sąsiedzi wezwali pogotowie. W szpitalu okazało się, że noworodek ma aż 1,7 promila. W inkubatorze doszedł do zdrowia.

Prosto ze szpitala do rodziny zastępczej
Kobieta nazajutrz opuściła szpital na własne żądanie i przez kilka dni nie było znane miejsce jej pobytu. Gdy w końcu została odnaleziona, złożyła zeznania.

- Matka dziecka została przesłuchana w charakterze świadka, z pouczeniem że może odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania wówczas, gdyby odpowiedź naraziła ją na odpowiedzialność za przestępstwo. Przyznała, iż spożywała alkohol i urodziła dziecko. Prokurator zlecił funkcjonariuszom policji przesłuchanie dalszych świadków, w tym partnera kobiety - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Marcin Kubiak.

Postępowanie toczy się w sprawie. Jak dotąd, nikomu nie przedstawiono zarzutów. Tymczasem sąd rodzinny po zapoznaniu się z materiałami sprawy zdecydował o umieszczeniu małoletniej w rodzinie zastępczej. Trafi tam po opuszczeniu szpitala. Tym samym podzieli los swojego starszego rodzeństwa. Już bowiem dwoje dzieci kobiety, w wieku 2 i 11 lat także wychowuje się w rodzinach zastępczych.
Rzecznik chce ratować dzieci pijanych matek
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że w Polsce co roku rodzi się 9 tysięcy dzieci z zaburzeniami rozwojowymi spowodowanymi nadużywaniem alkoholu przez matki w ciąży.

Problemem zainteresował się Rzecznik Praw Dziecka. W grudniu ubiegłego roku zwrócił się do trzech resortów z wnioskiem o podjęcie działań na rzecz dzieci narażanych na utratę życia i zdrowia przez ich pijące matki. W odpowiedzi ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że rozpoczęło analizę sytuacji w kontekście możliwych reakcji z zastosowaniem obecnie obowiązujących rozwiązań na gruncie prawa cywilnego oraz karnego.

W resorcie rodziny problemem miał zająć się planowany zespół ds. polityki demograficznej kraju, a Minister Zdrowia zapowiedział szereg działań zmierzających do skuteczniejszego diagnozowania zaburzeń alkoholowego zespołu płodowego.

W ubiegłym tygodniu Rzecznik Praw Dziecka wysłał ponowne pisma, w których pytał, na jakim etapie są obecnie planowane działania. Rzecznik przywołał wytyczne lekarzy.

- Badania potwierdzają, że kobieta, która pije alkohol w ciąży, naraża swoje dziecko na wystąpienie nieodwracalnych uszkodzeń - przypomniał Marek Michalak. - Nie ma dawki alkoholu, która nie powoduje ryzyka wyrządzenia szkody dziecku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski