reklama

Ostry list Grobelnego do ludzi kultury, przeciwników kontenerów. Przeczytaj!

Marcin Kostaszuk
Marcin Kostaszuk
Zaktualizowano 
Ryszard Grobelny, prezydent Poznania
Ryszard Grobelny, prezydent Poznania Fot. Marek Zakrzewski
Na oskarżenie ze strony ludzi kultury i nauki Poznania o "bierność władz miasta" w sprawach polityki mieszkaniowej, prezydent Grobelny odpowiada: "Mam wrażenie - i jest to smutna konstatacja - że tak jak Hamlet, żyjecie Państwo w świecie doświadczeń pośrednich, zupełnie odległym od codziennej rzeczywistości".

W ten sposób prezydent odpowiedział na opublikowany w ubiegły poniedziałek apel 200 osób ze świata kultury i nauki w sprawie polityki mieszkaniowej miasta, o wstrzymanie eksmisji do osiedla kontenerowego przy ul. Średzkiej oraz przyjrzenie się sytuacji i objęcie opieką lokatorów z kamienic przy ul. Małeckiego oraz Stolarskiej.

Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się znani naukowcy (kulturoznawczyni Ewa Rewers, filozof Roman Kubicki, socjolog Marek Krajewski) oraz artyści (m.in. reżyser teatralny Adam Ziajski, artyści wizualni Izabela Gustowska i Maciej Kurak, czy muzyk Dagmara Gregorowicz). Poparcie idei listu zadeklarowali m.in. prof. Zbigniew Bauman i Anda Rottenberg.

Co odpowiedział prezydent? Poniżej pełna treść jego listu:

Odpowiedź na apel środowiska kultury do prezydenta Poznania w sprawie polityki mieszkaniowej miasta, osiedla kontenerowego przy ul. Średzkiej

Szanowni Państwo,

Z mieszanymi uczuciami przeczytałem apel w sprawie polityki mieszkaniowej oraz osiedla kontenerowego przy ulicy Średzkiej.
Trudno mi przyjąć tezy o "nieludzkiej polityce mieszkaniowej miasta", w sytuacji gdy nigdy w historii Poznania nie przybyło tylu nowych lokali socjalnych i komunalnych. Trudno odnieść się do zarzutu o "bierności władz miasta" w przypadku lokatorów z ulicy Małeckiego i Stolarskiej. W tej ostatniej sprawie zaangażowany jest zarówno Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Miejski Konserwator Zabytków, pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Straż Miejska. Podobnie jak w przypadku kamienicy na Grabarach, staramy się uczynić wszystko, co w naszej mocy, by tym ludziom pomóc, choć wadliwe przepisy prawa nie ułatwiają nam zadania.

I choć uważam Państwa postawę za bardzo szlachetną i idealistyczną, mam kilka wątpliwości, z którymi chciałbym się podzielić.
Problem kontenerów dotyczy potencjalnie 20 osób. Dodajmy jedną i bardzo ważną rzecz: osoby te odmawiają jakichkolwiek form pomocy społecznej i niszczą życie swoim sąsiadom.

Stąd pytania:

Czy ktoś z Państwa żył w sąsiedztwie, którejś z tych osób? Czy ktoś z Państwa uczestniczył w spotkaniach z mieszkańcami, którzy ze łzami w oczach błagają - bo oni już nie proszą - by pozwolić im normalnie żyć, bez lęku, bez ryzyka pobicia, bez dewastacji klatki schodowej czy mieszkania? Czy ktoś z Państwa zabrał w tej sprawie publiczny głos, apelując o objęcie opieką tych właśnie poszkodowanych?

Chcę wierzyć, że tak. Jednak asymetria postaw i opinii, budowana przez doniesienia medialne, na które się Państwo powołujecie, zdaje się temu przeczyć.

Mam wrażenie - i jest to smutna konstatacja - że tak jak Hamlet, żyjecie Państwo w świecie doświadczeń pośrednich, zupełnie odległym od codziennej rzeczywistości; w świecie, który obserwujecie przez ekran szklanego monitora czy artykuł w gazecie.
Dlatego na koniec chciałbym Państwu dedykować "Tren Fortynbrasa" Zbigniewa Herberta - wiersz, który przywraca światu właściwe proporcje:

Teraz masz spokój Hamlecie zrobiłeś co do ciebie należało
i masz spokój Reszta nie jest milczeniem ale należy do mnie
wybrałeś część łatwiejszą efektywny sztych
lecz czymże jest śmierć bohaterska wobec wiecznego czuwania

Z wyrazami szacunku,
Ryszard Grobelny
Prezydent Poznania

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 55

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
matka

...a co z 6 kamienicami w ktorych zyli ludzie pracujacy z wyzszym wyksztalceniem, porzadni obywatele,ktorym miasto nie pomoglo w niczym ,gdy ,,czysciciele kamienic,, zapukali do drzwi i wykonczyli gnabiac ,ponizajac psychicznie i fizycznie w tym takze i DZIECI !!!!!!!!!!!!!!!!!! czy takze to menelstwo i kontener. Kpina,chamstwo,arogancja miliardera GROBELNEGO z ukladami mafijnymi. Czas do wiezienia GROBELNY tak TWOJE MIEJSCE nawet nie kontener , tylko ZGNILA CELA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 wtedy moze sie wreszcie obudzisz

M
Marii

To znaczy ,że w Poznaniu ma powstać coś w rodzaju odizolowanego osiedla dla nie płacących czynszu ( z różnych powodów ) ? Coś na wzór zachodnich slumsów , które inni mieszkańcy omijają szerokim łukiem .
NIgdy nie myślałam ,że stworzymy slumsy w Polsce. Nawet na zachodzie i w USA nikt ich nie stwarzał metodami
administracyjnymi . Widać ,że tylko nasi urzędnicy mają takie "nowatorskie" idee. Nawet w okresie przedwojennym kiedy panował kapitalizm i często bieda aż piszczała a patologia tez istniała nikt nie wywalał ludzi do blaszanych domów . Wiadomo było ,że niektóre dzielnice są zamieszkałe przez uboższych i patologię.
Nigdy jednak nikt takich dzielnic nie stwarzał metodami administracyjnymi . Przykładem Chwaliszewo w Poznaniu , w Warszawie Praga itd.
A teraz Poznań będzie miał swój kontenerowy Bronx dzięki idei naszych wspaniałych , genialnych urzędników z prezydentem miasta na czele . Congratulation Mr President !

P
Porde

to policje tez mają prywatną?!?

s
s

I jesteś koleszko bezdomnym alkoholikiem,co więcej takie sytuacje dopiero przed nami. Młodzi nabrali masę kredytów na 30 lat, to niestety dla wielu będzie oznaczało sznur wisielczy.

g
grebcz

Dziecinada- to jest twoje rozumowanie!!! Nasz prezydent zatruł się neoliberalizmem- w tymże, dla twojej wiedzy każdy biedny, jest uważany za śmiecia i nieudacznika. Rozporządzanie naszą publiczną kasą w imię rzekomej naprawy jest pozorne, a tworzenie gett- cóż zapraszam do Marsylii, lub do Paryza, do dzielnic kolorowych- tylko uwaga, można wyjechac nogami na przód.

D
DERER

To co napisał prezydent jest horrendlaną kpiną!!! Jeśli ktokolwiek pozostaje oderwanym od rzeczywistości, to jest to ON SAM, nam miłościwie panujący!!! Grobelnego widziałem niejednokrotnie jak stołował się ,, Pod Pretekstem", gdzie jego szofer wjeżdża na podwórze pod same drzwi, żeby tylko nie rzucać się w oczy mieszkańcom. Rauty urzędnicze i z Kulczykiem etc- oto rzeczywistość Grobelnego?! A gdzie bezdomni, emeryci grzebiący po śmietnikach, gdzie ludzkie dramaty itd.etc. o tym nasz prezydent nie mający za grosz szacunku do mieszkańców, nie ma najmniejszego pojęcia. Władza dla władzy, kariera dla kariery!- tak zdaje się brzmi jego credo, a profanacja Hamleta, ba! Herberta , to już zejście na najgorszy poziom- myślę, że o Szekspirze i Herbercie winien ten syn budowania własnego portfela za wszelką cenę milczeć- bowiem przekracza za każdym razem granice przyzwoitości, przy okazji odkrywając coraz większe okowy swojej rosnącej megalomani!

Z
Zdzichu

Jakoś nie uważam, żeby wyrzucanie z mieszkań osób które nie płacą czynszów a do tego je dewastują albo są uciążliwi dla sąsiadów było jakąś dziczą, urągającą państwu europejskiemu.
A tak na marginesie, to właśnie rozdmuchany socjal, rozdawnictwo pieniędzy itp są winne kryzysowi w Europie. Zamiast dużo zabierać tym którzy chcą pracować by rozdawać tym którzy nie chcą to może lepiej promować obniżkę podatków, składek na zus itp, wówczas uczciwie pracującego człowieka będzie stać na mieszkanie.

S
Szczepan

Od początku było wiadomo, że autorzy i sygnatariusze tego "listu ludzi kultury" to postaci całkowicie oderwane od codziennej rzeczywistości, a szczególnie ci którzy nawet w Poznaniu nie mieszkają. Łatwo jest mówić o pochylaniu się nad menelami jak się obok meneli nie mieszka, nie czuje codziennie ich smrodu i nie słyszy wrzasków. Prawda jednak jest taka, że idealistyczne spojrzenie, dzielące świat na elementy czarne i białe nie wytrzymuje zderzenia z faktami. A pomijając nawet aspekt tych "ludzi kultury", to nie ma żadnych podstaw żeby uczciwie płacący ludzie mieli się składać na utrzymanie tych co wszystko przepili, albo nie chciało im się iść zarobić.

L
Lukas

Chciałbym w tej dyskusji przedstawić swój punkt widzenia. Podjęty temat stał się bombą z opóźnionym zapłonem. Zdań w niej jest i zadań w niej jest tyle ile własnych doświadczeń.
Ubóstwo i niezamożny człowiek to słowo kluczowe, menel jest określeniem zbyt drastycznym i wulgarnym często nadużywanym przez intelektualnych oportunistów. Menel potocznie to alkoholik z marginesu społecznego.
Jeżeli chodzi o ludzi nadużywających alkoholu, będących ludźmi niezaradnymi życiowo, gdyż wolą pić a nie pracować i utrzymywać się z zasiłków i innych świadczeń (rent). W dodatku agresywnie odnoszących się do otoczenia (groźby, zastraszenia, wyzwiska itp.), a przede wszystkim dopuszczając się zaniedbań i dewastacji mienia, o które powinni dbać, jest niedopuszczalne. Polacy mają tendencje do nieszanowania cudzej własności, skoro nie jest moje to niech się dzieje z tym co chce, naprawdę powinno się uczyć gro z nas jak szanować własność cudzą i swoją. W takim wypadku kontener jest jedynym najrozsądniejszym rozwiązaniem. Choć nie wykluczy narastającej patologii.
Zauważmy jednak, że są ludzie uważani za margines społeczny, w stosunku do których jedynym zarzutem jest fakt, iż zaliczają się do grupy ludzi niezamożnych, czy potocznie ubogich. Często w różnych trudnych sytuacjach życiowych, szukający wsparcia w różnych instytucjach. Instytucje państwowe jak wiemy i mamy przykłady z telewizji, nie pomagają ludziom, nie zwalczają patologii, a jedynie ją poszerzają oraz dobijają ludzi. Sam miałem do czynienia z przedstawicielami MOPRu, którzy bez obrazy, jednak nie należą do zbyt uprzejmych i bystrych ludzi, a tym bardziej chętnych do pomocy, a tym bardziej nie wyglądali na ludzi wykształconych (możliwe że nomen omen takie miałem szczęście spotkać akurat takie osobowości). Abstrahując od tego z autopsji posiadam pewne doświadczenia. Sam pochodzę z rodziny której przypięto łatkę marginesu społecznego, tylko z powodu niezamożności w dodatku w rodzinie wielodzietnej. Ludzie na takie rodziny spoglądają pogardliwie, nie zastanawiając się szufladkując. Nie interesuje ich, że dzieci takich ludzi pokończyły studia (po dwa fakultety), że mają dobrą pracę i płacę, oraz znają biegle po 2/3 języki obce. Nie jest istotne czy ludzie są, zawistni, uprzedzeni czy zazdrośni. Łata która przyczepią, staje się pryzmatem przez który spoglądają. Ludzie kojarzeni z patologia przez innych są najbardziej poszkodowani.
Patologii nie wykorzeni się stosując kontenery. Szczególnie w kontekście przemocy w rodzinie i nadużywania alkoholu ect, ect… Powinno się stosować środki zapobiegawcze gdyż przemoc rodzi przemoc, a patologia patologie. Dla takich rodzin kontener powinien być rozwiązaniem tymczasowym, aby nie eskalować konfliktów.
Podsumowując dla niepokornych, którzy nie pragną zmieniać swojego życia jest to rozwiązanie idealne. Jednak rodziny którym potrzeba jest pomoc nie skorzystają z tego.

S
Szacun

Bolesna prawda podana "kulturalnym" na prawie doskonałej tacy. Brawo!

O
Obywatel

A co z domami publicznymi w blokach?
Nikt mi nie wmówi, że liczy się tylko pieniądz - w Polsce człowiek jest na drugim miejscu. Czy to urzędzie, czy w prywatnej firmie.

J
Janina

A co z tymi 'menelami" co płacą czynsz regularnie , ale są bardzo uciążliwymi sąsiadami ? Takich w blokowiskach jest tez sporo . Hałasy , głośna muzyka , pijaństwo . Płacą i są nietykalni .

O
Obywatel

Teraz wyrzucają ludzi z marginesu społecznego. Za chwilę pod tę akcję zostanie podpięta cała kampania eksmisji - i już nie tylko meneli - ale także porządnych ludzi, którzy popadli w tarapaty finansowe. Niby mieszkamy w jednym z krajów Unii, a przepisy "prawa" dryfują w kierunku Rwandy i Republiki Środkowo-Afrykańskiej...

V
Victor

W obliczu naszego dzikiego prawa oraz obecnego kryzysu problem bezdomności może szybko dotyczyć każdego z nas. Nazywanie wszystkich bezdomnych "menelami" jest infantylne. Za eksmisjami stoją często dramaty ludzkie, które trudno ogólnikowo traktować. Zgadzam się, że w interesie wszystkich mieszkańców powinna zostać określona jasna polityka i działania władzy wobec narastającego problemu bezdomności.
Skoro władza wszech i wobec potrafi zachwalać się zdolnościami organizacyjnymi na EURO to właśnie teraz powinna pokazać jak skutecznie potrafi reagować na dramaty ludzkie.

H
Homo_posnaniensis

Choć sprawa kontenerów na Średzkiej dotyczy naprawdę skrajnych i w skali Poznania nielicznych przypadków, to przeciwnicy R.Grobelnego zgodnie z zasadą "człowiek już jest, to kij się znajdzie" ruszyli do ataku. Celowo piszę przeciwnicy Grobelnego, bo tej całej hucpie nie chodzi o problem (zadziwiający odzew niekoniecznie zwolenników Prezydenta, tutaj go popierających), tylko o to jak mu dołożyć. Wysiedlani przede wszystkim za uciążliwość dla otoczenia (a to przeważyło szale zniecierpliwienia władzy publicznej) nie są podmiotem, tylko przedmiotem, narzędziem w walce z aktualnym Prezydentem. Padł nawet argument, że to skandal, ponieważ dopiero teraz władza zintensyfikowała budowę mieszkań socjalnych (sic!!) Wyraźnie widać, że w oczach zaciekłych wrogów nawet poprawa sytuacji, korekta działań jest karygodna. To, że poprzez takie działania chroni się interesy i prawo do spokoju innych, regularnie opłacających swoje zobowiązania wobec społeczeństwa obywateli jakoś do anty-grobelasów kompletnie nie trafia. Na całe szczęście co kilka lat ta milcząca większość wypowiada się przy urnach i okazuje się, ze oprócz "poprawności" (???) politycznego i modowego myślenia tkzw. "elit" jest jeszcze coś innego, inne myślenie niż wielu wypowiadających się na tym forum myśli.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3