Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie GIS: E-papierosy mogą służyć do inhalacji substancjami psychoaktywnymi

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
- Młodzież traktuje e-papierosy jako mniej ryzykowne, zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy, że są to narzędzia do uzależnienia od różnych substancji - mówi Jarosław Pinkas, szef GIS.
- Młodzież traktuje e-papierosy jako mniej ryzykowne, zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy, że są to narzędzia do uzależnienia od różnych substancji - mówi Jarosław Pinkas, szef GIS. dariusz bloc
THC/CBD, mefedron, kokaina, metamfetamina i fentanyl - do inhalacji m.in. tych substancji mogą służyć e-papierosy. O takim zagrożeniu poinformował w poniedziałek, 25 listopada Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Santarny, który wraz z Mariuszem Ciarką, rzecznikiem prasowym Komendy Głównej Policji apelują do rodziców o czujność.

Główny Inspektorat Sanitarny w poniedziałek podczas konferencji "E-papierosy - nowe zagrożenie zdrowia publicznego" przedstawił raport, z którego wynika, że w ciągu ostatnich ośmiu lat liczba nastolatków sięgających po e-papierosy w Polsce wzrosła 6-krotnie.

Czytaj też: Rzucasz palenie papierosów? Najważniejsza jest motywacja, reszta to tylko wspomaganie

"30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% co najmniej raz próbowało. Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy" - czytamy w raporcie.

- Młodzież traktuje e-papierosy jako mniej ryzykowne, zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy, że są to narzędzia do uzależnienia od różnych substancji - mówi Jarosław Pinkas, szef GIS.

Czytaj też: Poznań: Nowy oddział kardiochirurgii dziecięcej już z pacjentami. Nie spodziewali się, że będzie tam tak pięknie [ZDJĘCIA]

E-papierosy, jak informuje GIS, są również używane przez młodzież do inhalacji substancjami psychoaktywnymi.

Sprawdź też: GIS ostrzega: Wykryto gluten w ekologicznym pieprzu ziołowym. Osoby uczulone na gluten mają uważać na ten produkt

Z prezentacji przedstawionej przez GIS wynika, że istnieją dowody naukowe, które wskazują na przypadki użycia e-papierosa do inhalacji substancji takich, jak:

  • THC/CBD (konopie indyjskie, syntetyczne kannabinoidy);
  • syntetyczne katynony (np. mefedron);
  • metylobenzoiloekgonina (kokaina);
  • metamfetamina;
  • 3,4-metylenodioksyamfetamina (MDA) i 3,4-metylenodioksymetamfetamina (MDMA);
  • was γ-hydroksymasłowy (GHB);
  • heroina;
  • fentanyl

W Polsce odnotowano już dwa zgony na skutek zażycia fentanylu przy użyciu e-papierosa. Co więcej, podczas konferencji przedstawiono również, że zagrożeniem jest także internet, który może stanowić źródło informacji na temat tego, jak przygotować liquid do e-papierosa np. z marihuaną.

Mariusz Ciarka, Rzecznik Komendy Główniej Policji zaapelował do rodziców o czujność i kontrolowanie, czy ich dzieci nie używają e-papierosów.

Chociaż praca farmaceuty jest bardzo odpowiedzialna, to jednak w aptece za sprawą pacjentów zdarzają się dość zabawne sytuacje, przy których trudno zachować powagę. Oto najzabawniejsze anegdoty opublikowane na stronie "Będąc młodym farmaceutą". Zobacz ---->

Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece. To zdarzyło się naprawdę!

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski