Osy w Polsce. Gniazdo szerszeni w domu. Jak się ich pozbyć? Czym odstraszyć?

Weronika Błaszczyk
Osy i szerszenie to niebezpieczne owady, ich użądlenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka.
Osy i szerszenie to niebezpieczne owady, ich użądlenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. pixabay.com.pl/zdj. ilustracyjne
Udostępnij:
Szerszenie, jak się ich pozbyć? Osy, gdzie dzwonić? Osy i szerszenie to niebezpieczne owady, ich użądlenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Jak je wytępić domowymi sposobami? Czy można wezwać straż pożarną do os i szerszeni?

Szerszeń azjatycki, osy ziemne

W okresie letnim osy i szerszenie stanowią prawdziwą plagę, szczególnie na terenach zielonych. Jednak nie tylko ogrody i parki to miejsca ich występowania. Czasami zakładają gniazda w budynkach mieszkalnych, co nie tylko może uprzykrzyć życie, ale też stać się prawdziwym zagrożeniem.

Zarówno osy, jak i szerszenie mają różne odmiany, nie wszystkie występują w Polsce. Jednak działania, które należy zastosować po użądleniu takich owadów są takie same, niezależnie od konkretnego gatunku.

Zobacz też: Dlaczego pszczoły i osy żądlą? Co zrobić po ukąszeniu

Szerszeń azjatycki jest największym szerszeniem świata, jednak, z czego nie zdaje sobie sprawy wiele osób, nie występuje w Polsce. Jego naturalne środowisko to Rosja lub kraje w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Nie ma więc podstaw, by się go obawiać. W kraju najczęściej możemy spotkać szerszenia europejskiego.

Z kolei osy ziemne to te, które swoje gniazda zakładają w ziemi. Często wykorzystują norki pozostawione przez inne zwierzęta. W Polsce nierzadko można się z nimi spotkać, szczególnie w lasach lub ogrodach.

Szerszeń, co zrobić, jak ugryzie? Co zrobić po ukąszeniu osy?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest unikanie takich owadów. Jednak, gdy zostaniemy użądleni, to natychmiast należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, czy mamy uczulenie. Najgorszym możliwym skutkiem użądlenia jest wstrząs anafilaktyczny, który wymaga już specjalistycznej opieki lekarskiej.

Trudno powiedzieć, jaka będzie reakcja organizmu, gdy ktoś po raz pierwszy będzie użądlony. Lepiej, aby taki pacjent jak najszybciej zgłosił się do placówki medycznej, lekarza rodzinnego. Tym bardziej że użądlenie przez szerszenia jest dużo gorsze niż przez osę lub pszczołę

- mówi Violetta Fiedler-Łopusiewicz, lekarz internista i prezes Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Podczas pobytu na wakacjach i braku możliwości skonsultowania się z własnym lekarzem rodzinnym, można udać się do dowolnej przychodni czy szpitala. Każdy pacjent zostanie przyjęty, a taka wizyta będzie bezpłatna.

Na ukąszenie osy, szerszenia

Jeżeli nie ma obrzęku i nic się nie dzieje, a nie mamy możliwości skonsultowania się z lekarzem, to można skorzystać z leków antyalergicznych. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Profilaktyka to jest również posiadanie pewnej grupy leków, które nas mogą zabezpieczyć

– dodaje Fiedler-Łopusiewicz.

Ponadto radzi, że wybierając się na wyjazdy plenerowe zawsze mieć ze sobą produkty, które pomogą w razie takiego nagłego wypadku, np. różnego rodzaju żele chłodzące i łagodzące podrażnioną, zaczerwienioną skórę. Zaznacza jednak, że są to działania jedynie na objawy i nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Gdzie szerszenie robią gniazda? Gdzie osy zakładają gniazda?

Czasem zdarza się tak, że osy i szerszenie budują gniazda w pobliżu domów lub altanek. Aby temu przeciwdziałać, powinno się stworzyć niesprzyjające im warunki.

Należy uszczelnić wszelkie otwory prowadzące w miękkie struktury bądź otwory prowadzące w twarde struktury. Podbitki, narożniki okien, uszkodzone tynki, przepusty kablowe, wystający styropian to są wszystkie miejsca, w których one doskonale sobie radzą, wygryzają otwory i wchodzą do wewnątrz. Zabezpieczenie tego nawet zwykłym silikonem powoduje, że nie mają jak się tam osadzić

- mówi Leszek Teschner z firmy FRODO.

Osy, gdzie dzwonić? Szerszenie, gdzie zgłosić?

Kiedy jednak osy i szerszenie zbudują gniazdo w pobliżu budynków mieszkalnych, należy zgłosić się do specjalistycznych firm. Samodzielne działania w celu jego usunięcia może być niebezpieczne, szczególnie gdy nie mamy wiedzy, jakie działania należy podjąć. Ponadto nie wszystkie gatunki owadów są niebezpieczne, niektóre z nich, np. trzmiele są pokojowe i zwykle nie stanowią zagrożenia, a tym samym powodu do likwidacji ich gniazda. Są jednak czynności, których nie powinno się wykonywać w żadnym wypadku.

Kiedy osy atakują? Kiedy atakują szerszenie?

Osy i szerszenie nie atakują bez powodu. Jeżeli owady są przyzwyczajone do obecności człowieka, tzn. zakładają gniazda w pobliżu systematycznego ruchu, hałasu to są one przystosowane do ludzi. Jeśli jednak, człowiek zbliży się do gniazda na odludnym, dzikim terenie, wtedy może wywołać w nich agresje lub, co najmniej, zainteresowanie, a tym samym sprowokuje je do tzw. lotów ostrzegawczych, czyli takich mających na celu odstraszenie człowieka.

Jak odstraszyć szerszenie domowe sposoby. Jak wytępić osy domowym sposobem?

Nigdy nie należy zatykać otworu wejściowego do gniazda, zanim ono nie wyginie i nie jest się pewnym, że wyginie. To jest największy błąd ciągnący najgorsze konsekwencje – potem osy czy szerszenie wychodzą w różnych miejscach, np. idą wzdłuż instalacji elektrycznej i wychodzą z gniazdek, lamp. Zaczynają latać po pomieszczeniach odległych od gniazd i wtedy nic się już nie da zrobić

– podkreśla Teschner.

Wspomina także o tym, że nie powinno się przenosić gniazd w inne miejsca.

Przenoszenie gniazd to jest mit. Ktokolwiek, kto znajdzie się w pobliżu takiego przeniesionego gniazda, jest zagrożony, bo takie owady są rozdrażnione. Poza tym te szerszenie czy osy będą wracać do miejsca, gdzie było ich gniazdo, bo będą go szukać

– dodaje Teschner.

Specjalistyczne firmy zatruwają takie gniazda odpowiednimi środkami, tym samym skutecznie je likwidując. Jednak zanim podejmują takie kroki, zwykle najpierw analizują sytuację. Nie zawsze gniazdo stanowi zagrożenie, a jego mieszkańcy nie zawsze są niebezpieczni dla człowieka.

Gaśnice na szerszenie

Obecnie rynek oferuje wiele różnych produktów i środków na owady, jednak przed ich zakupem, należy dokładnie przemyśleć taką decyzję, gdyż nie zawsze samodzielna akcja usuwania gniazd jest bezpieczna.

Preparaty, które są dostępne na rynku, wszelkie gaśnice na osy, szerszenie itd. są skuteczne do stosowania na otwarte, wiszące i widoczne gniazdo. Jednak tylko do używania przy odpowiednim harcie ducha i szybkości butów

– mówi Teschner.

Straż pożarna do szerszeni i os

Warto wiedzieć, że po pomoc w usuwaniu gniazd można zgłosić się także do straży pożarnej, ale wtedy gdy stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia, zwłaszcza osób starszych, niepełnosprawnych czy grup dzieci.

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie