Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędzanie na miarę możliwości

Milena Kochanowska
Jak najlepiej oszczędzać, by zyskać i nie obawiać się o swoje pieniądze? Radzi Krzysztof Ławicki z PKO Banku Polskiego w Poznaniu

Czy oszczędzanie jest bezpieczne? Jak oszczędzać, żeby nie stracić odłożonych z trudem pieniędzy?
- Podstawowa zasada to powierzać swoje pieniądze pewnym i zaufanym instytucjom finansowym. Depozyty zgromadzone we wszystkich bankach krajowych - z siedzibą na terytorium Polski, są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W razie upadłości banku wypłaca on środki gwarantowane do wysokości ustawowo określonych kwot. Kwota depozytów nieprzekraczająca równowartości w złotych 50 tys. euro jest gwarantowana w całości.

Jestem emerytem, nie mam doświadczenia w inwestowaniu oraz wiedzy o giełdzie. Gdzie, poza standardowymi lokatami w bankach, można atrakcyjnie ulokować swoje oszczędności?
- Na rynku istnieje wiele różnych form pomnażania swoich oszczędności. Należą do nich fundusze inwestycyjne, indywidualne konta emerytalne, czy też ubezpieczenia na życie połączone z funduszami inwestycyjnymi. Obecnie firmy pośredniczące w oferowaniu takich produktów - banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, czy towarzystwa ubezpieczeniowe - mają wiele produktów, które można dopasować do oczekiwań klienta co do potencjalnego zysku oraz akceptowalnego poziomu ryzyka inwestycyjnego.

Jakie formy oszczędzania na dodatkową emeryturę są najpopularniejsze?
- W bankach coraz większą popularnością cieszą się plany systematycznego oszczędzania, programy oszczędnościowe, Indywidualne Konta Emerytalne i portfele inwestycyjne.

Mam 45 lat, prowadzę działalność gospodarczą i odprowadzam standardową składkę do ZUS-u. Czy mogę jeszcze myśleć o odkładaniu nawet niewielkich kwot na przyszłą emeryturę?
- Oczywiście, że tak. Najważniejszy, moim zdaniem, jest fakt zdania sobie sprawy, że nasza przyszła emerytura z I i II filaru może nie zapewnić nam satysfakcjonującej emerytury. Jak najbardziej zachęcam wiec pana do systematycznych wpłat, już teraz, bez względu na sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie. Bardzo istotne wydaje się w pana przypadku stosowanie dwóch zasad: systematyczność oraz dywersyfikacja, czyli inwestowanie w różne klasy aktywów: akcje, obligacje, lokaty bankowe czy produkty strukturyzowane.

Mam dwóch wnuczków. Czy mogę bez obecności rodziców założyć im programy oszczędnościowe?

- Nie. Do banku trzeba się zgłosić przynajmniej z jednym z rodziców. Wtedy dopiero możliwe jest otwarcie takiego produktu.

Jestem 30-latką i samotnie wychowuję dziecko, chciałabym więc zapewnić sobie dostatnią emeryturę. Czy powinnam wybrać fundusze agresywne czy bezpieczne?
- Z uwagi na okres około 30 lat do przejścia na emeryturę proponuję zainwestowanie w produkty z większym zaangażowaniem w akcje, z uwagi na większy potencjał zysku. Zachęcam do systematycznych wpłat już od 100 złotych.

W tym roku dużo się mówi na temat konieczności reformy systemu emerytalnego. Od maja wprowadzono przepis zmieniający wysokość przekazywanej składki z 7,3 do 2,3 procent. Czy może to wpłynąć na naszą emeryturę?
- W chwili obecnej żaden z otwartych funduszy emerytalnych nie może zapewnić klientów, że ma receptę na wypracowywanie najlepszych wyników inwestycyjnych. Bardzo istotne wydaje się zwrócenie uwagi na fakt terminowego i w odpowiedniej wysokości przekazywania składek do OFE. Pamiętajmy też o tym, że roszczenia wobec ZUS-u dotyczące tego przekazywania po 10. latach przedawniają się.

Konto osobiste jest teraz prawie nieoprocentowane, a ja nie chcę "zamrażać" swoich pieniędzy i chcę korzystać z wyższych odsetek. Co zrobić?
- Najlepsze będzie dla pani konto oszczędnościowe. Łączy ono zalety lokaty i konta osobistego. Pozwala zarabiać jak na lokacie, oferując jednocześnie swobodę dysponowania pieniędzmi jak na koncie osobistym.

Czym właściwie jest konto oszczędnościowe? Czy służy bardziej do oszczędzania, czy bieżącym czynnościom, jak na przykład dokonywaniu opłat?
- Konto oszczędnościowe umożliwia między innymi przechowywanie oszczędności, dokonywanie przelewów oraz wpłat i wypłat z rachunku oraz korzystanie z innych usług oferowanych przez bank. Wysokie oprocentowanie upodabnia je do lokaty, ale przy tym istnieje możliwość swobodnego "żonglowania" wpłatami i wypłatami, bez utraty odsetek. Dodatkowo banki wprowadziły wiele udogodnień dla korzystających z konta oszczędnościowego, na przykład dostęp do informacji o nim przez internet lub telefon, brak opłaty miesięcznej za prowadzenie konta itp.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski