Oto artystyczne wizytówki Poznania

  Oto artystyczne wizytówki Poznania

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Audiofeels

  Audiofeels ©Łukasz Gdak

  Od lat uważany jest za wiodący ośrodek rozrywki w Polsce. Nazwiska Zbigniewa Górnego, Małgorzaty Ostrowskiej, Hanny Banaszak, członków grupy Lombard, czy kabaretu Tey promują Poznań.
  Audiofeels

  Audiofeels ©Łukasz Gdak

  Tutaj w 1971 roku wystartował kabaret Tey z Zenonem Laskowikiem. To tutaj w barwach Estrady Poznańskiej odnosiły sukcesy takie ówczesne gwiazdy jak Urszula Sipińska czy Zdzisława Sośnicka. W drugiej połowie lat 70. XX wieku w Poznaniu odbywała się Międzynarodowa Wiosna Estradowa. Wówczas także z Poznaniem swoje losy związali rozpoczynający solową karierę Krzysztof Krawczyk, a także startująca wtedy Eleni.

  Druga połowa lat 70. to także czas powstania Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji kierowanej przez Zbigniewa Górnego i Orkiestry Alex Band Aleksandra Maliszewskiego, a także - związanej wtedy ze stolicą Wielkopolski - grupy Vox. Wielość gwiazd sprzyjała pojawianiu się poznańskich programów rozrywkowych na antenie TVP. Ich reżyserem był Stefan Mroczkowski. Wspomnijmy choćby „Alfabet rozrywki”.

  Tamte czasy to także kolejna eksplozja jazzu w Poznaniu. Kolejna, wszak przypomnijmy, że w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku tutaj rozpoczynał swoją karierę pianista i kompozytor Krzysztof Komeda Trzciński. W latach 70. powstała grupa Warsztat, która na początku lat 80. ubiegłego stulecia przekształciła się w grupę String Connection i szybko stała się wiodącą formacją na rodzimym rynku muzycznym. Jej liderem był i jest znakomity muzyk Krzesimir Dębski. W połowie lat 80. pojawiła się grupa Bolter, która swój ogólnopolski sukces zawdzięcza przede wszystkim przebojowi „Daj mi tę noc”, ale wcześniej, bo na początku lat 80. rozpoczęły swoją działalność grupy Lombard i Turbo.

  W tamtych czasach działała też Orkiestra Ósmego Dnia, której liderem był późniejszy zdobywca Oscara Jan AP Kaczmarek. Czasy wolnego rynku to nadal prymat Poznania w zakresie rozrywki w Polsce. Gdy Orkiestra Zbigniewa Górnego przestała być orkiestrą radiowo-telewizyjną jej lider znakomicie odnalazł się w cyklu cieszących się ogromną popularnością w całej Polsce gal, przede wszystkim Gal Piosenki Biesiadnej. I co ciekawe, gale wznowione niedawno po 20 latach od swej premiery, wciąż cieszą się ogromną popularnością.

  Młodych wykonawców, choć nie tylko, skupiła pod swymi skrzydłami założona przez Remigiusza Łupickiego wytwórnia płytowa My Music. Początkowo koncentrowała się tylko na gwiazdach hip-hopu. Z czasem przyciągnęła też artystów z innych gatunków. Stała się nie tylko wydawcą, ale także dystrybutorem nagrań, a jej bestsellerem stały się płytowe albumy z serii & the City. Swoistą nobilitacją dla młodej firmy stało się wydanie albumu „Zamyślenia” Ireny Santor. Od momentu powrotu z USA z Poznaniem artystycznie nadal związany jest Krzysztof Krawczyk, którego ostatnio słuchać możemy na nagranej w poznańskim studio K and K znakomitej płycie z jego własnymi interpretacjami piosenek Leonarda Cohena.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra Poznania

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dobra Poznania wydai Lombard. Na zdrowia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo