MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto jakie prawa nabywamy po ślubie. Zobaczcie do czego ma prawo współmałżonek

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Przed ślubem wybieramy sale, dekoracje, suknie, garnitur czy kwiaty, a niewiele osób zastanawia się nad konsekwencjami małżeństwa. Oto jakie prawa i obowiązki ma para w chwili zawarcia małżeństwa. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>
Przed ślubem wybieramy sale, dekoracje, suknie, garnitur czy kwiaty, a niewiele osób zastanawia się nad konsekwencjami małżeństwa. Oto jakie prawa i obowiązki ma para w chwili zawarcia małżeństwa. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W momencie, w którym w świetle polskiego prawa para staje się oficjalnie małżeństwem, powstanie między nimi wspólność majątkowa. Oczywiście poza przypadkami, gdy przed ślubem zdecydują się na spisanie intercyzy. Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze informacje dotyczące praw i obowiązków po zawarciu związku małżeńskiego.

Ślub łączy dwoje ludzi. W chwili zawarcie związku para nabywa szereg praw i obowiązków. Z niektórych nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jeszcze przed zawarcie związku małżeńskiego powinniśmy wiedzieć z czym to się wiąże.

Wypowiedzenie słów przysięgi małżeńskiej umownie rozpoczyna wspólne życie pary jako mąż i żona i przynosi wiele korzyści. Wśród nich, choć nie najważniejsze, znajdą się również profity natury prawnej, podatkowej i finansowej.

To musisz wiedzieć o majątku w małżeństwie

Gromadzenie wspólnego majątku dla wielu jest odzwierciedleniem najwyższego zaufania i miłości. W jednej chwili wszystko staje się nasze.

Zobacz również: Oto sytuacje, w których nie dostaniemy ślubu cywilnego. Jest kilka wyjątków

Majątkiem wspólnym małżeństwa jest:

  • wynagrodzenia za pracę i wszelkie inne dochody z działalności zarobkowej,
  • dochody z majątku wspólnego i osobistego małżonków,
  • środki zgromadzone na rachunkach emerytalnych,
  • kwoty składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego w ZUS.

W małżeństwie nadal każdy z małżonków zachowuje prawo do majątku osobistego, czyli: przedmioty majątkowe, które zostały nabyte przed ślubem, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej, przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków, przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego. Oczywiscie będzie to miało znaczenie tylko w przypadku rozwodu pary.

Takie prawa nabywa małżonek po ślubie

W poniższej galerii zobaczcie, jakie prawa ma małżonek na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski