Długi mogą ulec przedawnieniu, ale tylko pod określonymi warunkami do których dochodzi bardzo rzadko, żeby nie powiedzieć, że sporadycznie. Bez wątpienia zobowiązania finansowe jakie na siebie bierzemy musimy regulować inaczej musimy się liczyć z przykrymi konsekwencjami.
W polskim Kodeksie Cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczeń, która pozwala dłużnikowi uniknąć zapłaty długu w pewnych okolicznościach. Ważne, że zdarza się to jedynie sporadycznie, bo żeby była mowa o przedawnieniu wierzyciel musiałby zapomnieć o naszym długu. Jak można się domyślić nie zdarza się to często. Wierzyciele dokładają wszelkich starań, aby nie dopuścić do takiej sytuacji.
Kiedy dług może się przedawnić?
Dawniej maksymalny czas po jakim mogło dojść do przedawnienia wynosił 10 lat. Wraz z majem 2018 roku wprowadzono nowelizację i czas ten uległ skróceniu aż o 4 lata. Aktualnie dłużnik może liczyć na przedawnienie długu już po 6 latach. Najbardziej jednak optymalny czas przedawnienia to 3 lata.
Koniecznie przeczytaj: Po tylu latach przedawniają się długi. To musisz wiedzieć o przedawnieniu
Maksymalny okres przedawnienia przypisuje się pożyczkom od osób fizycznych oraz długom spadkowym.
Oto lista długów, które się nie przedawniają
Nie ma wątpliwości co do tego, że swoje długi należy spłacać. Jeśli zaciągamy zobowiązania to musimy je spłacać. W galerii poniżej zobaczcie, które długi nie ulegają przedawnieniu:
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?