Jak rozpoznać brudne jezioro?
Ocena stanu jezior w Polsce jest zadaniem Inspekcji Ochrony Środowiska. Na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdziemy szczegółowe dane i opis systemu oceny. Proces ten jest złożony i opiera się głównie na elementach biologicznych, czyli tym, co żyje w zbiorniku.
Jeżeli woda w jeziorze jest nieodpowiednia dla jego mieszkańców, można uznać, że jezioro jest w złym stanie, czyli brudne. Jednak ocena ta ma wiele niuansów. Dla użytkowników jeziora, brudne oznacza często wodę, która nie nadaje się do spożycia lub kąpieli. Woda do spożycia badana jest pod kątem mikroorganizmów chorobotwórczych, bakterii i substancji chemicznych. Natomiast kąpieliska są badane pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych, takich jak bakterie z grupy coli czy zakwity sinic.
Prosty test: przejrzystość wody
Jednym z prostszych sposobów oceny stanu wody jest jej przejrzystość. Jeśli po wejściu do jeziora nie widzimy własnych stóp, możemy uznać, że woda jest brudna. Przejrzystość to zdolność wody do przepuszczania promieni świetlnych. Jednym z jezior o najniższej przejrzystości w Polsce jest Jezioro Wolickie na Pojezierzu Gnieźnieńskim, gdzie przejrzystość nie przekracza 0,5 metra.
Stan polskich jezior
W Polsce mamy około 7000 jezior powyżej 1 ha. Dane dotyczące ich stanu zbierane są w ramach państwowego monitoringu środowiska, ale dotyczą głównie dużych jezior o powierzchni przynajmniej 50 ha. Stanowi to około 1000 jezior, co oznacza, że o znacznej części jezior nie mamy dokładnych informacji.
Gdzie w Polsce nad jezioro?
Najwięcej jezior w Polsce znajduje się na północy kraju, na Pojezierzu Mazurskim, Wielkopolsko-Kujawskim i Pomorskim. Są to głównie formy polodowcowe, które ukształtowały się około 11 000 lat temu.
Najbrudniejsze jeziora w Polsce - W GALERII WYMIENIAMY NAJBRUDNIEJSZE JEZIORA W POLSCE NA PODSTAWIE DANYCH Z GIOŚ
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?