MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto objawy nowego subwariantu koronawirusa. Kraken może być obciążeniem dla lekarzy rodzinnych

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Jednak pod koniec stycznia br. do Polski dotarł nowy subwariant koronawirusa XBB.1.5 - Kraken, który na przełomie roku wywołał kolejną falę epidemii w USA i Chinach. Kraken to nic innego, jak kolejny podwariant wariantu Omicron (podwariant XBB - mutacji Omicronu BA.2). Więcej informacji o krakenie na kolejnych slajdach.
Jednak pod koniec stycznia br. do Polski dotarł nowy subwariant koronawirusa XBB.1.5 - Kraken, który na przełomie roku wywołał kolejną falę epidemii w USA i Chinach. Kraken to nic innego, jak kolejny podwariant wariantu Omicron (podwariant XBB - mutacji Omicronu BA.2). Więcej informacji o krakenie na kolejnych slajdach. Mariusz Kapała
Do Polski dotarł już Kraken - nowy subwariant koronawirusa. Przenosi się szybko, ale na szczęście przebieg choroby jest łagodny. Wiemy o nim już więcej.

Dr med. Paweł Rajewski, kujawsko-pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, zapewnia, że sytuacja w naszym województwie pod względem zakażeń SARS-CoV-2 jest stabilna. - Nie obserwujemy większej liczby osób hospitalizowanych z powodu Covid-19. Te, które obecnie trafiły do szpitali w większości nie wymagają wysokoprzepływowej tlenoterapii czy pobytu na OIOM-ie - mówi dr med. Paweł Rajewski. - Nadal większość zakażeń wykrywanych jest przypadkowo, a pacjent wymaga hospitalizacji zazwyczaj z innej przyczyny niż Covid-19. W opiece ambulatoryjnej również większość zakażeń obecnie przebiega w sposób subkliniczny, skąpoobjawowy, przypominając chorobę przeziębieniową.

Koronawirus Kraken - na zakażenie nowym subwariantem koronawirusa narażeni są praktycznie wszyscy

Jednak pod koniec stycznia br. do Polski dotarł nowy subwariant koronawirusa XBB.1.5 - Kraken, który na przełomie roku wywołał kolejną falę epidemii w USA i Chinach. Kraken to nic innego, jak kolejny podwariant wariantu Omicron (podwariant XBB - mutacji Omicronu BA.2).

Według ekspertów, przenosi się nawet do 40 proc. szybciej niż dotychczasowe warianty SARS-CoV-2. I właśnie z uwagi na wysoki potencjał przenoszenia tego subwariantu możliwe, że doprowadzi do znacznego wzrostu liczby przypadków zakażeń, co w konsekwencji może być szczególnie obciążające dla lekarzy rodzinnych. Jednak naprawdę nie obawiam się, że doprowadzi to do wzrostu liczby hospitalizacji i liczby zgonów.

Choć Kraken jest wysoce zaraźliwy, to jest to kolejna mutacja wariantu Omicron. Kraken przypomina bardziej przeziębienie niż typowy Covid-19 - dokładne objawy prezentujemy w poniższej galerii.

Jak podkreśla dr med. Paweł Rajewski, Kraken o dużych zdolnościach transmisyjnych wymyka się zarówno przed odpornością poszczepienną, jak i poinfekcyjną. - W praktyce oznacza to, że narażeni na zakażenie jesteśmy praktycznie wszyscy. Zarówno osoby zaszczepione przeciw Covid-19, jak i te, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2 podczas poprzednich fal epidemii - twierdzi dr med. Paweł Rajewski.

Kraken przypomina bardziej przeziębienie niż typowy Covid-19. Choć Kraken jest wysoce zaraźliwy, to jest to kolejna mutacja wariantu Omicron, a zatem wariantu najbardziej łagodnego o najmniejszym powinowactwie do dolnych dróg oddechowych. Dla większości pacjentów zakażenie XBB.1.5 będzie przypominać raczej łagodną infekcję górnych dróg oddechowych czy tzw. „przeziębienie”, niż typowy Covid-19, jaki znaliśmy podczas I-IV fali epidemii.

***
Czytaj w serwisie pomorska.pl.
Dodatkowe 3 000 tysiące złotych dla emerytów. Tyle emeryci zyskali na waloryzacji, a nawet i więcej.
Tak mieszka Zenek Martyniuk. Gwiazdor Disco-Polo ma ogromny dom!
Oto objawy nowego subwariantu koronawirusa. Kraken może być obciążeniem dla lekarzy rodzinnych
Taką Trzynastą Emeryturę dostanie na konto. Wszystko zależy od tego, jak wysoką masz emeryturę czy rentę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto objawy nowego subwariantu koronawirusa. Kraken może być obciążeniem dla lekarzy rodzinnych - Gazeta Pomorska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski