Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie przedszkoli w Poznaniu: 25 maja część przedszkolaków wróci do placówek. Jak praca z dziećmi będzie wyglądała w praktyce?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Dzieci 25 maja będą mogły wrócić do poznańskich żłobków i przedszkoli. Dyrektorzy tych placówek będą musieli jednak zadbać o to, by przestrzegane były wytyczne GIS związane z bezpieczeństwem sanitarnym.
Dzieci 25 maja będą mogły wrócić do poznańskich żłobków i przedszkoli. Dyrektorzy tych placówek będą musieli jednak zadbać o to, by przestrzegane były wytyczne GIS związane z bezpieczeństwem sanitarnym. Anna Kaczmarz
Od poniedziałku, 25 maja żłobki i przedszkola w Poznaniu mogą znowu być otwarte. O tym, czy dziecko wróci do placówki będą decydowali rodzice, a dyrektorzy przed przyjęciem dzieci powinni zastosować zasady bezpieczeństwa wyznaczone przez Główny Inspektorat Sanitarny. Do tych zasad należy m.in. utrzymywanie dystansu społecznego, czy ograniczenie dostępu do części zabawek. Dyrektorzy poznańskich przedszkoli przyznają, że w praktyce trudno będzie o zachowanie tych reguł wśród najmłodszych dzieci.

Żłobki i przedszkola w Polsce znów mogły rozpocząć funkcjonowanie od 6 maja. W Poznaniu, decyzją władz miasta termin ten został przesunięty. Najmłodsi będą mogli wrócić do placówek od poniedziałku, 25 maja.

Żłobki i przedszkola, by przyjąć dzieci muszą zastosować się do reguł sanitarnych wyznaczonych przez GIS. Mówią one m.in. o limicie dzieci w grupach, zasadach higieny, czy utrzymywaniu dystansu społecznego.

Czytaj tutaj: Poznań nie otworzy żłobków i przedszkoli 6 maja: "Musimy najpierw zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom"

Dyrektorzy poznańskich przedszkoli podkreślają, że o ile bardziej rygorystyczne zasady higieny można wprowadzić w życie, o tyle przestrzeganie reguł dotyczących dystansu społecznego wśród najmłodszych dzieci jest trudne do wyobrażenia.

- Na pewno pod względem sanitarnym jesteśmy dobrze przygotowani. Są zakupione kitle z długimi rękawami, przyłbice i maseczki dla pracowników, a także płyny do dezynfekcji. Zabawki, które nadają się do dezynfekcji będą dezynfekowane każdego dnia po wyjściu dzieci z przedszkola, a pozostałe zostały zabezpieczone i wyniesione do magazynu - mówi Elżbieta Przybylak, dyrektor Przedszkola nr 77 w Poznaniu.

- Nie ma natomiast takiej możliwości, by dzieci się do siebie nie zbliżały. Ruch, przytulanie się, kontakt z rówieśnikami, to ich naturalna potrzeba. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy stali nad dziećmi i cały czas powtarzali, że nie mogą się zbliżyć, czy czegoś dotknąć. To byłoby narażanie ich na traumę, która może na stałe utkwić w psychice dziecka. Uważam, że rodzice decydujący się na przysłanie dziecka do przedszkola powinni być tego świadomi, że nie da uniknąć się tego kontaktu między maluchami, a jeżeli nie chcą, by dziecko zbliżało się do innych dzieci czy pracowników, to mają możliwość pozostawienia go jeszcze w domu. Zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 14 czerwca 2020r. Ze strony higienicznej na pewno zapewnimy bezpieczeństwo, ale jeśli chodzi o utrzymywanie dystansu, po prostu nie wierzę, by dało się utrzymać dzieci w sugerowanych odległościach - dodaje.

Czytaj również: Żłobki i przedszkola w Poznaniu na razie pozostaną zamknięte, ale dyrektorzy przygotowują się już do ponownego przyjęcia dzieci

Także Jolanta Zielińska-Wachowiak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Poznaniu zaznacza, że nie do końca pracę przedszkola można zorganizować tak, by dzieci się do siebie nie zbliżały.

- Jesteśmy przygotowani na przyjęcie dzieci. Miałam spotkanie z nauczycielami i będziemy próbowali różnych sposobów, by wyznaczanych zasad przestrzegać. Ja jednak uważam, że to będzie trudne do zorganizowania wśród najmłodszych dzieci. Możemy oczywiście zaznaczyć na podłodze kółeczko, ale dziecko będzie w stanie wytrzymać w tym miejscu tylko chwilę i zaraz i tak się ruszy. Mało realne wydaje się utrzymywanie dystansu wśród maluchów - podkreśla.

Czytaj również: Żłobki w Poznaniu otwarte od poniedziałku, 25 maja. Tego chce połowa rodziców maluchów

Niektórzy dyrektorzy podchodzą do tej kwestii nieco bardziej optymistycznie.

- Mimo zastosowania pewnych reguł i zasad sanitarnych, znamy dzieci i wiemy, że mogą one nie zachować odpowiedniego dystansu. Ułatwieniem jest to, że grupy będą mniejsze, a więc przy zachowywaniu odległości będzie nieco łatwiej. Jestem optymistką i tak też jestem nastawiona do otwarcia przedszkola. Myślę, że w tym czasie będziemy mogli nauczyć dzieci jak pilnować dystansu z drugim człowiekiem. Oczywiście wiele kwestii będzie trudnych, jak chociażby rozstanie się dziecka z rodzicem przed drzwiami - przyznaje Klaudia Sobecka-Szcześniak, dyrektor Przedszkola nr 51 w Poznaniu.

Jak dyrektorzy organizują pracę w przedszkolu?

- Rysujemy sobie kolorowe kwadraciki na podłogach, by ułatwić dzieciom wyobrażenie sobie tej odległości, która powinna być przestrzegana. Pluszaki i dywany musiały zniknąć. Są również takie pomoce jak puzzle, czy książki, które również trudno jest dezynfekować, a więc będą trafiały do kwarantanny. Opiekunowie kartonują te zabawki, opisują je i będą używane wymiennie, tak by część z nich przez 24 godziny przebywała na kwarantannie, a pozostałe w tym czasie służyły dzieciom - tłumaczy Klaudia Sobecka-Szcześniak.

Zobacz też:

Główny Inspektor Sanitarny wydał w maju wytyczne dotyczące higieny i bezpieczeństwa sanitarnego dla żłobków i przedszkoli. W piątek, 3 lipca zasady zostały zaktualizowane. Sprawdź, jakich zasad powinny przestrzegać żłobki i przedszkola --->

Nowe wytyczne GIS dla żłobków i przedszkoli: Zobacz, jakie z...

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski