Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarte Forum Kultury broni Teatru Ósmego Dnia

SDR
Ewa Wójciak w spektaklu "Osadzeni.Młyńska 1"
Ewa Wójciak w spektaklu "Osadzeni.Młyńska 1" Waldemar Wylegalski
Otwarte Forum Kultury przyjęło w poniedziałek oświadczenie w sprawie nie przyjęcia statutu Teatru Ósmego Dnia podczas sesji Rady Miasta Poznania w dniu 22 maja br.

Obywatelska Rada Kultury zwołała w poniedziałek Otwarte Forum Kultury, na którym zdała sprawozdanie ze swojej działalności. Od początku długiego - jak zwykle - spotkania, wszyscy czekali na ten punkt programu, w którym uczestnicy forum mogą zgłaszać wnioski, czym Obywatelska Rada Kultury powinna się zająć.

Wśród wniosków był zgłoszony wcześniej, który dotyczył Teatru Ósmego Dnia, a właściwie zachowania radnych podczas sesji w dniu 22 maja, kiedy to niektórzy radni komentując nie przyjęcie statutu Teatru Ósmego Dnia, wyszli daleko poza przesłanki merytoryczne.

Ewa Wójciak, szefowa Ósemek, zdecydował się jednak wycofać wniosek z porządku obrad, uznając, że Obywatelska Rada Kultury ma i tak wiele problemów, wiec może trzeba problem statutu zostawić swojemu biegowi.

Dodała tylko: "Od lat jesteśmy bohaterami skandali politycznych i mógłby ktoś pomyśleć, że to lubimy. Nie. To nieprawda. Nie uważam też, że mamy jakieś zasługi… Tworzymy model pracy, który nie jest znany w tych warunkach kulturowych. W Teatrze Ósmego Dnia obowiązuje egalitarny stosunek do pracy. I to jest ważne. I dlatego konkurs na dyrektora tego teatru nie miał sensu, bo stworzyliśmy model funkcjonowania tak samo ważny, jak ten transparentny, o który zabiega Obywatelska Rada Kultury. I być może umrze on razem z nami".

Od lat jesteśmy bohaterami skandali politycznych i mógłby ktoś pomyśleć, że to lubimy. Nie. To nieprawda.

Uczestnicy Otwartego Forum Kultury przyjęli 28 maja następujące oświadczenie: "Otwarte Forum Kultury wyraża zdecydowany protest przeciwko próbom sterowania oraz ingerowania w charakter programu instytucji kultury przez radnych miasta Poznania. Kategorycznie uważamy, iż radni powinni podejmować decyzje w oparciu o przesłanki merytoryczne a nie osobiste lub polityczne uprzedzenia".

Obywatelska Rada Kultury poinformowała, że zdecydowała rekomendować swoich reprezentantów do komisji konkursowych na stanowiska dyrektorów poznańskich teatrów. W konkursie na dyrektora Teatru Polskiego będzie to Paweł Łysak (obecnie dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy), a w konkursie na dyrektora Teatru Muzycznego - Konrad Imiela (dyrektor wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol) .Wybrano dwóch owych członków Obywatelskiej Rady Kultury w miejsce tych, którzy ustąpili.

Ponadto Obywatelska Rada Kultury poinformował zebranych o perturbacjach związanych z tworzeniem statutów w instytucjach artystycznych, o próbach powrotu idei powołania w Poznaniu Biura Festiwalowego w strukturze Estrady Poznańskiej, o cięciach wydatków na kulturę…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski