Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owińska: Zakład dla psychicznie chorych przyjmie więcej pacjentów!

Krystian Lurka
Owińska: Zakład dla psychicznie chorych przyjmie więcej pacjentów!
Owińska: Zakład dla psychicznie chorych przyjmie więcej pacjentów! Waldemar Wylegalski
Trwa budowa nowego skrzydła zakładu dla psychicznie chorych w Owińskach. Wiosną 2016 roku w placówce będzie mogło leczyć się 80 pacjentów.

Dzisiaj w filii Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Owińskach przebywa sześćdziesięciu mężczyzn z zaburzeniami psychicznymi lub niepełnosprawnych intelektualnie. Są leczeni i rehabilitowani w wieloosobowych salach, w budynku, który powstał ponad sto lat temu. Część z nich nie ma dostępu do łazienki. A część - mimo niepełnosprawności także ruchowej i starszego wieku - przemieszczają się po schodach, ponieważ budynek nie jest wyposażony w windę.

Choć co jakiś czas były przeprowadzane tu remonty, to budynek nie spełnia wymogów stawianych przez Ministerstwo Zdrowia, a także najbardziej wymagających pacjentów. Wszystko jednak wskazuje na to, że już na początku 2016 roku się to zmieni. I co ważne, będzie mógł przyjąć większą liczbę chorych, bo... trwa budowa nowego skrzydła zakładu.

Będzie to czterokondygnacyjny budynek, w których będą zlokalizowane nowe sale dla chorych, wyposażone w niezbędny sprzęt służący leczeniu i rehabilitacji.

- Do dzisiaj powstały już mury piwnicy, parteru oraz pierwszego piętra nowego skrzydła zakładu. Wewnątrz przyszłej placówki zaczęto stawiać ściany działowe, ocieplono ściany piwnic, wykonano także część prac związanych z instalacją hydrauliczną - opisuje Barbara Krzywda, kierownik filii Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Owińskach.

20 dodatkowych łóżek dla chorych psychicznie będzie dostępnych dla pacjentów w zakładzie w Owińskach

W rozbudowanej części zakładu opieka i leczenie będą odbywały się w bardziej komfortowych warunkach. Dostępne dla chorych będą jedno-, dwu-, lub trzyosobowe pokoje. W sumie, wiosną przyszłego roku, ma być dostępnych 80 łóżek dla potrzebujących.

Zakończenie inwestycji budowlanej przewidziane jest na wiosnę 2016 r. Projekt, m.in. rozbudowy, jest wart ponad 21 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także Funduszy Norweskich. Projekt wsparł też Urząd Miasta w Poznaniu: wyłożył ponad 4 mln zł.

Szpital nie ma miejsc
W listopadzie ubiegłego roku ostrzegaliśmy, że są problemy z miejscami dla psychicznie chorych w szpitalach.

Pisaliśmy wtedy, że niemalże codziennie rano pracownicy kliniki psychiatrii dorosłych w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu rozpoczynają pracę od telefonowania do wszystkich placówek psychiatrycznych w województwie. Szukają miejsc dla osób z problemami psychicznymi, i często zdarza się tak, że pozna-niacy muszą leczyć się w Sokołówce, a nawet Złotowie.
Za mało miejsc, według prognoz

W 2013 roku stworzono Narodowy Program Zdrowia Psychicznego. Według niego w Poznaniu brakuje 100 łóżek psychiatrycznych dla osób dorosłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski