Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oxygenus fly: Koncert na instrumenty, głosy i tlen [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Statuetkę Oxygenusa Ewie Błaszczyk wreczył wiceprezes Stowarzyszenia im. Jędrzeja Śniadeckiego, Karola  Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego Stefan Lis.
Statuetkę Oxygenusa Ewie Błaszczyk wreczył wiceprezes Stowarzyszenia im. Jędrzeja Śniadeckiego, Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego Stefan Lis. Waldemar Wylegalski
Belgijski kontratenor Dominique Corbiau, Poznńskie Słowiki i Jacek Kortus to tylko niektórzy wykonawcy koncertu charytatywnego "Oxygenus fly" jaki odbył się w Auli Nova.

Bez tlenu trudno wyobrazić sobie życie. Na rzecz popularyzacji tego co się z nim wiąże działa założone 6 lat temu w Poznaniu Stowarzyszenie im. Jędrzeja Śniadeckiego, Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. Czyni to poprzez organizowanie kongresów naukowych jak i poprzez koncerty charytatywne. Dba, oto aby koncentratory tlenu dotarły do tych którzy ich potrzebują. To właśnie dzięki tym urządzeniom chorzy na mukowiscydozę mogą bez obaw wychodzić z domu.

Kolejny, czwarty już koncert charytatywny zatytułowany „Oxygenus fly” odbył się w minioną niedzielę w Auli Nova. Była muzyka Chopina w wykonaniu Jacka Kortusa i muzyka gitarowa w wykonaniu Krzysztofa Meisingera , Ci dwa artyści razem z bandoneonistą Wiesławem Prządką wykonali Koncert na bandoneon, gitarę i fortepian Astora Piazzolli.

Była polska muzyka dawna w wykonaniu Poznańskich Słowików pod batutą Macieja Wielocha, ale najbardziej oczekiwanym tego wieczoru był występ słynnego belgijskiego kontratenora Dominique Corbieu. Razem ze swym zespołem Laferata Sferica zaprezentował on utwory mistrzów włoskiego baroku. Zwieńczeniem koncertu było współne wykonanie przez gości z Belgii i Poznańskich Słowiki dwóch kompozycji Alessandro Scarlatteiego i Giovanniego Bononciniego.

Tradycyjnie też podczas koncertu wręczono statuetki Oxygenusa. Otrzymali je aktorka i wokalistka Ewa Błaszczyk za wprowadzenie w życie w Polsce wzorcowego centrum jakim jest klinika „Budzik” oraz pionier polskiej opieki hospicyjnej, twórca poznańskiego Hospicjum Palium prof. Jacek Łuczak. Statuetkę przyznano mu za niespotykaną niezłomność, determinację i budowanie w świadomości polskiego społeczeństwa tego jak ważna w dzisiejszych czasach jest opieka hospicyjna i paliatywna. W związku z nieobecnością profesora Jacka Łuczaka statuetkę odebrała jego żona Ewa Łuczak.

LuxFest 2017 odbył się 7 października w poznańskiej Arenie

LuxFest 2017: Luxtorpeda, Kazik & Kwartet ProForma i inni wy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski