18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Pacha Poznań, spółka z Cypru i oskarżony o oszustwa [WIZUALIZACJE]

Łukasz Cieśla
Tak ma wyglądać dyskoteka Pacha w Poznaniu.
Najlepsi didżeje, tancerki z Ibizy, znani celebryci - tak mają wyglądać imprezy w dyskotece Pacha Poznań. Niebawem ma zostać otwarta w centrum miasta przy ul. Paderewskiego, tuż obok Starego Rynku. Sam remont budynku, według przedstawicieli Pachy, ma kosztować ponad dwa miliony złotych. Tymczasem okazuje się, że za utworzeniem Pachy Poznań stoi Dariusz M., przedsiębiorca oskarżany o poważne przestępstwa gospodarcze w kilku procesach karnych. Spółce Pacha, lokal na dyskotekę, wynajęło miasto. Urzędnicy powiedzieli nam, że nie wnikają, kim jest inwestor.

Skąd przedstawiciele Pacha Poznań mają pieniądze na otwarcie dyskoteki? Kiedy ich pytamy, twierdzą, że wspomogła ich cypryjska spółka. Za tą spółką kryje się Dariusz M., przedsiębiorca z Pomorza oskarżany o oszustwa i dorabianie się na krzywdzie swoich klientów. Od pewnego czasu M. działa w Poznaniu, gdzie nabył olbrzymi majątek zadłużonego przedsiębiorcy.

WIĘCEJ
Jak Dariusz M. trafił do Poznania?

Współpracownikiem Dariusza M. został były wiceszef poznańskiego CBŚ

Pacha wynajęła pomieszczenia od miasta, czyli poznańskiego ZKZL. Obecnie prowadzi remont przy Paderewskiego.

- Nie wiemy, kto stoi za tą spółką i nas to nie interesuje. Nie jesteśmy organem śledczym. Dla nas jest ważne, że co miesiąc płacą nam czynsz i to całkiem wysoki - mówi Jarosław Pucek, dyrektor ZKZL (31 tys. zł miesięcznie za 1300 metrów kwadratowych - dop. red.).

Obecnie w sądzie w Szczecinie Dariusz M. ma trzy procesy karne, w których oskarża go prokuratura. Czwarty toczy się z oskarżenia prywatnego. Dariuszowi M. zarzuca się, że jako doradca finansowy oszukiwał swoich klientów, działał na ich szkodę, przedstawiał fałszywe dokumenty, przejmował majątek.

WIĘCEJ
Przeczytaj o procesach karnych Dariusza M.

W jednej ze spraw został nieprawomocnie skazany przez sąd na karę więzienia w zawieszeniu. Z kolei zarzuty dyscyplinarne w innym postępowaniu niedawno usłyszał prawnik, który jest nie tylko obrońcą Dariusza M., ale także pełnomocnikiem Pachy Poznań.

Oszustwa i prostytutki

Pacha to hiszpańska marka. Pierwsza dyskoteka została otwarta właśnie w tym kraju. Nazwa jest znana wśród fanów muzyki klubowej.

Otwarciem dyskoteki w Polsce zainteresował się poznaniak Paweł Szwarc. Jak mówi, poprzez swoją działalność w showbiznesie, Hiszpanie zaproponowali jemu i jego znajomemu uruchomienie Pachy w Polsce. Z naszych informacji wynika, że Szwarc kupił licencję na otwarcie Pachy w naszym kraju. Zaczął szukać inwestora chcącego wyłożyć pieniądze na jej otwarcie.

Zainwestowaniem w poznańską Pachę zaczęły się interesować różne osoby mające kłopoty z prawem. Na przykład na hiszpańskiej Majorce, wspólnie ze Szwarcem, byli Paweł B. i Henryk B., oskarżeni obecnie o oszustwa w tzw. aferze gruntowej. Oglądali tamtejszą dyskotekę Pacha, bawili się. Ale ze wspólnego interesu nic nie wyszło. Obaj zostali potem zatrzymani pod zarzutem wyłudzania gruntów w Wielkopolsce i na pewien czas trafili do aresztu.

Dziś Szwarc twierdzi, że nie wiedział, z kim ma do czynienia i żałuje tamtej znajomości. Jak mówi z Pawłem B. nie chce mieć do czynienia, bo "on oszukał pół Wielkopolski".

- Kiedy jednak potrzebował pieniędzy był dla mnie bardzo miły. Często dzwonił. Zresztą także teraz to robi - mówi nam z kolei Paweł B.

Otwarciem dyskoteki interesowali się także przyrodni bracia Adam B. i Dariusz T., którzy byli związani ze spółką Papa Atono. W jej radzie nadzorczej zasiadał Paweł Szwarc.

Obaj bracia mają proces w związku z tzw. grupą Dreksa, który prowadził w Poznaniu luksusowe agencje towarzyskie Cindy i Naomi. Usłyszeli po kilkadziesiąt zarzutów związanych z czerpaniem korzyści z prostytucji. Spółka Papa Atono zorganizowała nawet imprezę "Ibiza Comes to Poznań", co miało zwiastować otwarcie Pachy. Ale i wtedy nie wyszło.

Paweł Szwarc dalej szukał inwestora. I w końcu znalazł. Powstała spółka Pacha Poznań, której właścicielem jest spółka cypryjska Acmos Trade Limited. Jak ustaliliśmy w polskim sądzie, właśnie z nią związany jest wspomniany Dariusz M. Oskarżony przedsiębiorca jest pełnomocnikiem Acmosu w Polsce, dysponuje majątkiem spółki, obejmuje na przykład udziały w innych spółkach.

O co chodzi z cypryjską spółką z Nikozji? Paweł Szwarc nie ujawnia szczegółów. Z kolei Dariusz M. nie odpowiada na nasze prośby o kontakt.

Kapitał na Cyprze

Wśród polskich przedsiębiorców popularne jest zakładanie spółek na Cyprze. Chodzi o tzw. optymalizację podatkową, ale nie tylko. Wyjaśnia to radca prawny Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec specjalizującej się w zakładaniu spółek na Cyprze.

Prawnik zaznacza, że nie odnosi się do sytuacji Pachy i Acmosu, bo jej nie zna. Mówi o ogólnych powodach zakładania spółek na Cyprze.

- W tym kraju silnie rozwinięty jest sektor usług powierniczych. Różne kancelarie prawne i firmy księgowe zajmują się kompleksową obsługą spółek na zlecenie cudzoziemców. Szczytnym założeniem jest, że cudzoziemiec może zarządzać cypryjską spółką nie opuszczając swojego kraju. Skutkiem ubocznym jest natomiast to, że przy użyciu dostępnych środków nie da się ustalić, kto kontroluje tę spółkę oraz kto ją finansuje. Często sto różnych spółek na Cyprze ma taki sam adres, tego samego cypryjskiego udziałowca i tego samego dyrektora. Panu, jako dziennikarzowi, przy użyciu środków prawnych, nie uda się tego ustalić, bo tamtejsze kancelarie są związane tajemnicą. Mogłyby to zrobić polskie organy ścigania, żeby sprawdzić czy ktoś nie ukrywa swojego majątku na Cyprze przed wierzycielami, nie pierze tzw. brudnych pieniędzy. Chyba, że ktoś może liczyć na nieudolność policji czy prokuratury, a tego, zwłaszcza w sprawach gospodarczych, zawsze można się spodziewać - mówi mecenas Nogacki.

Kiedy podajemy mu nazwiska dwóch Cypryjczyków, którzy pojawiają się w dokumentach Acmosu, odpowiada, że jeden z nich chyba jest adwokatem, natomiast drugi to urzędnik. Uwierzytelnia dokumenty cypryjskich spółek, jeśli potrzebuje ich ktoś spoza tego kraju. Takimi uwierzytelnionymi dokumentami posługiwał się potem w Polsce Dariusz M. jako pełnomocnik Acmosu.

Szwarc: mam kontakty

Spółka Acmos jest właścicielem Pachy Poznań. Dariusz M., jako jej pełnomocnik, u poznańskiego notariusza tworzył spółkę Pacha. I powołał Szwarca na jej prezesa.

To właśnie Szwarc oraz inna osoba związana z Dariuszem M. kontaktują się z ZKZL w sprawie Pachy. A urzędnicy od nas dowiedzieli się, że oficjalnie stoi za nimi spółka z Cypru.

Dariusz M. współpracuje z Pawłem Szwarcem nie tylko w kontekście Pachy. Szwarc został prezesem Przedsiębiorstwa Budownictwa Sieciowego Rurbud, którego właścicielem jest... Acmos.

Rurbud stał się z kolei udziałowcem prywatnej szkoły w Goleniowe, którą przejął Dariusz M. Właśnie m.in. pod zarzutem oszukania poprzednich właścicieli tej szkoły stanął przed szczecińskim sądem. Kiedy zadzwoniliśmy do Szwarca, żeby zapytać o współpracę z Dariuszem M., zaczął się od niego dystansować. Twierdził, że w Pachę inwestuje kapitał cypryjski, a nie oskarżony o oszustwa przedsiębiorca.

- Współpraca z panem M. nie jest za bardzo związana z Pachą - przekonywał nas Szwarc we wtorek.

Zarzucił nam także, że rozmawiamy o nim oraz o Pachy z Pawłem B., oskarżonym o oszustwa w aferze gruntowej. Tym samym Pawłem B., którego próbował kiedyś zainteresować zainwestowaniem w dyskotekę.

- Mam kontakty w mediach i mogę pewne rzeczy nagłośnić - tak we wtorek mówił Szwarc.

W czwartek w kolejnej telefonicznej rozmowie zaczął wskazywać, że jeśli napiszemy coś złego o Pachy Poznań, czekają nas kłopoty.

- Nie tylko polscy, ale także zagraniczni prawnicy wytoczą panu poważny proces - powiedział Szwarc. By w tej samej rozmowie zapewniać, że nie szuka konfliktu.

Zapytaliśmy go także, dlaczego trzykrotnie w kontekście otwarcia Pachy w Poznaniu pojawiają się inwestorzy z kłopotami prawnymi. Odpowiedział nam, że w Polsce trudno znaleźć inwestora. Odmówił odpowiedzi kto, jeśli nie jest to Dariusz M., finansuje otwarcie dyskoteki. Stwierdził jedynie, że są to pieniądze z pożyczek.

Centrala Pachy w Hiszpanii nie odpowiedziała na przesłane pytania o współpracę z Dariuszem M. i firmą Acmos.

Prawnicy Dariusza M.
Osoby z otoczenia Dariusza M. także mają kłopoty.

Z ZKZL, w sprawie otwarcia dyskoteki Pacha, kontaktowała się spółka Eurolinea Zarządzenia i jej przedstawiciel Przemysław K. Prezesem spółki jest Dariusz M. Natomiast Przemysław K., prawnik, wspólnie z Dariuszem M. zasiada na ławie oskarżonych w jednej ze spraw karnych. Kolejny prawnik Dariusza M., który jest również pełnomocnikiem Pachy, usłyszał zarzuty w poznańskiej radzie adwokackiej. W przeszłości miał polecić innemu swojemu klientowi-przedsiębiorcy usługi Dariusza M. jako "wiarygodnego doradcy".

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 93

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

s
stirlitz

[cyt]Dla nas jest ważne, że co miesiąc płacą nam czynsz i to całkiem wysoki - mówi Jarosław Pucek[/cyt]

A jak wysoki czynsz będą płacić anarchiści w sprezentowanym przez miasto lokalu? Podobnie wysoki i regularnie co miesiąc?

g
gość

i nie tylko dotyczy to jednej osoby, ale wielu rodzin, które nie mają szansy się bronić z uwagi na znakomite zatarcie śladów jego czynów...

j
jola

Powstaje świetnie zorganizowana i zabezpieczona pralnia gotówki.

G
Gość

zamknac ta pasze dla swin !

C
Ciiiii

Adam Borne to złodziej !

P
Paweł

Wszyscy wiedzą, że Paweł Szwarc to złodziej i oszust. Do tej pory nie jest winien podwykonawcom pieniądze za produkcje jego Eventów. MSM zmieniało nazwy na MTPRO i wiele innych. Jak nie Brat to on sam był prezesem i tak przez wiele lat oszukiwali ludzi oraz Agentów i inne firmy.

Ludzie którzy pracowali dla Szwarca do dzisiejszego dnia mają problemy i spłacają długi Pawła.
Podpisywali się na dokumentach a teraz zostali na lodzie i z komornikami!.

Ta cała Pacha padnie tak szybciej niż MSM!
SZWARC to ZŁODZIEJ! I OSZUST!

Do Piekła z nim! Nie odbiera telefonów! i nie odpisuje na wiadomości!
ODDAD PIENIĄDZE i ODDAJ SIE WŁADZY!
Nie mydl oczu ludziom! Ty niczego nie żałujesz!

Będę się przyglądała tej Pachy!
Pozdrawiam!

Z
ZK

No i co,interesy w stylu bolek i lolek to fikcja dla dzieci.Tak sie robi interesy jak czas i miejsce pozwalaja,nic sie nie stalo,A U NAS ZARAZ KAZDY DZIURU SZUKA W CALYM.

j
jn

Ponoc niezle mozna dzis zarobic na obrotem dlugami

P
Pelagia

Robi się ciekawie. Tylko w jaki sposób miał oszukiwać ten facet? A ja miałam nadzieję, że to porządny gość, tylko mu coś nie wyszło.

b
bezrobotny

A ja mam nadzieję na zatrudnienie w tym klubie i nie obchodzi mnie kto za tym stoi. W dobie bezrobocia i braku pracy dla młodych każda firma dająca zatrudnienie jest mile widziana.

s
skandal !!!!!

" Nie wiemy kto stoi za tą spółką i nas to nie interesuje...." Panie Jarosławie Pucek teraz pan już wie kto stoi za tą spółką i obowiązkiem pana jest się tym zainteresować i powiadomić prezydenta Grobelnego z kim pan robi interesy !!! ( może prezydentowi nie będzie to obojętne ) .W przeciwnym wypadku pan też będzie podejrzany ......( Amber Gold )

q
qqq

Pacha to marka,więc nic wspólnego z manieczkami...Jedyne co może być słabe to towarzystwo które będzie przychodzić...Mam nadzieje,ze będzie selekcja. A najbardziej mnie śmieszy nazywanie Clubu DYSKOTEKĄ!!!!

z
zażenowany

Już widzę jak to będzie Pacha na światowym poziomie. W tym wieśniackim kraju będzie raczej Pasza ze słomą w butach czyli drugi Ekwador Manieczki. Disco Polo Dance. Żenada

z
zażenowany

Już widzę jak to będzie Pacha na światowym poziomie. W tym wieśniackim kraju będzie raczej Pasza ze słomą w butach czyli drugi Ekwador Manieczki. Disco Polo Dance. Żenada

g
gość

Nie zycze ci tego ale może Ciebie też kiedyś oszuka Dariusz M. lub jemu podobny. Zabierze Ci dom, samochód, firmę, zabierze cały Twoj majątek dodatkowo wrobi Cię w kredyt i tylko z tym kredytem zostaniesz zupełnie goły... Wtedy staniesz przed klubem Pacha zobaczysz jak szary tłum pompuje kasę w OSZUSTA, który zrobił ten fajny klub za Twoje pieniadze i innych oszukanych ludzi... Wtedy może rozumiesz o co w tym artykule chodzi i że jednak ważne jest skąd jest kasa.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3