Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent mógłby sam wystawić sobie L4? Nowy rewolucyjny pomysł lekarzy

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
– Pacjent nie musiałby marnować czasu, narażając się na infekcje i nadkażenie w kontakcie z innymi chorymi — reasumował prezes NRL
– Pacjent nie musiałby marnować czasu, narażając się na infekcje i nadkażenie w kontakcie z innymi chorymi — reasumował prezes NRL Piotr Krzyżanowski
Zatrucie, biegunka, przeziębienie - w przypadku niektórych dolegliwości kontakt z lekarzem nie jest konieczny, wystarczy odpuścić kilka dni w pracy. Ale co wtedy z L4? Medycy mają propozycję.

Obecnie trwa wzmożony sezon infekcyjny. Szpitale i przychodnie pękają w szwach z powodu zakażeń grypą, wirusem RSV, czy COVID-19, ale także zwykłych przeziębień. Są jednak takie dolegliwości, które nieszczególnie wymagają kontaktów z lekarzem, ponieważ wystarczy przeczekać je w domu, by „same przeszły”.

Pacjent powinien móc samodzielnie wystawić sobie L4 na krótki okres

Właśnie w takich przypadkach, zdaniem niektórych lekarzy, pacjent powinien móc samodzielnie wystawić sobie zwolnienie, bez konieczności porady lekarskiej. Taki pomysł na antenie RMF FM przedstawił Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Powinniśmy rozpocząć dyskusję o zwolnieniach lekarskich. O tym, żeby część pacjentów, która nie musi widzieć lekarza, a która zgłasza się do lekarza po zwolnienie lekarskie w czasie trwającej infekcji, z którą mogłaby zostać i leczyć w domu, mogła z takiego zwolnienia skorzystać bez wizyty czy teleporady – podkreślił Jankowski.

Wyjaśnił, że taka możliwość odciążyłaby poradnie i przychodnie. Dodał także, że praktyka ta funkcjonuje obecnie w niektórych krajach Europy Zachodniej. Pracownik może tam zgłosić pracodawcy trzy, cztery dni zwolnienia. Ma do tego prawo np. tylko raz w roku.

– Pacjent nie musiałby marnować czasu, narażając się na infekcje i nadkażenie w kontakcie z innymi chorymi — reasumował prezes NRL.

"To żadne rozwiązanie". Nie wszystkim podoba się pomysł samodzielnego wystawiania L4

Pomysł rewolucji w zwolnieniach lekarskich nie wszystkim jednak przypadł do gustu. Sceptycznie podchodzi do niego m.in. rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

– Zaskakują mnie propozycje przewodniczącego Naczelnej Rady Lekarskiej. Pan Łukasz Jankowski powinien się skupić na tym, jak pomóc pacjentowi, a nie jak odstręczyć pacjenta od lekarza. Dziś, gdy mamy leki przeciw grypie, dostępne na receptę, żadnym rozwiązaniem nie jest uciekanie się do wystawiania zwolnień poza systemem wizyty lekarskiej – skomentował w wywiadzie dla RMF FM Wojciech Andrusiewicz.

Obserwuj nas także na Google News

Przychodnie w całej Polsce mierzą się z falą zachorowań na grypę i inne infekcje układu oddechowego. Jakie są objawy grypy?Przejdź do galerii i sprawdź --->

Takie są najczęstsze objawy grypy! Jak rozpoznać wirusa? Oto...

Zmiany w L4 w 2023 roku

Choć na razie nie ma oficjalnych planów na wprowadzenie w Polsce możliwości samodzielnego wystawiania L4 przez pacjentów, to wraz z nowym rokiem w życie weszły inne zmiany dotyczące zwolnień lekarskich.

Chodzi o miejsce, w którym przebywa osoba będąca na zwolnieniu. Od 2023 roku nie musi być to tylko miejsce zamieszkania, ponieważ nieobecność podczas ewentualnej kontroli pracownika nie będzie już uznawana za nieprawidłowe wykorzystanie L4.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski