Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paczkomaty znikną z Polski? Atak jest całkowicie bezpodstawny. Maszyny nie znikną z ulic

Maciej Badowski AIP
Nigdzie w Unii Europejskiej nie funkcjonują przepisy ograniczające stawianie maszyn tego typu- odpowiada firma.
Nigdzie w Unii Europejskiej nie funkcjonują przepisy ograniczające stawianie maszyn tego typu- odpowiada firma. Grzegorz Dembiński
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że paczkomaty są tymczasowymi obiektami budowlanymi, dlatego potrzebują pozwolenia na budowę. Bez tej zgody - nie mogą działać. Nieprawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi o uznaniu Paczkomatów za obiekty budowlane z pewnością nie oznacza, że Paczkomaty znikną z polskich ulic- odpowiada firma.

O sprawie paczkomatów napisał portal Prawo.pl. W Łodzi jeden z mieszkańców skierował do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego prośbę o skontrolowanie legalność budowy paczkomatu.

Urzędnik postanowił wstrzymać prowadzenie robót budowlanych. Zażądał jednocześnie przedstawienia zaświadczenia o zgodności budowy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Inwestor odpowiedział inspektorowi, że brakuje odpowiednich przepisów regulujących tego typu inwestycję i odwołał się.

Przeczytaj także:

- Nieprawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi o uznaniu Paczkomatów za obiekty budowlane z pewnością nie oznacza, że Paczkomaty znikną z polskich ulic. Jest to wyrok pierwszej instancji, który będzie podlegał zaskarżeniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Stanowisko o tym, że Paczkomaty nie są obiektem budowlanym podzielił także wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, który skierował skargę kasacyjną od wyroku sądu administracyjnego. W skardze tej można przeczytać, że „(…) Paczkomat nie jest obiektem budowlanym, ani urządzeniem budowlanym, ani jego wykonanie nie stanowi wykonania robót budowlanych, o których mowa w Prawie budowlanym. Tak więc nie podlega reglamentacji Prawa budowlanego.”- skomentował sprawę Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy firmy InPost.

Sprawa trafiła do wojewódzkiego inspektora budowlanego, który przyznał rację inwestorowi, w tym przypadku spółce Integer.pl, właścicielowi marki InPost, która w całym kraju posiada około 4,5 tys. paczkomatów.

Mimo to paczkomatami zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który w swoim wyroku powołał się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził, iż paczkomat jest obiektem budowlanym. To oznacza, że jego postawienie wymaga pozwolenia na budowę.

Gdyby bezpośrednio rozumieć wyrok sądu, to nie mógłby stanąć żaden automat przy kiosku czy w centrum handlowym sprzedający napoje lub przekąski, gdyż każde z tych urządzeń musiałoby mieć pozwolenie budowlane. Wymaganie pozwolenia budowlanego od takich urządzeń byłoby zupełnie absurdalne i niezgodne ze zdrowym rozsądkiem- komentuje Kądziołka.

- Nigdzie w Unii Europejskiej nie funkcjonują przepisy ograniczające stawianie maszyn tego typu. Jeżeli w Polsce decyzja WSA miała by być podtrzymana, to znowu będziemy wskazywani nie jako kraj sukcesu i możliwości, ale kraj sztucznych barier i ograniczeń. Jesteśmy jednak przekonani, że decyzja NSA wkrótce przywróci właściwą interpretację przepisów prawa budowlanego- podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Paczkomaty znikną z Polski? Atak jest całkowicie bezpodstawny. Maszyny nie znikną z ulic - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski