Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Padłe dziki w Wielkopolsce. Czy były zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF)?

Joanna Labuda, Sara Wciorka
Padłe dziki wyłowiono w środę, 28 marca. Trwają badania próbek biologicznych pobranych od zwierząt
Padłe dziki wyłowiono w środę, 28 marca. Trwają badania próbek biologicznych pobranych od zwierząt Straż pożarna
Trzy padłe dziki zostały wyłowione w pobliżu Czarnkowa w Wielkopolsce. Cały czas trwają badania próbek pobranych od zwierząt pod kątem zakażenia wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Eksperci alarmują, że jeśli podejrzenia obecności wirusa się potwierdzą, skutki mogą być katastrofalne. W Wielkopolsce hodowanych jest bowiem aż 36 proc. wszystkich świń w Polsce.

O sprawie poinformował portal tygodnik-rolniczy.pl. Strażacy z PSP w Czarnkowie oraz z OSP Sarbii-Sarbki wyłowili padłe dziki w środę 28 marca. Zwierzęta znajdowały się w zbiorniku pożarowym, leżącym w pobliżu osady leśnej Krucz (powiat czarnkowsko-trzcianecki).

CZYTAJ TAKŻE: Winny zapłaci za zabicie pszczół w Wielkopolsce

- 28 marca na terenie nadleśnictwa Krucz ze zbiornika retencyjno-przeciwpożarowego wyłowiono 3 padłe dziki. Jeden z nich znajdował się przy punkcie czerpania wody, dwa ok. 100 m od brzegu - mówi w rozmowie z "Głosem" mł. asp. Artur Kłos z KP PSP Czarnków. I dodaje: W akcji oprócz strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Czarnkowie brały udział służby nadleśnictwa i inspektorzy weterynaryjni.

Działający na miejscu strażacy zabezpieczyli teren, a następnie przy pomocy łodzi przetransportowali padłe dziki na brzeg. Z uwagi na podejrzenie, że zwierzęta mogły być zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), pobrano od nich próbki biologiczne do dalszych badań. Wyniki poznamy prawdopodobnie w ciągu tygodnia.

- Choroba nie stwarza zagrożenia dla człowieka, ale może się przenosić na inną zwierzynę - mówi nam Artur Kłos.

ZOBACZ TAKŻE: Policja szuka sadysty, który powiesił psa

Przypomnijmy, że w Polsce wirus ASF u padłych dzików po raz pierwszy wykryto w 2014 roku. Do końca 2015 roku wszystkie stwierdzone na terenie kraju przypadki ASF zlokalizowane były w pobliżu granicy z Białorusią, jednak w 2016 roku choroba rozszerzyła się także wschodnie części województwa mazowieckiego i północne lubelskiego. Nosicielem wirusa jest dzik. Chorują świniowate czyli świnie, dziki oraz guźce. Choroba może zostać przeniesiona przez ptaki, szczury, muchy, zwierzęta domowe, które same nie chorują, ale przenoszą wirusa.

ASF straszy rolników:

Źródło: NTL Radomsko Sp. z o.o.

Zwierzęta z poznańskiego schroniska

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. Zaadoptuj psa i kota. W ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski