Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Padłeś ofiarą przestępstwa? Sprawdź, gdzie szukać pomocy. W piątek rozpocznie się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Zuzanna Domańska
Skorzystaj z dostępnej pomocy dla ofiar i bliskich z okazji Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Skorzystaj z dostępnej pomocy dla ofiar i bliskich z okazji Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 123rf
To już kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W tym roku Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem potrwa od 21 do 28 lutego. Każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać bezpłatną poradę prawną w prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych w całym kraju.

Idea stworzenia Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw związana jest z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce pomysł inicjatywy zrodził się w Ministerstwie Sprawiedliwości w 2000 r. Jej celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych oraz poprawa ich położenia.

Zobacz też:Poznań: Odgryzł kawałek palca policjantowi i pijany uciekał przed policją ulicami miasta. Usłyszał sześć zarzutów i trafił do aresztu

Różnego rodzaju pomoc uzyskać można jednak przez cały rok - nie warto zwlekać, czekając na dedykowany temu tydzień. W każdym województwie działa przynajmniej jeden Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.

- Jest to miejsce, do którego możemy się udać, niezależnie od tego czy sami jesteśmy ofiarami przestępstwa, czy też przestępstwo spotkało osobę nam bliską. Zdarza się, że osoby dotknięte tego rodzaju problemem boją się lub nie chcą zgłaszać się do ośrodka same. W takich sytuacjach warto zachęcać do korzystania z pomocy - czy to poprzez konsultacje w Ośrodku, czy też przez rozmowę telefoniczną z osobą dyżurującą - wyjaśnia Marzena Affeldt, prezes Fundacji “Dziecko w Centrum”.

Sprawdź też:

Czytaj też: Zadał kasjerce ponad 50 ciosów kamieniem w głowę. Prokuratura żąda dla niego 15 lat więzienia. Atakował kobietę "jak w amoku"

Kto może liczyć na pomoc?

Ośrodek z reguły zajmuje się ofiarami przypadków przestępstw z ostatnich 5 lat, są jednak wyjątki. Wiele jest sytuacji, w których na wsparcie można liczyć nawet po tym okresie, szczególnie jeśli chodzi o sprawy wrażliwe, takie jak przestępstwa na tle seksualnym.

- Pomocy udzielamy tak długo, jak dana osoba tego potrzebuje. Wspólnie rozpoznajemy, co się wydarzyło i ustalamy plan działania. Ośrodek oferuje nieodpłatną pomoc prawną, psychologiczną i psychiatryczną. W ofercie znajdują się też mediacje i różnego rodzaju pomoc materialna - dodaje Marzena Affeldt.

Podczas trwania akcji będzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. W Poznaniu kuratorzy zajmujący się sprawami karnymi będą pełnić dyżury od 24 do 28 lutego, w budynku sądu przy ul. 27 Grudnia 15.

Zobacz też:

Kryminalny Poznań z lat 90. nadal kryje wiele zagadek. Oprócz głośnych, wyjaśnionych zabójstw, były też niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze porwania. Przedstawiamy 10 różnych historii z lat 90., które wydarzyły się w Poznaniu i okolicach. Część zbrodni doczekała się finału w sądzie, ale w niektórych sprawach do dzisiaj nie ustalono, co stało się z ciałami zamordowanych osób lub wyjaśniono tylko niektóre wątki. Czytaj więcej na kolejnych slajdach --->

Głośne zabójstwa, niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze znikni...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski