MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pakiet mieszkaniowy - straciłeś pracę przez koronawirusa? Możesz dostać 1500 zł dopłaty do czynszu

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Pakiet mieszkaniowy umożliwi najemcom regularne opłacanie czynszu, a wynajmującym zapewni płynność finansową, co pozwali na regulowanie kredytów bankowych czy zapewnienie właściwej eksploatacji mieszkań.
Pakiet mieszkaniowy umożliwi najemcom regularne opłacanie czynszu, a wynajmującym zapewni płynność finansową, co pozwali na regulowanie kredytów bankowych czy zapewnienie właściwej eksploatacji mieszkań. zdjęcie ilustracyjne/123rf
Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii COVID-19 utracili dochody. Dopłaty do dodatku mieszkaniowego wyniosą maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie, do 75 proc. czynszu. W tym roku przeznaczone zostanie na ten cel 420 mln zł. Z kolei gminy będą mogły otrzymać większe wsparcie na budowę mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego.

Rada Ministrów przyjęła kierunkowo projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.

Dopłaty do wynajmowanych mieszkań 2020

Dla najemców mieszkań dotkniętych pandemią koronawirusa wprowadzone zostaną dopłaty do czynszu - będą one stanowić część dodatków mieszkaniowych. Najemcom umożliwi to regularne opłacanie czynszu, a wynajmującym zapewni płynność finansową, co pozwali na regulowanie kredytów bankowych czy zapewnienie właściwej eksploatacji mieszkań.

Sprawdź też:

Dopłaty do czynszu wyniosą maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie (do 75 proc. czynszu). Będą wypłacane przez 6 miesięcy. Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem, dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie mógł zostać przyznany najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych zwanych dalej „najemcami”, jeżeli poza warunkami wymaganymi do przyznania dodatku mieszkaniowego spełnią oni dodatkowe, następujące warunki:

  • średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego jest co najmniej o 25% niższy niż średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego osiągnięty w roku 2019;
  • najemca był najemcą lokalu mieszkalnego przed dniem 14 marca 2020 r.;
  • najemcy nie przysługiwał wcześniej dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę.

Wnioski o dopłaty do czynszu będzie można składać nie później niż do 31 grudnia 2020 r. Będą one mogły być przyznane wraz z dodatkiem mieszkaniowym także za okres wstecz, tj. od daty wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Sprawdź też:

Zmiany w budownictwie społecznym

Zgodnie z projektem ustawy, zaplanowane są też zmiany w budownictwie społecznym. Podwyższone zostanie bezzwrotne wsparcie dla gmin z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego (z 20 proc. kosztów inwestycji do nawet 35 proc.).

Do 50 proc. podwyższona zostanie wysokość finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na remont mieszkań komunalnych. Do 50 proc. zwiększone zostaną także nakłady na budowę nowych budynków komunalnych.

Wprowadzone zostaną premie remontowe na budynki TBS starsze niż 25 lat (obecnie ogólna zasada pozwala uzyskać premię na remont budynku wybudowanego przed 1961 r.). Wprowadzone też zostaną „wakacje czynszowe” dla lokatorów w TBS-ach (nawet 20 proc. niższy czynsz) po spłacie kredytu przez TBS.

Zobacz też:

- Właścicielka mieszkania powiedziała nam, że włosy powinnyśmy myć wodą w misce, ponieważ później można tą wodą spłukać po sobie toaletę" - opowiadają studentki, które wynajęły pokój u starszej pani w Poznaniu. Podobnych historii o wynajmowaniu pokoju jest zresztą znacznie więcej. Zobacz najdziwniejsze z nich ----->

Pokoje do wynajęcia - uważaj na właścicieli, którzy mają nie...

IKEA niedawno ogłosiła ogromną wyprzedaż. Ceny towaru zostały obniżone nawet o 70 proc. Sklep wyprzedaje bowiem ostatnie sztuki produktów, które niebawem znikną z asortymentu. Sprawdźcie, jakie przedmioty kupicie taniej. SZCZEGÓŁY, ZDJĘCIA, PROMOCJE ORAZ DOKŁADNE CENY I LISTA PRODUKTÓW NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>opracowała: Sara Watrak IKEA: ogromne promocje i wyprzedaże do 70 proc.! To można kupić taniej lub za grosze! Lista przecenionych produktów

IKEA: gigantyczne promocje i wyprzedaże aż do 70 proc. Spraw...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski