Pakt antykryzysowy: PiS chce porozumienia w sejmiku

  Pakt antykryzysowy: PiS chce porozumienia w sejmiku

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Podtrzymanie rozwoju gospodarczego regionu, finansowanie instytucji kulturalnych i zdrowotnych na obecnym poziomie oraz działania na rzecz spokoju społecznego. Takie są główne założenia "paktu antykryzysowego" przygotowanego przez radnych Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku wojewódzkim.
  - Chcemy aby doszło do współpracy wszystkich klubów w sejmiku na rzecz działań społeczno-gospodarczych - mówi Zbigniew Czerwiński, przewodniczący klubu radnych PiS.

  W jego opinii najważniejszym zadaniem samorządu jest utrzymanie finansowania inwestycji wojewódzkich na poziomie 700 mln złotych. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić ze środków unijnych oraz budżetu województwa.

  - Wsparcie powinno być kierowane przede wszystkim do małych przedsiębiorstw, ponieważ one mają najwięcej kłopotów z uzyskaniem kredytów bankowych - uważa Zbigniew Czerwiński.

  Szef radnych PiS proponuje także wsparcie wielkopolskich firm eksportujących swoje produkty. - Samorząd ma pieniądze przeznaczone na ten cel. Moglibyśmy współpracować razem z innymi instytucjami, które mają doświadczenie i kontakty, tak jak choćby MTP. Powinniśmy także wykorzystać wzrastające zainteresowanie Wielkopolską jako regionem turystycznym - twierdzi Czerwiński.

  PiS proponuje również powołanie specjalnego zespołu, który miałby się zająć weryfikacją planu dochodów i wydatków województwa. W skład tego gremium mieliby wejść radni wszystkich klubów.

  Natomiast zarząd województwa podchodzi do tego paktu z rezerwą. - Żadnych rewelacji w tym zestawie proponowanym przez PiS specjalnie nie ma - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa. - Większość ze zgłoszonych przez radnego Czerwińskiego propozycji albo już realizujemy albo zajmiemy się nimi w najbliższym czasie. Na dodatek, już szukamy oszczędności, aby mieć więcej środków na inwestycje - dodaje marszałek.

  Marszałek także zapowiada powołanie komisji podobnej do postulowanej przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Z tym, że oprócz radnych w jej skład mieliby wejść eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego, czy np. przedstawiciele WUP.

  - Mam nadzieję, że wszyscy radni będą pracować dla dobra województwa i będzie nam się udawało wypracować niezbędny kompromis. Ale nie chcę zawierać żadnego porozumienia w świetle fleszy - mówi Marek Woźniak.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo