18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Rogalinie: Do końca roku zamknięty dla turystów [ZDJĘCIA]

Anna Solak
Zbrojownia przed 1939
Zbrojownia przed 1939 Archiwum MNP
Pałac w Rogalinie do końca roku będzie zamknięty dla turystów. Właśnie rozpoczął się drugi etap rewitalizacji całego kompleksu.

Przepiękny pałac i ogromny park w którym rosną słynne rogalińskie dęby, przez kolejne 9 miesięcy będą niedostępne dla odwiedzających. Wszystko dlatego, że właśnie rozpoczął się drugi etap prac remontowych, zapoczątkowanych jeszcze w 2007 roku.

- Od tamtej pory staraliśmy się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej - tłumaczy Alekandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu, pod które podlega kompleks w Rogalinie. - Dzięki niemu możemy rozpocząć drugi etap prac, w którym całkowicie urządzimy pałacowe wnętrza - wyjaśnia.

Jak mówi, chodzi o odwzorowanie stanu muzeum sprzed 1939 roku. Wzorem mają być stare fotografie i plany Zygmunta Hendla, który w 1893 roku zaprojektował m.in. słynne wnętrze rogalińskiej biblioteki.

W pałacu pojawią się więc ozdobne żyrandole i kominki, kopie mebli i obrazów, a nawet piece kaflowe wykonywane na specjalne zamówienie Muzeum. - Wykonają je dla nas gdańscy konserwatorzy - zdradza Alekandra Sobocińska.

Do pałacu powrócą również elementy małej architektury, na przykład rzeźba Bachusa w Saloniku Amorków (na zdjęciu), a w części komnat na ścianach zawisną tkaniny szyte przez zagranicznych specjalistów w tej dziedzinie. Zarządcy kompleksu przyznają, że zależy im na odtworzeniu historycznego wystroju z końca XIX i początku XX wieku w taki sposób, by jak najlepiej oddawał ducha rogalińskiego majątku.

Docelowo, zarówno sama rezydencja jak i otaczający ją park, mają być przystosowane do potrzeb ludzi starszych, niepełnosprawnych i niewidomych, a sama ekspozycja dostępna również w formie wirtualnej, z wykorzystaniem możliwości cyfrowych i internetu. Koszt rozpoczętej właśnie inwestycji to ponad 38, 5 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a jego realizacja potrwa do 31 grudnia bieżącego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski