Pamiętaj, że cukrzyca niszczy wzrok. Czym jest tajemnicze...

  Pamiętaj, że cukrzyca niszczy wzrok. Czym jest tajemnicze DME?

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Badanie dna oka

  Badanie dna oka ©fot. 123RF

  Cukrzyca jest ciężką chorobą, gdyż daje groźne powikłania. Cukrzyca nie boli, ale nie wykryta w odpowiednim czasie prowadzi do bardzo ciężkich powikłań naczyniowych, makro- i mikroangiopatii, co przekłada się na uszkodzenie serca, mózgu, nóg, nerek czy oczu.
  Badanie dna oka

  Badanie dna oka ©fot. 123RF

  Cukrzyca przyczynia się do rozwoju przedwczesnej miażdżycy u ludzi młodych, a nasila miażdżycę już rozwiniętą u ludzi w starszym wieku. Powoduje zmiany w małych i dużych naczyniach krwionośnych, dając przedwczesne zawały u ludzi młodych, amputacje kończyn u ludzi dorosłych, zmiany na dnie oka, których wynikiem jest ślepota lub - u młodych ludzi - przedwczesna zaćma. Źle leczona cukrzyca niszczy również nerki, w wyniku czego chorzy muszą być dializowani.

  Tajemnicze DME. Oto cukrzycowy obrzęk plamki

  W Polsce na cukrzycę choruje około 2,5 mln ludzi. Nie da się ukryć, że pacjenci wśród najgroźniejszych powikłań tej choroby wymieniają zwykle zespół stopy cukrzycowej albo uszkodzenie nerek. Tych powikłań boją się też najbardziej. Tymczasem cukrzyca może uszkodzić także nasz wzrok, jeśli regularnie nie będziemy badać się u okulisty. Obowiązkiem lekarza okulisty, do którego zgłosi się chory z cukrzycą, jest zbadanie mu dna oka. Badanie nie jest ani czasochłonne, ani skomplikowane, a wielu pacjentom może uratować wzrok.

  Dlaczego badanie dna oka jest tak ważne? Otóż, to często lekarze okuliści wykrywają u pacjentów cukrzycę właśnie na podstawie tego badania. Poza tym, mogą ocenić, czy u chorujących na tę podstępną chorobę występują jakiekolwiek zmiany oczne.

  Jedną z chorób oczu, diagnozowanych u pacjentów cukrzycowych, jest DME (z angielskiego Diabetic Macular Edema), czyli cukrzycowy obrzęk plamki. Co prawda, powszechniej znaną chorobą jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, ale obie te choroby mogą prowadzić do poważnego upośledzenia wzroku. Jeśli więc ktoś zauważy jakiekolwiek objawy gorszego widzenia, jak najszybciej powinien skontaktować się z okulistą.

  Choroba dotyka młodych
  AMD diagnozowane jest głównie u osób starszych, choć zdarzają się zachorowania nawet u osób około 45. roku życia. Generalnie w kierunku AMD powinny się diagnozować osoby około 50. roku życia.

  Tymczasem DME może zaatakować młode osoby w tzw. wieku produkcyjnym. Często jednak chorzy lekkie pogorszenie widzenia traktują jako coś chwilowego, coś, co na pewno minie. Tymczasem konsekwencje nieleczenia DME mogą być bardzo poważne. Ta choroba może prowadzić nawet do ślepoty, jeśli chory nie będzie leczony. Ocenia się, że spośród chorujących na cukrzycę, od 1 do 3 proc. może mieć DME. Choroba może wystąpić nawet wtedy, gdy pacjent cukrzycowy jest dobrze prowadzony przez lekarza.

  W przypadku DME zmiany dotyczą plamki, czyli najważniejszej części siatkówki, która odpowiada za to, że wyraźnie widzimy. Dlatego chorzy zaczynają źle widzieć, zdarza się, że obraz im faluje albo przed oczami widzą plamę.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cukrzyca a zepsute zeby

  Jovita (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niedawno będąc na przeglądzie stomatologicznym w Yes Dent http://yesdent.pl/ dowiedziałam się, że do powstania cukrzycy mogą doprowadzić również nie leczone zęby. Mam lekko podwyższony cukier, więc...rozwiń całość

  Niedawno będąc na przeglądzie stomatologicznym w Yes Dent http://yesdent.pl/ dowiedziałam się, że do powstania cukrzycy mogą doprowadzić również nie leczone zęby. Mam lekko podwyższony cukier, więc za radą internisty, postanowiłam sprawdzić czy to czasami nie chodzi o zęby. Okulista jest następny na liście.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo